Na Pohode patrilo vystúpenie prvého čisto ženského afganského orchestra - Zohra k ťahákom najväčšieho hudobného festivalu. Niekoľko hodín po sobotňajšom vystúpení však štyri členky súboru zmizli z hotela v Trenčianskych Tepliciach, kde bol súbor ubytovaný. Informoval o tom denník Nový ČasŠéf a zakladateľ súboru Ahmad Sarmast sa obrátil na políciu.  

 

 

Zohra: Zmizli dve dievčatá a dve ženy

„Potvrdzujem pátranie po dvoch mladistvých a dvoch plnoletých občiankach Afganistanu, ktoré pravdepodobne samy odišli z hotela v Trenčianskych Tepliciach a polícia po nich vyhlásila pátranie,“ informoval podľa médií hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Pavol Kudlička. Mená ani fotografie dievčat polícia nezverejnila.

Tento jedinečný celoženský orchester v Afganistane vznikol pred piatimi rokmi v krajine, v ktorej bola hudba v minulosti zakázaná a ženy boli vylúčené zo vzdelávania. Vznikol na pôde inštitúty hudby, čo by bolo v Afganistane v minulosti rovnako nemysliteľné. Členky súboru patria medzi prvé ženy a dievčatá vo svojich rodinách i v celej krajine, ktoré za posledných tridsať rokov študovali hudbu. 

Cestujú výnimočne. Súbor vystúpil po prvý raz mimo Afganistanu v roku 2017 vo švajčiarskom Davose. Na Slovensku boli prvý raz, organizátori festovalu Pohoda vybavovali víza pol roka.  “Ide o jednu z logisticky najťažších realizácií v histórii Pohody, ale stojí to za to,” povedal pred festivalom riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák. Tri dni pred začiatkom festivalu musel pre tento súbor vycestovať tím Pohody priamo do Afganistanu, aby vôbec mohli docestovať a vystúpiť na Slovensku. 

 

Afgánsky orchester Zohra.  Foto - archív ZVM

 

Zohra: Zmizli dve dievčatá a dve ženy

Zmiznutie dievčat preto prekvapilo organizátora Pohody. „Osobný život umelcov po festivale nesledujeme a považujeme za každého osobnú vec, kde žije a kde sa pohybuje. Dievčatá sú v Európe legálne a majú stále platné víza,“ reagoval riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák.

Napriek nepríjemnej situácii je však rád, že orchester na festival prišiel. „Sme radi, že Zohra na Pohode hrala, koncert bol nádherný. Orchester je dôkazom sily hudby, symbolom slobody a odvahy a takisto symbolom pozitívnych zmien v Afganistane. Nejde len o túžbu slobodne tvoriť a hrať hudbu, dôležitým rozmerom je aj zlepšenie postavenia žien v spoločnosti,“ dodal Kaščák.

Podľa niektorých správ sa dievčatá rozhodli ujsť za príbuznými do západnej Európy. Vystúpenie na Slovensku bolo pre nich zrejme ojedinelou príležitosťou.