V roku 2019 sme o právach žien prestali hovoriť a začali sme nimi žiť.
Zažili sme, že žena dokáže poraziť mužov. V súboji o prezidentský palác zvíťazila Zuzana Čaputová a stala sa prvou prezidentkou v histórii Československa i samostatného Slovenska. Zvíťazila napriek svojmu pohlaviu. Do konfrontačnej slovenskej politiky plnej mužov priniesla vecný a pokojný tón. Pripomenula nám, že politika sa dá viesť za niečo a nielen proti niekomu.
Rok 2019: Zuzana Čaputová
Zažili sme, že víťazstvo nestačí, aby sme porazili všetky predsudky. Najmä ten, že na ženách aj vo vysokých pozíciách v prvom rade hodnotíme ich zovňajšok. Zažili sme nekonečnú debatu o šatách i o odrastoch. Musíme si tým zrejme prejsť, aby sme sa naučili vzhľad žien nepreceňovať a výzor mužov nepodceňovať.
Zažili sme, že žena dokáže poraziť mužov a vie byť dobrou prezidentkou - aspoň prvé mesiace vo funkcii robila Zuzana Čaputová prezidentskému úradu dobré meno, vyjadrovala sa nadstranícky a do politiky vrátila hodnoty a zmysel pre spravodlivosť. Ani to však automaticky nestačí na to, aby sa pomer mužov a žien v slovenskej politike zmenil. Ani, aby politici a političky riešili prekážky, ktoré ženy stále musia v bežnom živote prekonávať.
V roku 2019 sme zažili, že keď sa právam žien nebudeme venovať systematicky, uchmatnú si túto agendu politické strany, ktorých ženy absolútne nezaujímajú. V uplynulom roku sme zažili minimálne sedem pokusov sprísniť interrupcie. Vôbec tu nešlo o to, či je niekto za alebo proti vražde nenarodeného plodu. Išlo o kľúčovú otázku, či vnímame ženy ako niekoho, kto dokáže o svojom tele rozhodovať sám alebo nie. Či je právo ženy rovnako dôležité ako právo muža, lebo ten sa rozhoduje celkom slobodne a bez tlaku spoločnosti o tom, či na seba prevezme zodpovednosť otca alebo nie.
Zažili sme tiež, že keď nebudeme bez prestania vysvetľovať problémy žien, sprivatizuje si to strana, ktorú môžeme vez výčitiek svedomia označiť za stranu najviac nepriateľskú voči ženám. Slovenská národná strana Andreja Danka a jeho poslušných žien viedla s krížikom na hrudi boj proti Istanbulskému dohovoru a za sprísnenie interrupcií.
Výsledok je, že násilie na ženách zatlačila do úzadia najúbohejšia debata, čo sme asi na Slovensku viedli - debata o rode. Neriešime ženy a deti, ktoré utekajú pred domácimi násilníkmi a dodnes nevieme, prečo Viola Macáková zomrela, navyše takým brutálnym spôsobom. Celé úsilie venujú vládni politici tomu, aby sme k Istanbulskému dohovoru nepristúpili, hoci sme sa k tomu dávno zaviazali, čím robia z témy násilia na ženách nepodstatnú záležitosť.
Aroganciu niektorých politických strán vyvážila prezidentka Zuzana Čaputová. Bolo to prvýkrát v histórii Slovenska, keď sa hlava štátu verejne vyjadrila k Medzinárodnému dňu za odstránenie násilia na ženách. Urobila to, keď sa stretla so zástupkyňami viacerých mimovládnych organizácií, ktoré dlhodobo pracujú v oblasti ľudských práv žien a násilia na ženách a ocenila ich prácu.
Rok 2019 bol na Slovensku rokom žien. V dobrom i v zlom. Zistili sme, že je tu stále väčšina žien a mužov, ktorí si na nerovné postavenie žien na Slovensku zvykli a nevidia dôvod na ňom niečo meniť. V roku 2019 však bolo zároveň viac ako v uplynulých rokoch počuť hlasy žien a mužov, ktorí vnímajú, že spoločnosť nemôže byť spravodlivá, ak je nespravodlivo nastavená proti väčšine obyvateľstva - teda voči ženám.
Rok 2020: Parlamentné voľby a ženy
Ktorý hlas bude silnejší uvidíme v roku 2020. Je to pre ženy veľmi symbolický rok. Oslávime v ňom 100 rokov od prvých volieb do poslaneckej snemovne a senátu, v ktorých mali ženy právo voliť. Stalo sa tak potom, čo bolo v československej ústave zakotvené, že ženy sú politicky, sociálne a kultúrne postavené na úroveň mužom a náleží im volebné právo. To sa uzákonilo vo februári 1920.
O sto rokov neskôr, vo februári 2020, nás čakajú mimoriadne dôležité parlamentné voľby. Pôjde v nich o veľa. Ale konečne by v nich malo ísť aj o to, či do politiky pustíme strany, politikov či političky, ktoré pohŕdajú ženami.
Prišiel čas rozhodovať vo volebných miestnostiach nielen o tom, či politik alebo politička bojuje proti korupcii, ale či im prekáža, že žena na rovnakej pozícii zarába menej ako muž. Či vnímajú, že ženy nechránime ako obete domáceho násilia, že ženy nútime, aby boli hlavne matkami, a že keď sa rozhoduje, koho posunieme na vplyvnú pozíciu, tak sa medzi mužom a ženou stále ešte rozhodneme pre muža, hoci majú obaja podobnú kvalifikáciu a skúsenosti.
Je čas. Je rok 2020.