Slávnostné vyhlasovanie víťazov prestížnej výtvarnej súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov ovládli ženy. Z dvadsiatich obrazov súťaže pre talentovaných umelcov do 35 rokov vytvorili ženy dvanásť. Prvé tri víťazky boli ženy. Súťaž, ktorej cieľom je podpora a motivácia mladých slovenských umelcov a umelkýň do 35 rokov, sa konala už po dvanástykrát a priniesla rekordný počet mladých výtvarníkov a výtvarníčok.
Výkladná skriňa potenciálu
Tento rok vybrala odborná porota z 118 umeleckých diel dvadsať obrazov, ktoré tvorili finálnu zostavu. Tie boli aj súčasťou vernisáže v Galérií Nedbalka. „Fascinovala ma vášeň a zanietenosť v maľbách, ktorú umelci znázornili,“ hovorí predsedníčka poroty Jane Neal, ktorú Finacial Times označil za poprednú odborníčku na súčasnú umeleckú scénu. Spolu s ostatnými porotcami Attilom Szucsom, Denisou Kujelovou a Jánom Bergerom sa zhodli na niektorých dielach, ktoré potom podrobnejšie rozoberali a napokon vybrali tie víťazné. „Každá z malieb mala svoju unikátnosť a bolo pomerne náročné dohodnúť sa na víťazoch,“ tvrdí britská kurátorka J. Neal. Podľa nej i diela, ktoré nevyhrali, mali úžasnú výpovednú hodnotu. Generálny riaditeľ VÚB banky a predseda Správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch súťaž označil za „prehliadku diel, ktoré sa stávajú výkladnou skriňou potenciálu mladej generácie výtvarníkov na Slovensku."
Víťazný maľba Over the mountain. Foto - Grape PR
Do obrazov píše básničky
Zaujímavé bolo zloženie finálnej zostavy. Z dvadsiatich obrazov dvanásť vytvorili ženy. Navyše, prvé tri miesta získali práve maliarky. Ovládli tak slávnostné vyhlasovanie výsledkov, kde si prevzali ocenenia spolu s finančnou podporou na ďalšiu umeleckú tvorbu. „Neočakávala som, že vyhrám. Keď ste už vo finále, ťažko povedať, kto získa prvé miesto,“ povedala pre Ženy v meste Žofia Dubová, absolútna víťazka Maľby 2017.
Podľa hodnotenia poroty sa víťazná maľba s názvom Over the mountain na prvý pohľad odlišuje od ostatných finálových diel, nakoľko vyjadruje kontrast medzi východnou a západnou civilizáciou. Spája aj európsku kultivovanosť a tradíciu maľby s ázijskou vizualitou, ktorá sa prejavuje v motíve prírody a hory. Žofia inšpiráciu pre svoje maľby získava v krajine, najmä v horách, ktoré sú jej blízke. Okrem toho zvykne do malieb zakomponovať vlastné básne. „...Nezáleží na tom, či je to more alebo obloha, jedno i druhé je rozsiahla modrá hlbina, ktoré dáva aj berie...,“ recituje nám víťazka pred svojím víťazným obrazom. Priznáva, že maľba ju pohlcuje rovnako ako krajina.
Na druhom mieste sa umiestnila 29-ročná maliarka Marta Kissová, ktorá sa venuje najmä maľbám kukuričných či slnečnicových polí, respektíve bežných vidieckych výjavov. Tretie miesto získala Bratislavčanka Hana Garová, ktorá si vybrala zdanlivo banálne motívy. Avšak porota vyzdvihla, že svoju tvorbu odmieta zviazať s bombastickou vizualizáciou či krikľavou farebnosťou. Všetky tie ocenené získali dohromady finančnú podporu 20 000 euro.
Žofia Dubová. Foto - Grape PR
Ženy v umení
„Veríme, že projekt pre mladé talenty je len začiatok. Sme radi, že touto formou pomáhame už dnes pomyselne maľovať ich budúcnosť,“ hovorí Alexander Resch. Projekt podporil tento rok najmä ženy – maliarky, ktorých bolo dvanásť. Aj predsedníčka poroty Jane Neal vyjadrila radosť, že medzi súťažiacimi bolo také množstvo žien. Stretáva sa totiž s iným globálnym trendom. Na umeleckých školách študuje častokrát viacej žien, tie však neskôr akoby zmiznú, a tak sa omnoho menšie množstvo žien venuje umeniu po tridsiatke.
Víťazka Žofia sa však vôbec necíti diskriminovaná. „Nevnímam to ako výhodu alebo nevýhodu, že by som bola žena. Pohlavie tvorbu nijako nerozlišuje. Možno mám iný pohľad na niektoré vecí ako muži, pretože ich citlivejšie vnímam, no cítim sa na rovnakej pozícií ako muži,“ tvrdí 26-ročná Žofia. Predsedníčka poroty Jane Neal dodala, že možno práve Slovensko aj vďaka podpore nadácií akou je Nadácia VÚB bude takým unikátnym miestom na podporu umelkýň v ich kariére: „Je veľmi dôležité povzbudiť ženy v tom, aby pokračovali v svojej umeleckej tvorbe, aby sa cítili silné a pracovali na sebe.“
Všetky finálové diela sú dostupné v bratislavskej Galérií Nedbalka do 11. novembra. Vstup na výstavu, je vďaka Nadácii VÚB, voľby.
Prečítajte si aj Babsy Heribanová: Som minimalistka, nenakupujem bezhlavo, naopak investujem do nadčasového odevu.