Keď sme minulý týždeň uverejnili výpoveď tlmočníčky, ktorá roky pracuje na interrupčnej klinike, náročky sme zvolili emotívny titulok o nožičkách a ručičkách, ktoré pri potrate nevidieť. Náročky, pretože kým budú súčasťou diskusie o umelom prerušení tehotenstva výrazy typu vražda a vrahyne, nevieme sa v tej debate posunúť ani o milimeter. Ak budeme akejkoľvek žene vyčítať, že zavraždila svoje nenarodené dieťa, je to tak definitívne obvinenie, že je potom úplne jedno, prečo to urobila. Proti vražde vyzerá každý dôvod arogantne, sebecky, kruto.

A teraz si predstavte, že proti vražde nenarodeného dieťaťa vytiahnete právo ženy rozhodovať o svojom tele. Proti vražde nenarodeného, teda niekoho, kto sa nemôže brániť, dáte právo ženy rozhodnúť sa, či a kedy sa stane matkou. A pritom práva žien sú v tejto emocionálnej debate kľúčovým argumentom.   

 

 

Interrupcie: Odporcovia potratov sú nepriateľmi práv žien

Potvrdil to napokon aj americký prieskum Supermajority/PerryUndem uverejnený tento týždeň, z ktorého citoval Guardian. Ukázal, že odporcovia potratov sú nepriateľmi rodovej rovnosti prakticky vo všetkých aspektoch. 

Okrem postoja k potratom dali v prieskume respondentom ďalších desať otázok k rovnocennému postaveniu mužov a žien v spoločnosti. Viac ako polovica odporcov potratov (54 percent) súhlasila s tvrdením, že muži sú lepšími politickými lídrami ako ženy. Medzi zástancami voľby ženy to bolo len 24 percent. Na otázku, či chcú, aby v Spojených štátoch mali muži a ženy rovnaké postavenie odpovedala menej ako polovica kritikov potratov áno, kým medzi zástancami voľby ženy to bolo až 80 percent opýtaných. Pýtali sa ich tiež, či je spoločnosť nastavená tak, že poskytuje viac príležitosti mužom než ženám. Len 19 percent odporcov potratov s týmto tvrdením súhlasilo, medzi zástancami voľby ženy to bolo až 66 percent. 

 

Interrupcie: Kontrola žien

Odporcovia potratov nemajú podľa rovnakého prieskumu radi hnutie #MeToo, nemyslia si, že nedostatok žien na vedúcich pozíciách ovplyvňuje rovnosť žien a ani prístup k antikoncepcii nepovažujú za niečo, čo má na rovnosť žien vplyv. Sexizmus podľa nich nie je problém a sú nepriateľskí k právam žien.

Preto sa v tejto zložitej debate nemôžu kritici potratov a zástancovia práva žien ani len priblížiť. Odporcovia potratov sústredia celú energiu na záchranu nevinného plodu. Tehotnú ženu ignorujú, nehovoriac o tom, že muža priam taja, hoci k počatiu treba vždy dvoch. K počatiu i k zodpovednosti za nový život.

Prieskum ukázal, že ochrana plodu nie je tou hlavnou motiváciou odporcov potratov. Niekde v pozadí celej debaty je snaha kontrolovať ženy, aby o sebe a o svojom živote nemohli rozhodovať samé. A to je neprípustné. ​​​​​​​