Posledné mesiace sme zháňali a šili skôr rúška ako čepce, ale keď už ich môžeme postupne odkladať, skúsime niečo nové. Povinnú prikrývku pre vydaté ženy. Na to sa podujala aj spisovateľka Katarína Kucbelová. Katarína je pracujúca mama s rodinou a dcérou prváčkou. Našla si čas počas posledných týždňov izolácie, o ktorú sa postarala pandémia, čas aj na písanie?
“Nerobila som si ani nádej, že karanténu budem môcť považovať za tvorivé voľno. Na druhej strane, musím povedať, že karanténa, aspoň v mojom prípade bola menej vyčerpávajúca, ako materská dovolenka, dieťa je staršie a manžel bol doma, izolácia bola kratšia a menej intenzívna ako som bola zvyknutá, navyše podobnú situáciu zdieľali všetci. Na druhej strane, karanténa je spojená s istou mierou neistoty, čo odčerpáva energiu. Čas doma som poňala ako rodinný a popri tom sa skôr snažila stihnúť nevyhnutné veci. Ale aby to nevyzeralo ako rodinná idyla, chcela by som pripomenúť, že ženy, matky malých detí, či dcéry starších rodičov, to v tejto situácii opäť výrazne potiahli a je to v našej spoločnosti opäť samozrejmosť.”
Foto - Slovart
Katarína Kucbelová bola doteraz známa najmä ako poetka. Ale hneď jej prozaická prvotina s názvom Čepiec je oceňovaná a je v desiatke literárnej ceny Anasoft litera.
“Som vďačná a odľahlo mi, že Čepiec má toľko nominácií a dokonca už aj ocenenia, že sa o knihe veľa hovorí a píše, že vyšla dotlač a stále mi píšu čitatelia. Je to pre mňa signál, že môžem písať aj ďalej. Každá kniha má však inú cestu a aj vďaka svojej niekoľkoročnej skúsenosti s Anasoft literou som presvedčená, že musí mať aj šťastie,” hovorí.
„Zlé je, keď kniha vyjde a je ticho, to však v čase sociálnych sietí už asi ani nie je možné.“ Týždne doma na písanie síce nevyužila, ale má načrtnutý nový materiál a vraj postupne sa ukáže, či z neho niečo bude.
V Klube knihomilov, ktorý bude 24. júna, sa s ňou porozprávame o tom, prečo sa rozhodla naučiť šiť, ako v knihe píše tú “najzbytočnejšiu vec”, čo sa naučila v priebehu dvoch rokov vo výraznej folklórnej oblasti pod Kráľovou hoľou, ale podebatujeme aj o oceňovaní kníh, keďže stála pri zrode ocenenia, ktoré u nás patrí medzi najprestížnejšie.
Okrem spisovateľky v Klube knihomilov privítame aj textilnú a odevnú dizajnérku, zakladateľku značky Poujd Michaelu Bednárovú. Na začiatku pandémie šila rúška vo veľkom. Rozdávala ich, ale aj učila šiť tých, čo sa to chceli naučiť. Jej značku charakterizujú autorské potlače, v ktorých reflektuje súčasné Slovensko a snaží sa prinášať pozitívny a niekedy aj odľahčený pohľad na našu krajinu.
Michaela Bednárová Foto - Petra Rjabinin
Poslednú júnovú stredu ju v Klube knihomilov spoznáme cez knihy. Motivačné ju za srdce až tak nechytili, v beletrií sa považuje za mainstreamového čitateľa a ako dodáva:
“Ako vizuálne založená osoba sa často orientujem na knihy s vizuálnym obsahom a tiež si viem všimnúť kvalitne spracovaný knižný dizajn. A ako správna podporovateľka slovenskej tvorby nakupujem knihy hlavne od kolegov, ktorí ich vydávajú buď ako súčasť nejakého dlhodobého projektu alebo ako skvelý nápad slúžiaci spoločnosti.”
Konkrétne tipy nám prezradí v Klube knihomilov, porozpráva nám aj o tom, kto jej občas podstrčí dobrú knižku a prečo sa každá jej návšteva Paríža, Berlína, Štokholmu či Helsínk končí nákupom suveníru v podobe knihy. “Vyhľadávam hlavne veci, ktoré sú veľmi špecifické. Napríklad mám knižku, ktorá sa venuje rôznym princípom a postupom práce pri tvorbe Haute couture,” dopĺňa Miška Bednárová.
Okrem čepca, dizajnu so slovenskou tematikou, bude reč aj o slovenských knihách, zahraničných knižných veľtrhoch, ale aj o tom aká je úloha redaktorky pri vydávaní kníh. Magdaléna Poppelková totiž pracuje ako redaktorka, prekladateľka a súčasťou jej práce je aj vyhľadávať v zahraničí zaujímavé knihy pre slovenský knižný trh.
Magdaléna Poppelková - Foto - archív Albatrosmedia
Tento rok pandémia nového koronavírusu zrušila aj známy detský knižný veľtrh v Bologni. Magda sa tam, ale aj na iných veľtrhoch zvyčajne stretáva s agentmi zahraničných vydavateľstiev a ako hovorí, takéto miesta sú skvelé na sledovanie knižných trendov.
„Niet nad osobný kontakt. Z mojej osobnej skúsenosti je nevyhnutné budovať vzťahy s agentmi, rozprávať sa o knihách, o tom, aké typy sa u nás predávajú a aké nie. Vedia nám potom ľahšie pomôcť pri výbere. Dokonca agentom akoby čoraz viac záležalo na našom osobnom záujme a vzťahu ku knihám samotným. Už sa nepozerajú len na peniaze, ktoré sme ochotní za licenciu zaplatiť. Chcú, aby ich knihy/autori boli v čo najlepších rukách.“
Aj o tom sa s ňou porozprávame v Klube knihomilov. Poodhalíme spoločne knižné zákulisie, zistíme, aké chyby najčastejšie opravuje autorom a akým sa sama nevyhne, keď prekladá. Magda totiž hovorí, že iné je opravovať texty spisovateľom, iné prekladateľom.
Tešíme sa na stretnutie s vami! Po mesiacoch izolácie a mnohých zrušených kultúrnych podujatiach budeme radi, ak prídete podporiť knižný svet. V Klube knihomilov, v stredu, 24. 6. 2020, v priestoroch Kafé LAMPY v Petržalke vám opäť rozdáme niekoľko zaujímavých kníh. Vstup je voľný. Pozývame Vás, tu je lin na FB event: https://www.facebook.com/events/716156479222983/