Alexandra Madrová je od pätnástich rokov zapálenou dobrovoľníčkou, ktorá cestuje po svete a pomáha zvieratám. Na Kostarike sa starala o kožatky veľké, v Írsku zachraňovala tulene. Zakaždým si uvedomuje, ako zvieratá strádajú, pretože ľudia narábajú s prírodou veľmi nešetrne.
Foto - facebook planet lover
Stačí splniť jeden bod
Úspešná podnikateľka to chce na Slovensku zmeniť novým ekologickým projektom Planet Lover pre mladých ľudí. „Ľudia si myslia, že zachrániť zemeguľu je niečo veľké a pre jednotlivca ťažké, ale malými krôčikmi dokáže pomôcť každý jeden z nás. Preto chceme osloviť hlavne stredoškolákov a cez nich aj ich rodičov,“ vysvetľuje Madrová.
Pod heslom Máš gule na zmenu zemegule odporúča päť vecí, ktoré môže robiť každý.
Nepoužívaj slamky, plastové nákupné tašky a iné jednorázové plasty
Nepoužívaj kávové kapsule
Recykluj, separuj a hlavne netvor zbytočná ý odpad
Zredukuj jedenie mäsa
Vyberaj nabíjačky, zhasínaj svetlo, neplytvaj vodou
„Stačí, ak každý jeden z nás naplní aspoň jeden bod a to bude znamenať, že meníme naše nastavenie k prírode. Ako sa hovorí vo filme Oceán plastov, ktorý k tejto téme premietame: Vedomie prináša záujem a záujem zmenu,“ vysvetľuje Madrová. S projektom chce osloviť hlavne mladých ľudí od 15 rokov a tak sa obrátila na stredné školy, kde by rada premietala film a diskutovala so žiakmi o ochrane prírody v bežnom živote.
Projekt podporuje aj Malkia Park
Zakladateľka slovenskej značky doplnkov a šperkov Monde d´Alexandra začala meniť nastavenie vo vlastnej firme. „Tento rok chcem tretinu výroby preniesť z Číny na Slovensko, aby som sama zredukovala používanie plastov na prepravu mojich výrobkov,“ hovorí podnikateľka , ktorá vyrába doplnky a šperky z prírodných materiálov či eko kože.
Do projektu ide spolu s Malkia Parkom, záchrannou stanicou pre ohrozené šelmy a zvieratá, kam chodí aj so synom ako dobrovoľníčka starať sa o zvieratá. „Malkia Park sa nielen stará o zvieratá, ale šíri osvetu o ochrane životného prostredia, kde tieto zvieratá žijú. Plasty nájdeme často aj v našom areáli, ľudia nevedia odpad separovať, hoci na to u nás veľmi dbáme. V Malkia parku nepodporujeme a nepredávame žiadne produkty s palmovým olejom, ktorého produkcia spôsobuje odlesňovanie a ohrozuje zvieratá vo voľnej prírode,“ hovorí zakladateľka Malkia Parku Klaudia Kollár. Keď nás sprevádza parkom, kde na 6 hektároch žije 120 druhov zvierat, z toho 50 šeliem, vysvetľuje, prečo ju projekt Planet Lover zaujal.
„Snažíme sa o tieto malé zmeny aj u nás. Vo vnútri areálu máme prevádzku, kde nepoužívame slamky, ani plastové obaly, v našich reštauráciách preferujeme vegetariánske jedlo,“ dodáva. Film Oceán plastov chcú premietať stredoškolákom, ktorí prídu na exkurziu do Malkia Parku. „Verím, že sa nám to podarí už v októbri,“ dodáva.
Ako sa uvádza vo filme Oceán plastov, každý rok sa do oceánov vyhodí 8 miliónov ton odpadu plastov, každý človek na planéte použije a vyhodí 136 kíl jednorázových plastov. Plasty sa nerozložia, mnohé končia v tele rýb a morských živočíchov, ktoré dostávame na stôl aj my. „Ten problém sa nás týka, či u nás oceán máme alebo nie, preto to musíme začať riešiť,“ dodáva Alexandra Madrová.