Samota nie je zlá
Samota zvykne vyvolávať skôr negatívne emócie a často ju považujeme za trest. Spája sa s prežívaním bolesti, trápenia a strádania. Podstatou samoty je však odlúčenie od okolitého sveta, od ľudí, od akýchkoľvek vonkajších vnemov. A na tom nie je nič zlé. Modlíme sa osamote, meditujeme osamote, premýšľame a sústredíme sa osamote. Vtedy, nikým a ničím nerušení, sa spájame s našim najhlbším Ja, s Bohom, s nekonečnou energiou prírody, ktorej sme súčasťou.
Každý ju potrebuje
Osamote sa dokážeme lepšie sústrediť na naše vnútorné prežívanie a v takomto stave si upratujeme myšlienky. Odstup a samota nás často privedú k riešeniam, ktoré by sme inak len ťažko nachádzali. Nebojme sa dopriať si dávku samoty. Niekomu postačí predĺžený víkend raz za rok vo wellnesse, iný sa potrebuje „odpratať“ zopárkrát do týždňa.
Či už je našou samotou šport, večerná modlitba alebo šoférovanie pri „na plné pecky“ pustenej hudbe, je to moment, ktorý patrí iba nám a spôsobom nám vlastným si vďaka nemu odplavíme z hlavy zmätok, prečistíme hlavu a znova sa nadýchneme. Keď pravidelne trávime čas sami so sebou, kultivujeme svoje prežívanie, upratujeme kartotéku problémov a nachádzame pokoj.
Liečivá samota
Hoci sa to zdá ako za trest a hoci to tak bolí, samota má blahodarné účinky aj vtedy, ak sme do nej nevošli dobrovoľne. Keď sa pohádame s blízkym človekom, keď sa naše cesty rozídu, prežívame v samote muky. Až s odstupom času dokážeme aj tento typ samoty vyhodnotiť ako prínosný pre naše napredovanie.
Odstup od ľudí nám pomôže tiež rozpoznať, či nám skutočne stoja za to, alebo je lepšie ich pustiť k vode. Keď sa nedokážeme vymotať z nedorozumení, hádok a bolestivej komunikácie s blízkym človekom, vtedy je dobré nechať úradovať samotu. Čím je to pre nás ťažšie, tým prekvapivejší výsledok sa dostaví. Keď samotu skutočne dodržíme a využijeme ju na maximum, vráti nám to mimoriadne silným vhľadom – náhlym a nečakaným pochopením a nájdením riešenia.
Nebojme sa byť sami. Samota nám sprostredkúva nový a hlboký pohľad na seba a pomôže nám nielen upevniť vzťah so sebou samým, ale s odstupom dokážeme lepšie identifikovať, čo je v skutočnosti problém. S takýmto „očisteným“ pohľadom potom vieme triezvejšie zaujať postoj a nachádzať efektívnejšie riešenia.