Je to zrejme najsilnejšia, ale zároveň najpodceňovanejšia vlastnosť. Vedci pritom tvrdia, že inteligenčný kvocient nie je zárukou, že budete úspešní. K tomu treba ešte jeden faktor – schopnosť uvedomiť si vlastné pocity a pocity ľudí vo vašom okolí a vedieť s nimi starostlivo zaobchádzať.

„Podľa mňa je emocionálna inteligencia veľmi dôležitá, dokonca tvrdím, že tvorí 90 percent úspechu. To, ako rozumiem sám seba, ako viem motivovať a inšpirovať seba a okolie,“ povedal v rozhovore pre Ženy v meste kouč a mentor Ján Mühlfeit, ktorý 22 rokov pracoval pre americký gigant Microsoft, z toho pätnásť rokov bol v najužšom vedení firmy.

S tým súhlasia aj psychológovia. „Ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou sú prispôsobivejší, flexibilnejší, sebavedomejší a pracujú efektívne na svojich cieľoch. Aj pri zaťažení sa rýchlo dostávajú zo stresu,“  povedal pre Huffington Post psychológ Daniel Goleman. „Život prebieha podstatne hladšie, keď máte vysokú emocionálnu inteligenciu.“

Ako ste na tom s emocionálnou inteligenciou vy? Tu je sedem bodov, ktoré vám pomôžu na túto otázku odpovedať.  

 

 

 

 

1. Chcete byť dobrým človekom

Ľudia, ktorí sa správajú súcitne, chcú sa angažovať v prospech druhých a rozvíjajú morálnu identitu, majú v zásade vysokú emocionálnu inteligenciu.

 

2. S väčšinou ľudí vo vašom okolí dokážete vychádzať

Samozrejme, že nemôžete byť priateľom s každým kolegom či spolupracovníkom vo svojom okolí. Ale ak dokážete vyjsť s ľuďmi vo svojom okolí, máte schopnosť vcítiť sa do pocitov druhých a prispôsobiť tomu svoje konanie.

 

3. Vaša znalosť ľudskej povahy nesklame

Prvý dojem robí pri spoznávaní ľudí veľa. Často však necháme, aby naša logika zatlačila náš pocit, ktorý máme pri novom človeku. Ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou sa neobávajú veriť svojej intuícii.

 

4. Poznáte svoje silné a slabé stránky

Poznať svoje slabé a silné stránky je výhodou vo všetkých oblastiach života. Len ten, kto vie, čo dokáže, vie na tom stavať a potlačiť to, čo ide menej. Emocionálne inteligentní ľudia majú veľmi zdravé sebavedomie – čo je podľa psychológa Golemana hlavný faktor emocionálnej inteligencie.

 

5. Viete motivovať seba aj ostatných

Kto sa vie sám motivovať, pozná svoju osobnosť a vie, ako na ňu, aby sa nadchol pre vec. Ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou dokonca vedia motivovať aj iných ľudí a rozpoznať ich potenciál. To si vyžaduje dobrú znalosť ľudskej povahy a empatiu.

 

6. Aj keď zlyháte, nenecháte sa tým odradiť

Nenecháte sa neúspechmi vyviesť z rovnováhy, nesústreďujete všetky myšlienky len na to, čo sa nepodarilo, ale snažíte sa koncentrovať na pozitívne veci.

 

7. Ste disciplinovaná

Kto má sebadisciplínu, nenechá prevládať zlé návyky. Emocionálne inteligentní ľudia vedia, kedy treba povedať nie. Hlavne pre lídrov to je rozhodujúca vlastnosť, pretože sa musia veľmi silne kontrolovať, aby dosiahli ciele a vedeli viesť rozdielne osobnosti. 

 

Prečítajte si aj Jan Mühlfeit: Ženský potenciál bude stále dôležitejší

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu