„Krása nemôže byť všetkým na žiadnej klinike. Na prvom mieste je vždy bezpečnosť klientov a klientiek. Väčšina si to uvedomuje a tým, ktorí ako sa hovorí tlačia na pílu, sa to trpezlivo snažíme vysvetliť,“ upozorňuje primárka kliniky Esthetic, dermatologička Alexandra Novotná.

Súhlasí s ňou aj plastická chirurgička Katarína Simonová, ktorá toho už vo svojej dlhoročnej praxi zažila veľa. Milé klientky, ale aj pacientov, ktorým pomohla inak ako skalpelom. Vhodné obdobie na operácie prsníkov je prakticky po celý rok, ak teploty nestúpajú nad 30 stupňov.

 

 

Aj v lete

„Každý zákrok je individuálny. Pokiaľ je také príjemné leto, vôbec nevidím problém v tom, že by niekto podstúpil aj väčší zákrok. Často totiž počúvam, že v lete sa neodporúča dať si vylepšiť to, či to. Toto už dávno nie je pravda. Aj v estetickej chirurgii ide pokrok dopredu míľovými krokmi. Je pravdou, že čerstvé jazvy sa nemajú opaľovať dva až tri mesiace, aby nehyperpigmentovali. Je to z estetického hľadiska. Samozrejme, iné je to, pokiaľ ide o onkologické či dermatologické hľadisko,“ vysvetľuje chirurgička Simonová. Zároveň dodala, že ak pacienti chcú podstúpiť odstránenie jazvy napr. laserom, tak je na to najvyšší čas. Ale to iba v takom prípade, ak neplánujú dané miesto vystavovať slnku.

„To isté platí aj pri veľkých operáciách. Pokiaľ chcete ísť k moru v auguste, tak nevidím jediný problém, aby ste sa nenechali operovať teraz. A ak sa k vode nechystáte vôbec, plastická chirurgia je nepretržitá celoročná medicínska špecializácia. Stačí operované miesta dobre chrániť pod oblečením, či plavkami a dodržiavať naše odporúčania,“ vysvetľuje mýty Katarína Simonová.

 

 

Aj primárka kliniky Esthetic Alexandra Novotná má skúsenosti, že pod nôž prídu klienti radšej v lete, pretože je to jediné obdobie, keď sa môžu uvoľniť z práce a ešte si aj nikto nič nevšimne, keďže sú takmer všetci na dovolenkách.

A tak štandardne robia na klinike zväčšovanie prsníkov a rôzne náročne korekcie tvaru a poklesnutia-ptozy prsníkov. Tiež redukcie, čiže zmenšovanie prsníkov a v menšej miere prichádzajú aj pacientky s vrodenými vývojovými chybami prsníkov.

„Tam to hojenie je ale naozaj zdĺhavejšie a komplikovanejšie. A naozaj pacientke nemôžeme garantovať, že o dva či tri týždne môže behať, plávať, či sa opaľovať alebo ísť k moru. Pri veľkých redukciách prsníkoch je potrebné nerušené hojenie niekedy dva až tri mesiace a ešte stále sa to môže naťahovať. Ako múdro hovorí naša pani primárka Alexandra Novotná, keď zasiahne piaty elemen a príroda rozhodne, že sa to nebude jednoducho hojiť, nič nezmôžeme, len musíme byt trpezliví," vysvetľuje plastická chirurgička Katarína Simonová.

 

 

Prirodzenosť vedie

„Každá pacientka je individualita a to, ako sa jej telo po zákroku rýchle zregeneruje a ako sa bude hojiť, to nevie úplne garantovať nikto,“ vysvetľuje plastická chirurgička, ktorá sa korekciám prsníkov venuje už takmer 20 rokov.

Za tie roky už prešli časy, keď to dámy so zväčšením prsníkov preháňali. „Ono to bolo populárnejšie v 90tych rokoch po nežnej revolúcii. Toto je už ale minulosť. Dnes k nám prichádzajú hlavne dámy, ktoré majú naozaj nutnosť si zdvihnúť sebavedomie, alebo majú zdravotné či psychické problémy pre tvar či veľkosť prsníkov,“ vysvetľuje zmenu vnímania plastickej odborníčka.

Väčšinou za každou jednou z dám je jeden osud, ktorý spoločne na klinike obrátia k lepšiemu. Nech už je dôvod akýkoľvek, všetky už uprednostňujú prirodzené veľkosti. Najčastejšie také, ktoré mali pred pôrodom a dojčením. Naďalej však kladú otázky aká je životnosť implantatov, aké typy, veľkosti sú najvhodnejšie, či ak budú mať druhé dieťa, či budú môcť dojčiť a či ich neskôr nemôže ohroziť rakovina prsníka.

 

 

„Estetická medicína ide neuveriteľne dopredu každým rokom. Hlavne v materiáloch," vysvetľuje primárka Alexandra Novotná, ktorá sa pravidelne zúčastňuje na kongresoch estetickej medicíny po celom svete. „Aj prsníkové implantáty prechádzajú veľkým inovatívnym vývojom. Konkurencia je už taká veľká, že všetci výrobcovia zohľadňujú hlavne ich bezpečnosť a rozmanitosť tvarov a veľkostí,“ dodáva Alexandra Novotná.

Preto sa implantáty používajú na rekonštrukciu prsníka aj v onkológii. Doktorka Simonová sa teší z toho, že ženy si dnes dajú poradiť, aj keď do ambulancií prichádzajú vďaka internetu niekedy až dokonalo informované.

„Dnes má už implantáty množstvo žien, takže sa informujú aj medzi sebou. Mnohé o tom premýšľajú dlhšie. Už sa nestretávam so spontánnymi záchvevmi, že chcem a tak si to teraz dám, aj keď mi to lekár neodporučil. Ženy dnes k plastike pŕs pristupujú seriózne a nechajú si poradiť. Radšej to trikrát prekonzultujú a potom sa rozhodnú,“ vysvetľuje Katarína Simonová.

Kliniku navštevujú aj pacienti zo zahraničia. Po zákrokoch a kontrole ich už väčšinou nevidia, ale komunikujeme spolu mailom, ak je to nutné, čo je dnes vo svete technológií veľká výhoda pre pacientku aj lekára. „Je to dobré znamenie, že si svoju prácu robíme dobre,“ spokojne dodala lekárka.

 

 

Vyhovieť sa nedá vždy

Nie každému sa však aj napriek snahe a vzájomnej spolupráci dá vyhovieť. Na klinike sa občas stretnú aj s pacientmi, ktorí sú až posadnutí rôznymi kozmetickými a plastickými operáciami. „Pozná to každá klinika. Niekedy zistíme, že jeden klient bol aj na piatich iných klinikách. Ide o pacientov s dysmorfofóbiou psychickou poruchou, kde pacient trpí chorobným strachom z vlastnej škaredosti. Takýto pacienti si vyžadujú hlavne sledovanie a liečbu iného odborníka- psychológa, či dokonca psychiatra,“ vysvetľuje Alexandra Novotná z kliniky estetickej medicíny Esthetic.

„Je veľmi dobré, keď na to lekár príde skôr, než sa dotkne pacienta. Mimoriadne dôležitá je tu komunikácia. Čím je podrobnejšia, tým skôr sa na to príde. Takýto pacienti majú často nereálne požiadavky. Niekedy je ale naozaj ťažké im povedať rovno, že čokoľvek vám urobíme, nebudete s tým spokojný, lebo vy trpíte psychickou poruchou a mali by ste to konzultovať s psychiatrom," dopĺňa ju Katarína Simonová. Niekedy je nutná vzájomná spolupráca so psychiatrom, ak sa diagnóza potvrdí. „Mala som prípad, že ma kontaktoval sám psychiater s prosbou, že si s pacientkou nevie poradiť, aby sme jej urobili čokoľvek menšie, lebo inak sa v terapii neposunie ďalej,“ spomína si.

Na klinike Esthetic sa často stretávajú aj s požiadavkou pacientov dať si upraviť prsia a zároveň tvár, či nos, viečka a rovno si dať odsať tuk. V takomto prípade ide aj o niekoľkohodinové operácie. „Niekedy príde pacient, ktorý chce naraz od hlavy po päty všetko naraz. Samozrejme, vtedy musím zvažovať, či je to pre neho únosné pre anestéziu. Čím dlhšia anestézia, tým je to väčšia záťaž na organizmus. Väčšia strata krvi, väčšie riziko komplikácií a pacient to musí vedieť. Musíme mu to vysvetliť," dodoáva Simonová.