SOUL. Sedem Juhokórejčanov, ktorí v stredu večer prežili potopenie vyhliadkovej lode na Dunaji v maďarskej metropole Budapešť, uviedlo, že pomoc prišla príliš neskoro, keď čakali a triasli sa v mrazivej vode rieky v tme. Vo štvrtok o tom informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap. Dodala, že turisti predtým navštívili aj iné krajiny vrátane Slovenska.
Prečítajte si
Žena si robila fotografie na palube
Pri zrážke vyhliadkovej lode Hableány (Morská panna) s oveľa väčšou výletnou loďou na Dunaji priamo v centre Budapešti zahynulo sedem Juhokórejčanov a 21 ďalších je nezvestných. "Prúd bol veľmi rýchly a ľudí unášalo preč, ale záchranný tím neprišiel," povedala 31-ročná žena identifikovaná iba priezviskom Čongová pre agentúru Jonhap v budapeštianskom hoteli, kde preživších prijali.
Čongová s plačom uviedla, že si v čase zrážky práve robila na palube fotografie. Dodala: "Videla som približovať sa veľkú výletnú loď, ale nenapadlo mi, že vrazí do našej lode." Žena patrila k približne 20 cestujúcim, ktorí si z paluby fotografovali nočné mesto alebo sa pripravovali na vystúpenie z lode, keďže vyhliadková plavba sa blížila ku koncu.
Čongová sa pevne držala záchranného plaváka a hodila pripevnené lano 32-ročnej spolupasažierke Junovej. Obe ženy povedali, že im prúdom tiekli slzy, keď videli hlavy ďalších pasažierov vynárať sa z vody a znovu sa ponárať - bojovali o to, aby sa udržali na hladine. "Loď sa ihneď naklonila a prevrátila," dodala podľa agentúry AFP Junová, ktorá cestovala s matkou.
Ľudia sa pozerajú z Margitinho mosta na záchranársku loď, ktorá používa sonar počas záchrannej operácie na Dunaji v Budapešti. Foto - TASR/AP
Turisti boli väčšinou päťdesiatnici a šesťdesiatnici
Do niekoľkých sekúnd každý na palube spadol do rieky a približne desať ďalších pasažierov, ktorí zostali v kajute, už zrejme nemohlo uniknúť, doplnila Juová. Turisti, väčšinou päťdesiatnici a šesťdesiatnici, boli na deväťdňovej ceste, v rámci ktorej navštívili Chorvátsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko.
Najmladším pasažierom na palube potopenej lode bolo šesťročné dievčatko, cestujúce s matkou a starými rodičmi. Dieťa je stále nezvestné. Preživší povedali, že záchranná operácia sa začala príliš neskoro, a položili aj otázku, či sa vôbec mala vyhliadková plavba v hustom lejaku konať. "Záchranný tím, ktorý neskôr prišiel, len vyzdvihol z vody ľudí, ako napríklad mňa, ktorí sa už držali plavákov," opísal situáciu 60-ročný preživší An.
Tragédia sa stala päť rokov po potopení trajektu Sewol v Južnej Kórei, keď zahynulo vyše 300 ľudí. Išlo o jednu z najtragickejších námorných katastrof v krajine. Sewol vážiaci 6825 ton viezol 476 ľudí - väčšinu tvorili stredoškolskí študenti na školskom výlete. Trajekt sa potopil pri južnom pobreží krajiny v apríli 2014. Takmer všetky obete boli deti, mnohé z nich pritom poslúchli príkazy, aby zostali vo svojich kajutách, ale plavidlo sa pomaly potápalo. Katastrofu pripísali smrtiacej kombinácii preťaženia nákladom, ilegálnej prestavby plavidla a zlého kormidlovania.