BRATISLAVA. Po digitálnej obrazovke urobíte ten istý pohyb tým istom prstom niekoľkokrát denne, týždenne, mesačne. Moderné technológie tak nielen pomáhajú, ale aj plnia ambulancie ortopédov, neurológov a plastických chirurgov.
„Len promile z používateľov technológií si uvedomuje, že dotykovým pohybom nepretržite tlačí na niektorý z nervov, až si vypestuje syndróm karpálneho tunela, ktorý je najčastejším z takzvaných úžinových syndrómov. Práve oni vznikajú v dôsledku kontinuálneho tlaku na nerv v anatomicky zúžených oblastiach horných a dolných končatín,“ vysvetľuje Daniel Mládek z kliniky Avelane clinic v Nitre.
Pri tejto diagnóze platí pravidlo, že čím viac zaťažujete jedno miesto, tým rýchlejšie skončíte pod chirurgickým nožom. A neplatí, že vám sa to nemôže stať, lebo napríklad bicyklujete. Toto pravidlo totiž platí nielen pre ruky, ale aj pre nohy. Problém s karpálnym tunelom majú aj dlhodobo dojčiace matky, či hudobníci. Jednoducho všetci, ktorí majú stereotypnú manuálnu prácu. Jednoznačne najviac zaťažuje dennodenná práca za počítačom, či s inými technológiami. Komu už takúto diagnózu stanovia, ten z najväčšou pravdepodobnosťou skončí na operačnej sále.
Tŕpnu vám končatiny?
Prvými príznakmi úžinových syndrómov je tŕpnutie alebo mravčenie končatín. Dokonca neskôr môže úplne pacient prísť o citlivosť, či hybnosť, čo sprevádzajú obrovské bolesti už pri rannej hygiene.
Toto je však už štádium, kde lekári pacientovi bez operácie nepomôžu. Primár Mládek odkazuje, aby špecialistu vyhľadali už pri prvých príznakoch. Inak môže prísť k trvalému poškodeniu nervu.
„Len na základe odborných vyšetrení vieme stanoviť správnu diagnózu a vhodnú liečbu. V našom tele sa nachádza viacero prirodzene zúžených miest, cez ktoré prechádzajú nervy a šľachy v tesnej blízkosti kostí a väzivového tkaniva, resp. popod tzv. väzivový pruh, ktorý spevňuje kĺby. V týchto miestach môže v dôsledku úrazov, opuchov, kostných výrastkov či chronického tlaku pri stereotypných aktivitách prísť k zvýšenému tlaku na nerv, a tým aj k jeho akútnemu alebo chronickému poškodeniu,“ vysvetľuje plastický chirurg.
Karpálny tunel je charakteristický pre hornú končatinu. V lakti sa zasa nachádza tzv. kubitálny tunel. Stlačením lakťového nervu vzniká tzv. syndróm Kubitálneho tunela, ktorého následkom je slabosť, opuchy a bolesti predlaktia a ruky. Najčastejšie v oblasti malíčka alebo prstenníka. Poškodenie lakťového nervu môže nastať aj v oblasti zápästia. Vtedy ide o syndróm Guyonovho kanálu, pri ktorom dochádza k poruche citlivosti dlane na strane malíčka a celkovej slabosti prstov. Napríklad pacient už nevie zovrieť ruku a pritiahnuť malíček k ostatným prstom.
Bolesť na stehne
Podobne sú na tom aj naše nohy, kde sa nachádza tzv. Tarzálny tunel. Medzi známe úžinové syndrómy patrí aj poškodenie fibulárneho nervu na vonkajšej strane kolena, ktorý môže spôsobiť znecitlivenie a znehybnenie chodidla, ale aj syndróm nervus cutaneus femoris lateralis, ktorý prechádza slabinovým väzom, kde môže byť poškodený tesným odevom alebo opaskom.
Rizikovými pre tento typ poškodenia nervu sú najmä obézni ľudia, tehotné ženy, ale aj športovci. Poškodenie sa prejavuje tŕpnutím a pálivou bolesťou na vonkajšej strane stehna, ktorá sa zmierňuje pri zohnutí nohy v bedrovom kĺbe. Menšie operácie úžinových syndrómov špecialisti bežne operujú lokálne, bez celkovej anestézie a nevyžadujú si žiadnu špeciálnu predoperačnú prípravu. Ak si stav pacienta vyžaduje plnú anestézie, zákrokoch bez predoperačných vyšetrení neurobia.
Cieľom operačného zákroku pri úžinových syndrómoch je uvoľniť tlak na zasiahnutý nerv zo strany okolitých tkanív či kostí. Niektoré deformity sa vyvíjajú rýchlo, iné celé roky. Napríklad Dupuytrenova kontraktúra je nebezpečná v tom, že vzniká roky bez jediného upozornenia na deformitu ruky zhrubnutím a stiahnutím spojivového tkaniva pod kožou na dlani. Z ničoho nič si pacient pod kožou nahmatá hrče, ktoré mu bránia napríklad podať ruku. Prsty sa začnú sťahovať k dlani, čím nastáva znemožnenie úchopovej funkcie prstov. Uzol pod kožou na dlani sa len nebolestivo zväčšuje a postupne sa rozširuje smerom k prstom. Jedného dňa len človek nevystrie prsty. Ochorenie postihuje hlavne mužov, ale výnimkou nie sú ani ženy nad 40 rokov. Čo takzvanú kontraktúru spôsobuje, vedci zatiaľ nezistili okrem toho, že vo veľkej miere sa pod ňu podpisuje aj genetika.
„ Keďže nepoznáme príčinu vzniku Dupuytrenovej kontraktúry, nevieme vzniku ochorenia predchádzať a ani ho liečiť inak ako operáciou. Vzhľadom na to, že ochorenie má nebolestivý priebeh, často jeho príznaky pacienti prehliadnu až kým sa nevedia obliecť, podať ruku a chytiť nejaký predmet. Čím neskôr, tým je zákrok náročnejší. Preto je dobré vyhľadať odborníka čo najskôr,“ vyzýva primár Mládek z Nitry.
Prečítajte si aj Anorexia zabíja pomaly, lieči sa dlho
Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.