Princezná Mako, najstaršia vnučka cisára Akihita, sa bude vydávať. Japonsko čakajú dlhé prípravy na svadbu plnú rituálov, ako je to pre kráľovské svadby v tejto krajine zvykom. Po kráľovskej svadbe však princeznú žiadny kráľovský život nečaká. Podľa zákona z roku 1947 príde svadbou s neurodzeným ženíchom o šľachtický titul, musí opustiť cisársku rodinu, stratí príspevok od štátu a musí sa odsťahovať aj z cisárskeho paláca.

Princezná onedlho oznámi zásnuby s právnickým asistentom Kei Komurom, ktorý študoval podľa japonských médií na Medzinárodnej kresťanskej univerzite v Tokiu. Tam sa pred piatimi rokmi zoznámil s princeznou. Bolo to v tokijskej reštaurácii Šibuja na stretnutí, kde sa hovorilo o štúdiu v zahraničí.

 

Princezná Mako (vľavo) musí opustiť svoju rodinu.   Foto - TASR/AP

 

Viac žien ako mužov

Kei nie je z urodzenej rodiny, ale miluje oceány, vie lyžovať, hrať na husle a variť. Ako študent hral v turistickej kampani Princa mora.

Princezná, ktorá študovala v Tokiu a vo Veľkej Británii, dnes robí výskum v múzeu Univerzity v Tokiu a reprezentuje krajinu ako princezná. Tento štatút po svadbe stratí a stane sa obyčajnou ženou.

Japonská cisárska rodina sa tak stále zmenšuje a onedlho môže mať problém aj s nástupníctvom, keďže ženy vládnuť nemôžu. Podľa CNN má japonská cisárska rodina 19 členov, z toho 14 sú ženy. Cisár Akihito má iba štyroch možných nástupcov. Sú nimi jeho synovia korunný princ Naruhito a princ Fumihito, Fumihitov syn Hisahito a cisárov mladší brat princ Masahito.

 

Kei Komuro, ženích princeznej Mako.  Foto - TASR/AP

 

Prvý chlapec za 40 rokov

Parlament by mal v piatok schváliť zákon, ktorý umožní 83-ročnému cisárovi odstúpiť. Akihito minulý rok v lete naznačil, že nechce vládnuť až do svojej smrti, pretože sa obáva, že vo svojom veku nevie naplno vykonávať povinnosti panovníka. Do konca roku 2018 by potom mohol trón prevziať jeho prvorodený syn Naruhito  Nasleduje jeho brat, princ Akišino a jeho syn, dnes 10-ročný Hisahito. Ten bol prvým chlapcom, ktorý sa narodil v japonskej cisárskej rodine za posledných 40 rokov. Inak to boli samé dievčatá, ktoré vládnuť nemôžu.

Preto sa debatuje o tom, aby sa následníčkou trónu mohla stať aj  princezná alebo aby aspoň po svadbe nemusela opustiť cisársku rodiny. Premiér Šinzó Abe a konzervatívna časť liberálnych demokratov však zmeny vníma skepticky.

 

Foto - TASR/AP

 

Tradície sú dôležité

Ani Japonci v tom nemajú jasno. "Osobne si myslím, že žene by malo byť dovolené ostať v rodine a jedného dňa by sa žena mohla stať cisárovnou," povedala podľa CNN Meiko Hirayama, 44-ročná zamestnankyňa účtovníckej firmy.

Katsuiji Tsunoda (71) je presvedčený, že na tróne má byť výlučne muž. "Je to tradícia, ktorá má už viac ako tisíc rokov, ak ju nebudeme dodržiavať, cisárom by mohol byť ktokoľvek," povedal CNN. "Musíme rešpektovať tradície."

 

Princezná Mako.  Foto - TASR/AP

.

Prečítajte si aj Švédsko má za sebou kráľovskú svadbu s neurodzenou nevestou