„Niekedy sa obávam, že omrzím divákov, ktorý ma už pár rokov vídajú na plátne príliš často. Možno sa mi raz bude vyčítať, že som veľa hrala, ťažko sa však bude môcť tvrdiť, že som si zvolila ľahkú cestu.“

Romy Schneiderová

 

Napriek tomu, že úloha cisárovnej Sissi v troch pokračovaniach bola pre ňu ako herečku triumfom, trvalo veľmi dlho presvedčiť predovšetkým divácky svet o menej naivných predstavách o ideálnych filmových postavách. Už v štrnástich rokoch vstupuje do sveta filmových kamier na popud svojej matky a tiež herečky Magdy Schneiderovej ako jej partnerka vo filme Keď kvitne biely orgován. Avšak až prvý romantický príbeh, ktorý sa začal nakrúcať v roku 1955 o živote Elisabethy  Bavorskej  režisérom Ernstom  Marischkom, z nej spravil miláčika európskych filmových divákov. V tom čase už mala za sebou nakrúcanie niekoľkých filmov a bola rozhodnutá pre povolanie herečky.

Podľa toho, čo píše vo svojom denníku ju až hneval neustály záujem o tento romantický príbeh na rozdiel od filmového partnera Karlheinza Böhma, ktorý dal aj svojej vlastnej dcére meno Sissi. Neslýchaný úspech osudu mladej cisárovnej vo filmovej podobe zvádzal producentov k spracovávaniu scenárov s podobným námetom.  Výsledkom takejto tendencie v európskom filmovom priemysle bol aj film Dievčenské roky kráľovnej. Keď v septembri roku 1954 prišla do Viedne na nakrúcanie tohto filmu, nečudo, že sa tu cítila ako doma. Práve tu sa  23. septembra 1938 narodila budúca filmová hviezda ako Rosemarie Albachová. Obaja rodičia (tiež herci) sa rozviedli a matka známa ako filmová mama cisárovnej Sissi sa neskôr vydala za hoteliéra Hansa-Herberta Blatzheima. V roku 1953 opúšťa už ako Romy Schneiderová internátnu školu Augustínok v Goldensteine s  rozbehnutou kariérou filmovej herečky.

 

Romy Schneiderová ako Sissi.  Foto - wikipedia.org 

 

Sissi postupne dospela

Neskôr už nepovažuje udalosti tohto obdobia za opakovania hodné alebo také, v ktorých by rada pokračovala. Natáčanie v dobových kostýmoch s parochňou, scenáre ponúkajúce postavy naivných mladých žien, vopred plánovaná účasť na plesoch a spoločenských prezentáciách svojej osoby alebo filmových štúdií sa stali udalosťami, o ktorých chcela radšej sama rozhodovať a vyberať si. Herečku, ktorá nakrútila takmer šesť desiatok filmov, si divák s obľubou vychutnávajúci filmovú atmosféru 60. a 70. rokov radšej pripomenie  gestami a  mimikou, bez ktorej by nedozrelo herectvo Romy Schneiderovej. Jemný monalisovský úsmev a ruka nenútene upravujúca vlasy jej ostali od Bazénu cez Celkom obyčajný príbeh a ďalšie filmy, v ktorých bola modernou a pôvabnou ženou.

 

Romy Schneiderová a Alain Delon.  Foto - pinterest.com

Ani po veľkom úspechu neprijala účinkovanie vo štvrtom pokračovaní filmov o Sissi, pretože zamerala svoju kariéru na Paríž a začala nový život. Už v roku 1958 sa zoznámila s Alainom Delonom, vychádzajúcou filmovou hviezdou, s ktorou spojila pracovný i súkromný život.  Rozchod s ním bol ťažký a nikdy neprebolel. Sissi rýchlo dospela a nebola viac malou princeznou, ktorej je predpísané, aká má byť. Bola hviezdou filmových festivalov, plesov a kráľovnou prominentných party. Vydala sa trikrát a súkromný život ju poznačil. Keď jej milovaný syn vo veku 14 rokov zahynul po tragickej nehode, uchýlila sa k alkoholu a liekom. Po operácii obličky mala alkohol zakázaný, ale pila. Viedla deštruktívny život, brala lieky a popri tom pila. To nerobilo dobre jej organizmu. Posledný manžel  Laurent Pétin  ju chcel ochrániť, schovával pred ňou lieky. Pod svoje krídla ju vzala Marlene Dietrichová. Pomáhala jej zháňať lieky a doručovala ich schované v knihách. V noci lieky na spanie, ráno na povzbudenie. Dostala sa do bludného kruhu.

Deň pred tým, ako zomrela, trávila v Paríži. Bol bežný deň a vraj ani priatelia si nevšimli nič výnimočné. Večer 28. mája 1982 sa vrátila z večere s priateľmi. Romy si sadla k malému stolíku, ktorý používala ako písací stôl a začala písať list istému novinárovi. Nemala ani 43 rokov, keď ju našli na druhý deň ráno v jej parížskom byte mŕtvu. Za príčinu jej smrti uvádzajú zdroje zlyhanie srdca, iné krvácanie do mozgu, hoci sa objavili dohady o samovražde. Sarah Biasini, dcéra legendárnej herečky, sa vyjadrila pre nemecký časopis Neue Revue: „...matkina smrť nebola nehodou, ale samovraždou“.  Tvrdí, že jej matka nezomrela prirodzenou smrťou, ale jej smrť spôsobilo užívanie veľkého množstva alkoholu v kombinácii s užívaním liekov.

 

Romy Schneiderová.  Foto - wikipedia.org

 

Radšej to mohlo byť naopak

Romy Schneiderová vyrastala ako dcéra ctižiadostivej matky dohliadajúcej na svoju talentovanú dcéru. Milovala  výnimočného muža, s ktorým nemohla prežiť svoj život. Osobný život obetovala kariére alebo v určitom slova zmysle svojim divákom. Herečka nenapodobiteľná v svojom prejave budovanom za pomoci gesta a výrazu tváre pri stvárnení moderných ženských postáv opustila scénu skôr ako je obvyklé. Odniesla si so sebou nielen nadšenie fanúšikov, ale aj mnoho osobných bolestí. Mnohé filmové príbehy sledujú premenu káčatka na nádhernú labuť podľa scenára so šťastným koncom. U Romy Schneiderovej to bolo naopak, najprv bola obdivovanou princeznou a nakoniec smutnou ubolenou ženou.

Dnes by mala „Sissi“ osemdesiat rokov. Obdivovatelia veria, že by bola stále krásna a z princeznej by sa stala kráľovná. Fanúšikovia veľkých hviezd majú vo zvyku preháňať. O Romy si hovoria, že jej úsmev, pohľad a prežívanie na plátne boli magické a možno v tomto prípade to nie je ani prehnané.