BRATISLAVA, OSLO. Mladé golfistky do 18 rokov doniesli z Majstrovstiev Európy v Oslo historický úspech, keď v najťažšej konkurencii osemnástich krajín obsadili 10. miesto. „Slovenské golfistky si zmerali sily s európskou špičkou. Prvé dva dni sme hrali kvalifikáciu formou hry na rany. Do pavúka jamkovky sme nastupovali z 13.miesta a postupne sa Slovenkám podarilo poraziť silné golfové veľmoci ako je Škótsko a Nemecko.

Na posledný zápas proti Írsku, bohužiaľ, pre zranenie chrbtice nenastúpila naša najlepšia reprezentantka Lea Klimentová a Slovenky boj o 9. miesto so silnými súperkami prehrali. Nakoniec to bolo 10. miesto, len dve priečky za našim susedom Českom, ktoré do rozvoja golfu investuje naozaj veľa,“ hovorí pre Ženy v meste nehrajúca kapitánka reprezentačného družstva dievčat do 18 rokov Zuzana Kamasová.

 

 

Náročný súboj

„Dievčatá bojovali s nástrahami ihriska, ktoré boli dlhšie a kopcovitejšie ako ihriská, na ktoré sú zvyknuté doma. Šampionátu sa nezúčastnili tímy z Ruska, Maďarska, Poľka či Slovinska, ktoré sú výkonnostne na našej úrovni, preto boli tieto majstrovstvá pre nás naozaj náročné," zhodnotila turnaj Kamasová, šampiónka slávnej LET Maroko 2011. Dievčatám je vďačná, že bojovali až do úplného konca, napriek náročným podmienkam.

O doteraz najlepší výsledok sa postaralo reprezentačné družstvo dievčat do 18 rokov v zložení Lea Klimentová, Sára Zrníková, Anika Bolčíková, Katarína Drocárova, Laila Hrindová a Oľga Prachařová s kapitánkou Zuzanou Kamasovou.

„Keď hrám za reprezentáciu, pod vlajkou Slovenska, je to úplne pre mňa iný turnaj, ako keď hrám sama za seba. Je to ďaleko väčšia motivácia vyhrať, aby sme pre krajinu získali čo najlepší úspech. Za tú celú drinu to určite stojí,“ povedala pre Ženy v meste iba 17-ročná Lea Klimentová s tým, že v Nórsku sa jej hralo aj napriek náročnosti ihriska veľmi dobre.

„Bolo to naozaj krásne ihrisko, aj keď veľmi ťažké. Prvé dva dni kvalifikácie som mala taký pomalý štart. Začala som zle, ale našťastie som to v každom dni stiahla na záverečných jamkách, za čo som naozaj veľmi rada, lebo som tým pomohla nášmu tímu. Druhý deň sme hrali proti naozaj silným súperkám, Nemkám. Našťastie v ten deň som mala doslova svoj deň a hrala som svoj zatiaľ životný golf. Vychádzalo mi všetko. Na 13. jamke som ju porazila. Čo ma naozaj veľmi mrzí je, že tretí deň som už nemohla nastúpiť proti Írkam. Ráno som nemohla ani vstať z postele, tak ma seklo, a keďže mám sezónu iba v polovici, dohodli sme sa s fyzioterapeutom, že radšej nenastúpim, aby som si ešte viac neublížila. Naozaj ma to veľmi mrzelo,“  povedala Lea Klimentová, ktorá skončila koncom mája na Medzinárodných majstrovstvách žien Slovinska na druhom mieste z 57 hráčok z 12 krajín.

Pre Leu je to dobrý odraz do nasledujúcich turnajov, ako sú prestížny German Girls Open, a TIPSPORT Golf Masters, profesionálny turnaj Ladies European Tour, na ktorý už opätovne vlastní sponzorskú pozvánku.    

 

 

Málo mladých 

Pre Slovensko, ktoré v európskej a svetovej konkurencii ťahá s podporou golfu za kratší koniec, je to veľmi dobré umiestnenie. Hoci je vo svete golf rešpektovaným, dnes už vďaka olympiáde v Rio de Janiero opäť olympijským športom, na Slovensku stále patrí medzi tie, ktoré ľudia označujú za snobský. A to napriek tomu, že tento šport zďaleka nie je finančne najnáročnejší. Oveľa náročnejšia je príprava, aj preto pribudlo minulý rok len sedem registrovaných hráčov.

„Preto by sme si mali vážiť každého mladého človeka, ktorý mu obetuje svoje detstvo. Tieto deti, na rozdiel od rovesníkov, nemajú žiadne prázdniny a zastavia sa tak maximálne v novembri, ale to aj tak chodia do školy. Golfu, teda športu  obetujú všetko. Už v mladom veku vedia, že chcú niečo v živote dosiahnuť a majú vlastnú víziu,“ hovorí Kamasová.

Slovensko je krajinou, ktorá má iba 9 znormovaných 18 jamkových ihrísk a kde pre časovú náročnosť prípravy registrovaných golfistov nepribúda. Napríklad iba v susednom Česku mali už v roku 2013 ihrísk  55 a hráčov viac ako 55 500. Na Slovensku ich dnes máme iba 7,5 tisíc. 

 

Nehrajúca kapitánka Zuzana Kamasová.

 

Prečítajte si aj Tri sestry Hruškové určujú tempo v rodinnej firme, v golfe i v charite