Má 60 rokov, nenosí vysoké opätky ani make-up a občas použije nadávku či nevhodnú formuláciu, keď sa prihovorí davu. Americká herečka Frances McDormandová je známa rebelka a netají sa tým. Keď si v polovici februára preberala cenu Britskej filmovej a televíznej akadémie (BAFTA) pre najlepšiu herečku, nebola oblečená v čiernom ako väčšina žien, ktoré takto podporili kampaň #MeToo a Time´s Up proti sexuálnemu obťažovaniu žien. „Mám trochu problém s dodržiavaním pravidiel,“ povedala k tomu médiám McDormandová oblečená v bordovom.
Čierne šaty si nevzala ani na včerajšie slávnostné udeľovanie Oskarov. I tak sa postarala o jeden z najsilnejších momentov večera, ktorým vyjadrila solidaritu ženám i menšinám.
Frances McDormandová s Tiffany Haddishovou na oskarovej párty. Foto - TASR/AP
Vyzvala ženy, aby sa postavili
Na pódiu pôsobila skôr nervózne ako rebelsky. Napokon na Oskara pre najlepšiu herečku čakala 21 rokov. Prvýkrát dostala najprestížnejšie herecké ocenenie v roku 1997 za úlohu vo firme Fargo. Teraz ho dostala za úlohu vo filme Tri bilbordy kúsok za Ebbingom, kde zahrala nahnevanú mamu, ktorej zavraždili dcéru a vyšetrovanie nikam nevedie.
Frances McDormandová vo filme Tri bilbordy kúsok za Ebbingom. Foto - TASR/AP
Počas ďakovnej reči položila zlatú sošku na zem a vyzvala všetky ženy v sále, ktoré kedy boli nominované na Oskara, aby sa postavili. Oslovila herečky, režisérky, autorky piesní, skladateľky, producentky, dizajnérky, aby vstali. Prvá bola Meryl Streepová, ktorá má rekordný počet nominácii. Onedlho stálo v sále niekoľko desiatok žien a tlieskala jej. „Pozrite sa na nás. My všetky máme príbehy, ktoré stoja za to, a projekty, ktoré potrebujeme financovať,“ povedala. „Nechceme sa o nich baviť len na párty. Pozvite si nás o pár dní do svojich kancelárií a môžeme sa o tom porozprávať,“ vyzvala podľa agentúry Reuters.
Silnú ďakovnú reč ukončila krátko: „Dnes mám pre vás dve slová: inclusion rider.“ Je to klauzula, ktorá umožňuje hercom a herečkám odmietnuť účasť na projekte, ak pri tom nie je zabezpečené rovnosť pohlaví a diverzita, čiže tam sú zastúpené aj menšiny, ľudia s postihnutím či homosexuáli. Dodala, že sama sa o tejto klauzule dozvedela len minulý týždeň.
Prvého Oskara dostala pred štyridsiatkou
McDormandová je vo filmovom priemysle dlho. Má za sebou asi 40 filmových úloh, výborne zvládnuté dramatické i komické role. Ako nadaná herečka sa predstavila v roku 1984, keď si ako 27-ročná prvýkrát zahrala filmovú postavu manželky Abby, ktorú chce jej manžel po odhalení nevery nechať zabiť. Film Zbytočná krutosť naštartoval jej filmovú kariéru, ale zmenil aj jej súkromný život.
Od roku 1984 je vydatá za slávneho režiséra Joela Coena (63), s ktorým na filme pracovala. Dnes majú spolu adoptívneho syna Pedra (22). Aj sama herečka je adoptovaná a jej pravé meno je Cynthia Ann Smith.
S manželom, režisérom Joel Coenom. Foto - TASR/AP
Ženu, ktorá musí brániť manžela a šerifa, hoci je vrah, zase výborne zahrala vo filme z roku 1988 Horiace Mississippi. Získala za to aj nomináciu na Oskara. Zlatú sošku však získala až v roku 1996 za úlohu tehotnej šerifky Marge Gundersonovej v čiernej komédii Fargo, nakrútenej podľa skutočnej udalosti. To mala pred štyridsiatkou.
Dnes má šesťdesiat, na konte dvoch Oskarov a dostatok energie meniť pomery v Hollywoode po svojom.