LONDÝN, BRATISLAVA. Poslankyňa Simona Petrík vystúpila s prejavom v dolnej komore britského parlamentu na svetovej konferencii žien vo Veľkej Británii k 100. výročiu získania volebného práva žien Spojeného kráľovstva. Na konferenciu bolo pozvaných 126 žien z 86 krajín sveta, za Slovensko sa zúčastnila iba Simona Petrík.

 

Britská poslankyňa Jessica Taylor prišla na konferenciu s dieťaťom.  Foto - archív SPOLU

 

Silné príbehy poslankýň

"Bola pre mňa obrovská česť prihovoriť sa ženám poslankyniam z celého sveta pri takom dôležitom jubileu, ako je storočnica získania volebného práva vo Veľkej Británii. Túžba žien angažovať sa pred sto rokmi bola veľká a museli si ju ťažko vybojovať. Vypočula som si neuveriteľné príbehy odvahy a nezlomnej vôle od poslankýň z krajín, v ktorých to majú ženy oveľa ťažšie. Ja som hovorila o problémoch slovenských žien a rodín a o tom, aké riešenia presadzujem," povedala pre Ženy v meste Simona Petrík.

 

Simona Petrík s Tabatou Amarel de Pontesovou z Brazílie.  Foto - archív SPOLU

 

Na mysli mala osud 25-ročnej Tabaty Amarel de Pontesovej z Brazílie. “Jej otec zomrel na predávkovanie drogami. Ako chudobné dieťa chodila do štátnej školy, ktoré sú v Brazílii veľmi nekvalitné. Tam si ju všimla pozorná učiteľka a poslala ju na matematickú olympiádu. Odvtedy žiadnu neprehrala, získala štipendium na súkromnej strednej škole a nakoniec vyštudovala Harvard. Vrátila sa do Brazílie a je najväčšou advokátkou za zlepšenie verejných škôl,” povedala Petrík.

 

Recepcia Theresy May.   Foto - archív SPOLU


Recepcia Theresy May

V predvečer konferencie sa uskutočnila recepcia na Downing Street 10, ktorú hostila britská premiérka Theresa May. "Parlament, kde sú ženy zriedkavosťou, je parlament, ktorý pracuje s jednou rukou za chrbtom: reprezentatívnejší parlament vedie k lepšiemu rozhodovaniu, lepšej politike a nakoniec k lepšej vláde," povedala v príhovore May

Slovenská poslankyňa Petrík sa s britskou premiérkou osobne stretla. "Theresa May mala fantastický príhovor, ako konzervatívna politička počas svojho pôsobenia urobila veľa preto, aby jej strana nominovala do volieb viac žien. Viacerí sa domnievali, že sa mi s britskou premiérkou nepodarí pozhovárať, no Theresa May bola veľmi priateľská a podarilo sa to. Darovala som jej anglický preklad knihy nášho básnika Pavla Országha Hviezdoslava Krvavé Sonety, ktorú jej cezo mňa poslal náš veľvyslanec Ľubomír Rehák ako príspevok slovenskej ambasády v Spojenom kráľovstve pri príležitosti stého výročia ukončenia Prvej svetovej vojny, ktoré začalo novú éru aj pre ženy a ich politickú angažovanosť," dodala Petrík.