BRATISLAVA. Za jedným stolom sa stretlo 20 žien, ktoré niečo znamenajú v profesiách, v ktorých sa pohybujú. Podnikateľky, aktivistky, zástupkyne mimovládnych organizácií, štátnej správy i Európskej únie, novinárky. Všetky sa rozhodli zapojiť do kampane A dosť!, ktorá chce donútiť politikov k navýšeniu financií do školstva a naštartovaniu zásadných zmien v školstve. Zmeny by sa mali dostať do programového vyhlásenia budúcej vlády.

 

 

Ženy sa oplatí zapojiť

„Oslovili sme ženy, pretože ženy potrebujeme viac zapájať do spoločenského života. Na našom dvojhodinovom stretnutí sa len potvrdilo, že vedia spolu vymyslieť zaujímavé konštruktívne veci,“ hovorí pre Ženy v meste jedna z iniciátoriek kampane, právnička a riaditeľka medzinárodnej vzdelávacej organizácie Globálny inštitút pre výnimočné ženy Tatiana Benková.

Nebolo to prvé stretnutie s iniciátormi kampane. Oslovili už prezidenta Andreja Kisku, stretli sa so zástupcami mimovládnych organizácií, akademickou obcou, politikmi i odborovými organizáciami, aby naštartovali diskusiu a našli riešenia.

V pondelok sa na dve hodiny stretli ženy. „Organizátori nás prizvali, aby sme pomenovali naše videnie problému vzdelávania a spoločne sa pokúsili nájsť spôsob ako dosiahnuť, aby kampaň skončila úspešne. To znamená, aby sme vedeli pritlačiť na politikov, nech tam bude po voľbách akákoľvek strana, aby školstvo, ideálne jeho minister, neboli politickí nominanti, ale odborníci. Aby sa vytýčil program, ktorý bude prioritou pre každú vládu, a aby to bol program, ktorý nebude závisieť na 4-ročnom volebnom období. Pretože to si len sebe, svojim deťom a krajine robíme zle,“ povedala aktivistka a módna dizajnérka a riaditeľka Slovak Fashion Council

 

 

Priveľa ministrov

Diskusiu o tom, ako kampaň viesť, aby bola naozaj úspešná, rozprúdila Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia, pod ktorú patrí aj prvý slovenský pracovný portál Profesia.sk. „Dennodenne sa stretávam s tým, ako vzdelávanie u nás nie je prepojené s praxou a my nedokážeme firmám a zamestnávateľom poskytnúť absolventov, ktorí by spĺňali ich kritériá, preto nutne potrebujeme reformovať školstvo a prepojiť ho s praxou,“ hovorí Molnárová.

Aj ona považuje za veľmi dôležité odpolitizovať post ministra školstva tak, aby bola pri zmenách v školstve kontinuita.  „Len za tejto vlády máme tretieho ministra školstva,“ dodala. Kampaň A dosť! upozorňuje, že za 25 rokov sa v kresle ministra školstva vystriedalo 17 ministrov z 10 politických strán a hnutí. Desať z nich zotrvalo v úrade menej ako rok, pričom každý minister priniesol novú víziu či pokus o reformu.

 

 

Pokračujú v januári

Ženy si za dve hodiny definovali slabé a silné stránky kampane a každá navrhla konkrétne kroky, ktoré si vyhodnotia v januári. „Verím, že kampaň A dosť! nás osloví všetkých, kdekoľvek na Slovensku, pretože priamo ovplyvňuje nás a naše deti. Denne a fatálne,“ hovorí Kleinert, ktorá si ženskú diskusiu pochvaľovala.

„Priznám sa, že vždy ma jemne vydesí, keď ma pozvú na okrúhly stôl, alebo stretnutie, kde sa pozývajú ženské líderky. Zatiaľ som vždy odchádzala nadšená a bol to aj tento prípad. Môj stereotyp v hlave, že budeme riešiť prášky na pranie sa vždy na prach obráti hneď, ako sa začneme rozprávať. Boli tam ženy šikovné, pragmatické i citlivé, absolútne ochotné spolupracovať, zdieľať skúsenosti i kontakty,“ hovorí Kleinert.

Ženské zloženie ocenila aj Ivana Molnárová. „Uvedomuje si, že ženy môžu hýbať spoločnosťou a mali by to robiť,“ dodala.