BRATISLAVA.  Minulý rok v júli podpísali so Starým Mestom zmluvu na projekt, ktorý mal fungovať do roku 2019. A projekt Šafko zafungoval. Na Šafárikovom námestí , dovtedy zanedbanom verejnom priestranstve, sa pri kontajneroch tancovalo tango a swing, bola tam Noc literatúry, výstavy umelcov, módne prehliadky, oprava bicyklov zadarmo, bicyklové workshopy, komunitné stretnutia i vzdelávanie ľud pre neziskové projekty.

„Každý týždeň sme robili workshopy, na ktoré prišlo 50 až 60 ľudí, odborníci i nadšenci, opravovali sme bicykle ľuďom v okolí, diskutovali o cyklotrasách v meste,“ povedal Tomáš Peciar, ktorý na Šafku viedol projekt Cyklokuchaňa. Nepomohlo to. Nový starosta Starého Mesta Radoslav Števčík rozhodol, že sa zo Šafárikového námestia musia odsťahovať už do konca mája.  

 

 

Podporiť aktívnych ľudí

„Náš projekt bol o podpore mladých ľudí, lokálnych produktov, gastronómii, chceli sme poprepájať kvalitných ľudí z mnohých oblastí a oživiť verejné priestranstvo, ktoré sa po otvorení mosta stane zásadným miestom v Bratislave nielen pre miestnych, ale aj pre turistov,“ povedal na včerajšej tlačovej konferencii architekt a autor projekt Šafko Oliver Kleinert.

Spolu s Danou Kleinert, riaditeľkou Slovak Fashion Councilu, Tomášom Peciarom a hercom Jurajom Kemkom oznámili, že po rozhodnutí staromestského starostu Radoslava Števčíka sa musia zo Šafárikového námestia odsťahovať do konca mesiaca.

„Nie sme developerský, ani podnikateľský projekt, vznikli sme z potreby aktívnych občanov a po oslovení Starého Mesta. Naším najväčším problémom sa ukázalo politikárčenie,“ povedala Dana Kleinert.

 

 

Bez právneho podkladu

Zmluvu medzi občianskym združením Urban Kontakt a starým vedením spochybnil už niekoľko dní po nástupe do funkcie nový starosta Radoslav Števčík.

„Kontajnery boli na Šafárikovom námestí umiestnené bez právneho titulu. Urban Kontakt o.z. na toto miesto umiestnilo skupinu kontajnerov bez stavebného povolenia a potrebných povolení hygienika, požiarnika a inšpektorátu bezpečnosti práce,“ povedala pre Ženy v meste Nora Remiárová za Staré Mesto.

Autori a sympatizanti projektu Šafko hovoria, že iniciovali niekoľko stretnutí a chceli nájsť kompromis. Odpoveď úradov bola, že im už v januári zakázali predaj, ktorý trvá dodnes. „Skrachovalo preto desať projektov, 20 ľudí prišlo o prácu,“ povedal Kleinert. Nový starosta im navyše pohrozil spätným zdanením vo výške 84 500 eur, hoci projekt vznikol ako oslobodený od dane.

 

 

Podpora  ľudí, umelcov i odborníkov

Projekt, ktorý zaľudnil Šafárikovo námestie so zaujímavými projektami podporilo v petícii za zachovanie Šafka takmer 4000 ľudí a podporu mu vyjadrili mnohí odborníci a umelci. „Byť srdcom staromešťan, ako hovorí náš  nový starosta určite neznamená likvidovať nápady a realizácie talentovaných a kreatívnych ľudí, ktorí majú záujem priniesť Bratislave úžasné nápady,“ povedal herec Kemka.    

Občianske združenie nevie, čo sa stane 1. júna po uplynutí lehoty. Nevedia, kam by kontajnery premiestnili ani z čoho by to uhradili.  

 

 

Žiadny iný projekt, ktorý by kontajnery nahradil nie je a námestie opäť spustne.  Oliver Kleinert však pripomína, že už v roku 2007 bola spracovaná štúdia, v ktorej aj na mieste dnešných kontajnerov naprojektovali výstavbu veľkej budovy.

„O finálnej podobe revitalizovaného Šafárikovho námestia sa rozhodne vo verejnej architektonickej súťaži, ako vedenie mestskej časti avizovalo už začiatkom roka,“ povedala Nora Remiárová za Staré Mesto.