Existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré dokazujú, že istý druh hudby má upokojujúce účinky. A to nielen na plačlivé bábätká či vyhorených manažérov, ale aj na psov. Vedci zistili, že kombinácia správnych hudobných žánrov zmierňuje vyplavovanie stresových hormónov, znižuje ich hladinu, upokojuje zrýchlený srdcový rytmus.

Výborné výsledky u psov trpiacich separačnou úzkosťou (to sú tí, čo hlučne dávajú celému paneláku najavo, že sú doma sami) sa vraj dajú dosiahnuť striedaním reggae, nie veľmi divokých rockových skladieb a klasiky. Psíkovi sa zavďačíte aj zvukmi dažďa, šumením mora či vtáčim spevom. Nemusíte ich krvopotne zháňať a nahrávať, kto má záujem, na známom internetovom hudobnom portáli si môže vybrať z celej škály profesionálne namixovaných setov. Ako som sa dopátrala, na zimu je vraj ideálny napríklad súbor  „Ohřívání kožíšku u kamen“, momentálne však skôr frčí „Léto v rozkvetlé zahrade“. No a takéto hudobné soirée obzvlášť ocenia vystresovaní psíci v útulkoch či psích hoteloch...

 

Prečítajte si

 

O účinkoch hudby na chlpáčov vie svoje aj Stephan „Stocki“ Stock, moderátor rozhlasovej stanice v oblasti nemeckého Baden-Württembergu. Vďaka nemu a jeho sučke Layle, ktorá počas pánovej neprítomnosti zavýjala a devastovala domácnosť, vznikla rozhlasová internetová stanica so špeciálne zostaveným play listom pre psov. Vysielajú sedem dní v týždni, dvadsaťštyri hodín denne. Len pre zaujímavosť: medzi interpretmi klasiky je aj Slovenská filharmónia.

Filharmónia, nefilharmónia, čo na takéto novinky hovoria psíčkari? Tí pravoverní a zodpovední určite vedia, že pes nie je človek a má inak nastavené myslenie, vnímanie, riadi sa vrodenými inštinktami a pudmi. Je psovitou šelmou, ktorej absolútnu istotu a pocit bezpečia dokáže poskytnúť svorka. A tú mu nenahradí ani to najlepšie jedlo, najzaujímavejšia hračka, najmäkší peleštek či anjelské chorály.