Už nielen hrozba terorizmu, ale aj konkrétne činy v blízkych krajinách toto leto zrejme niektorým zmenili dovolenkové plány. A iste budú hrať úlohu aj pri tom, keď si ľudia budú vyberať miesto na letný oddych na budúci rok. Terorizmus je skutočne veľkým rizikom, ale treba povedať, že cestovanie nikdy nebolo celkom bezpečné a ľudia na dovolenkách zažívajú aj iné tragické veci, ktoré im navždy zmenia život.
Nehody, úrazy, choroby, prírodné katastrofy sa dejú aj v najpokojnejších, krízami nezasiahnutých krajinách. Sú rovnako nepredvídateľné ako terorizmus a tiež sa pred nimi vieme chrániť len čiastočne a nikto nám nevie garantovať, že z nich vyviazneme bez ujmy.
Potom sú tu záležitosti, čo na cestách ohrozujú hlavne ženy. Len nedávno v médiách písali o 25 ročnej Izraelčanke, ktorú v Indii hromadne znásilnili miestni muži, po tom, čo ju nalákali do falošného taxíka.
Stáva sa to denne, nielen v Indii, mnohé cestovateľky to ani nikdy neohlásia, lebo nechcú problémy v cudzej krajine, často ani nevedia na koho sa obrátiť a v niektorých krajinách im dokonca hrozí, že budú aj oficiálne obvinené z toho, že muža vyprovokovali nevhodným oblečením, gestom, či už len tým, že sa pohybujú samé “bez dozoru”.
O týchto prípadoch sa nepíše v médiách, o tejto hrozbe sa hovorí málokedy, hoci pre ženu môžu mať rovnako devastačné účinky ako to, ak prežije teroristický útok. Je to trauma na celý život, na ktorej zvládnutie treba často aj psychologickú pomoc. Je to dlhodobý proces hľadania dôvery k svojmu okoliu a aj sebadôvery. Je to situácia, kde sa fyzické rany hoja oveľa rýchlejšie ako psychické.
Na cestách na nás číha veľa známych aj neznámych nebezpečenstiev, ale napriek tomu sa na ne vydávame. Lebo chceme ukázať, že sa nebojíme, lebo vieme, že ak ustúpime tu, budeme musieť ustúpiť aj ďalej a viac.
Prečítajte si aj Zabudla som, ako to chodí