BRATISLAVA. Aj vy ste začali Nový rok predsavzatím? Ako napríklad, že schudnete to povianočné kilo – teda tri, plus ďalšie dve ešte z minulého roka? Alebo, že začnete pravidelne cvičiť – teda aspoň tri-štyri krát do týždňa? Že hranolčekom a pizzy zo stánku je koniec?
No január sa ešte ani poriadne nerozbehol a už sa vám zdajú sľuby spod ohňostroja nereálne? Žiadnu paniku – čítajte ďalej, poradíme vám ako nato.
„Vyberajte si svoje predsavzatia s láskavým prístupom k sebe samým, svojim potrebám aj k svojim možnostiam,“ hovorí inšpirujúca koučka a ambasádorka občianskeho združenia E-zeny.sk Andrea Trávničková. Predsavzatia môžu uspieť len vtedy, ak smerujú k napĺňaniu našich skutočných, hlbokých prianí a túžob, myslí si.
Hlavne pozitívne
Pri napĺňaní našich predsavzatí by sme mali podľa Trávničkovej cítiť radosť, pozitívnu energiu a pohodu, rozhodne nie stres. Predsavzatia sú odkaz, ktorý si dávame sami sebe o tom, že niečo chceme mať vo svojom živote inak – lepšie, vysvetľuje.
Radí využiť čiastkové predsavzatia – na každý mesiac jedno. „Mesiac nie je dlhá doba a ubieha pomerne rýchle. Je to skvelý spôsob, ako si vyskúšať, či to ktoré predsavzatie je pre mňa zdrojom radosti, alebo stresu,“ hovorí. Na konci mesiaca tak podľa nej budete mať dobrý pocit, že ste svoje predsavzatie dodržali a tiež zistíte, či v tej-ktorej činnosti chcete pokračovať.
Zakladateľka Globálneho Inštitútu pre Výnimočné Ženy Bea Benková odporúča tiež koniec roka uzavrieť – teda prejsť si mesiac po mesiaci. Sama to tak robí s manželom. „Prechádzame si to, čo podľa nás fungovalo a čo nie, čo sa nám páčilo a čo sme sa naučili z úspechov aj neúspechov, za čo sme vďační,“ hovorí. Až po uzavretí uplynulého roka je čas vytvoriť si víziu do toho nového, vysvetľuje. Novoročné predsavzatia väčšina ľudí nedodrží podľa nej práve preto, že zvyčajne vychádzajú z toho, čo nám v živote chýba. „Je to reakcia na niečo, z čoho mám pocit, že je v mojom živote zlé,“ hovorí. Nepáči sa mi moje telo, tak si dám záväzok, že od Nového roku idem cvičiť. Alebo mám málo peňazí, tak chcem prácu, kde zarobím viac, vysvetľuje. Tak sa však zbytočne sústredíme na to, čo už v našom živote nechceme, dodáva.
Nechcime byť všetky modelky
Špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu Margit Slimáková odporúča postupné malé kroky. Zabudnúť by sme podľa nej mali aj na takzvané zázračné diéty. „Nedávajte si za cieľ prištíhlu postavu modelky, ale choďte za zdravím, za cieľom cítiť sa fajn a prevziať zodpovednosť za svoje telo,“ hovorí.
Postačia podľa nej dve pravidlá: ako prvé prirodzené potraviny a jedlá z nich a po druhé správne pomery podľa takzvaného zdravého taniera. Ide o upravenú výživovú pyramídu, vysvetľuje, kde polovicu jedálnička tvorí zelenina a ovocie, bielkoviny sú zastúpené hlavne rybami, strukovinami, orechmi a semienkami. Polysacharidy môže zastupovať pšeno, ovsené vločky, kváskový chlieb či divoká ryža namiesto klasického chleba a cestovín z bielej múky.
Mäso odporúča Slimáková konzumovať dva až trikrát týždenne z dôveryhodného zdroja. Radí vyhýbať sa aj margarínom a sladeným nápojom. „Tekutiny sú najlepšie v podobe čistej vody a nesladených čajov,“ hovorí.
Päť pravidiel
Začať pomalšie radí aj poradkyňa na zdravú výživu Michaela Bebová, ktorá vedie portál Biochemicka.cz. „Do chudnutia sa nepúšťajte bezhlavo a bez základných vedomostí, mohli by ste si skôr ublížiť,“ hovorí. Zima tiež nie je podľa nej práve najvhodnejšie ročné obdobie na razantné diéty, keďže telo má väčšie nároky na energiu kvôli nižším teplotám.
Foto – pixabay.com
Pri chudnutí radí Bebová nasledujúce päť zásad: Ako prvé si rozmyslite, čo chcete dosiahnuť. „Stanovenie cieľa je základom úspešnej cesty,“ hovorí. Je totiž rozdiel či chceme len zhodiť pár kíl po sviatkoch alebo úplne zmeniť jedálniček. Vyvarovať by sme sa však mali nezmyselných cieľov, ktoré nedokážeme splniť, dodáva.
Po druhé, nesnažte sa chudnúť len stravou, ale začnite športovať, ak sa dá najlepšie trikrát týždenne. Pravidelná aeróbna športová aktivita je podľa nej nutnosť. „Nízke teploty mobilizujú metabolizmus a nútia naše telo zahrievať sa a tak spaľujeme pri pohybe viac energie ako v lete,“ vysvetľuje. Ideálne sú podľa nej zimné športy ako bežky, lyže či dlhšia prechádzka.
Nehladujte, radí Bebová do tretice. Takto síce zhodíte pár kilogramov, hovorí, no nedosiahnete trvalého efektu, skôr naopak, po čase sa dostaví takzvaný jojo efekt a priberiete kilá späť.
Po štvrté si nerobte nerozumné predsavzatia. Na tie ako „nebudem jesť po piatej“ alebo „nebudem jesť žiadne tuky či čokoládu“ rovno zabudnite. Odporúča skôr naladiť sa na pravidelný režim – teda tri väčšie jedlá a dve menšie. Posledné jedlo by sme mali podľa nej zjesť tri hodiny pred spaním.
Ako piate radí na mesiac úplne vyradiť alkohol. „Po decembri plnom osláv a večierkou si naša pečeň a metabolizmus zaslúžia odľahčenie v podobe mesačnej abstinencie,“ hovorí. Pocítime to aj na znížení celkového energetického príjmu, dodáva.
Na začiatok postačí aj 10 minút
„Vždy je to otázka vnútornej motivácie, akú energiu budeme svojmu prianiu venovať,“ hovorí Michaela Hluchová, ktorá predcvičuje jogu v Piešťanoch a vedie Powerjoga Akadémiu. Tlak okolia, rodiny či ideály prezentované v médiách podľa nej dlhodobo nepostačia. Športovanie by malo byť spojené s príjemnými pocitmi, nie s tým, že niečo musíme, vysvetľuje. „Treba si nájsť takú pohybovú aktivitu, ktorá nás bude baviť a kde sa cítime dobre,“ hovorí. Odporúča počúvať naše telo, prijať ho aj s chybami a veriť si aj pri malých úspechoch.
Adriana Seidler z nitrianskeho jogového centra Aréna radí vytrvať a zabudnúť na to, že výsledky sa dostavia okamžite. „Treba si sadnúť nad kalendár a povedať si, že trikrát do týždňa si ten čas nájdem, no ak to nevyjde, nerobiť z toho tragédiu,“ hovorí. To platí podľa nej aj pri občasných prehreškoch.
„Úspech sa dostaví, ak človek pristúpi k veci optimisticky a nenásilne,“ hovorí.
Júlia Raabová odporúča cvičenie neodkladať, ale naplánovať si ho do diára, najlepšie na každý deň v rovnakom čase. Jogu predcvičuje individuálne vo vlastnom centre International Yoga Space. Na začiatok podľa nej stačí aj 10 minút. Telo si na cvičenie tak zvykne, že sa stane neoddeliteľnou súčasťou dňa, dodáva. Pomôže podľa nej aj motivačná fotka, najlepšie na chladničke.
Katarína Belanová, ktorá tiež predcvičuje jogu v Bratislave pod značkou Joga s Katy, odporúča nezostať pri predsavzatí a začať. „Nemusí to byť hneď od prvého januára, ale treba si stanoviť čas, kedy začnete,“ hovorí. Treba si podľa nej určiť aj pravidelnosť cvičenia.