BRATISLAVA. Pekný second hand, čo vyzerá ako značkový butik – presne tak vyzerá Nosene. A nejde len o šaty z druhej ruky v peknom obale, z ceny každého kúska putuje desať až 25 percent na pomoc týraným ženám.
„Chceme povzniesť second hand na miesto, kam sa opäť radi vrátite, pretože sa tam cítite príjemne,“ hovorí Katarína Hutyrová za tím Nosene. Kúsky, ktoré ponúkajú sú štýlové, voňavé, pracne vyberané tak, že si ich vieme samy predstaviť vo svojich šatníkoch.
Okrem toho ponúkajú aj recyklovanú módu. Veciam, ktoré už majú to najlepšie za sebou, vdychujú prešitím nový život pod značkou Renewals By Nosene.
Pekný sekáč
Založiť Nosene sa rozhodli, lebo im chýbal pekný second hand. Taký, v ktorom sa zákazníci cítia príjemne, veci sú uložené tak, že sa nemusíte prehrabávať kopami oblečenia. Hoci aj oni sa stále radi pohrabú v klasických sekáčoch.
Jedným z dôvodov bola tiež recyklácia oblečenia ,,Fast fashion alebo rýchla móda spôsobuje, že módny priemysel produkuje odpad v podobe oblečenia, ktorý končí v mnohých prípadoch na skládkach, kde sa roky rozkladá,“ vysvetľuje Katarína. Mnohokrát ide podľa nej o nové pekné kúsky, ktoré boli oblečené iba párkrát, niekedy sú to i úplne nové, nevyužité kúsky.
Predajňu otvorili vlani na jeseň. Nakupujú tu zákazníčky rôzneho veku. Spája ich hľadanie jedinečných kúskov a záujem o pomalú módu, vysvetľuje Katarína. Nosene nájdete aj na sociálnych sieťach, kde si tiež môžete vybrať z ich ponuky. Zákazníci sa čoskoro môžu tešiť i na štýlový e-shop, kde nájdu jedinečné kúsky
Sekáč s príbehom
Nejde však iba o ekológiu. Nosene pomáha aj týraným ženám. Desatina až štvrtina ceny toho-ktorého kúsku putuje na pomoc týraným ženám. Výšku príspevku vidí zákazník na visačke s cenou odevu. „Takto hneď viete akú sumu darujete na dobrú vec - združeniu, ktoré pomáha týraným ženám dostať sa z ich ťažkej životnej situácie“ hovorí.
Napríklad kúpou svetríka za necelých deväť eur, prispejete 90 centov. Ak sa rozhodnete pre červenú blúzku za necelých 14 eur, poputuje na dobrú vec takmer 3,50 eura.
V súčasnosti pomáhajú združeniu My Mamy, ktoré otvorilo azylový dom pre týrané ženy v Prešove.
„Zaujal nás ich príbeh o tom, ako sa ich snahu postaviť tento azylový dom pokúšali obyvatelia sídliska znemožniť petíciou a rôznymi krokmi,“ hovorí. Téma týraných žien sa totiž podľa nej u nás veľmi nepreberá. A aj preto sa rozhodli im takto pomôcť, dodáva.
„Zákazníci reagujú na príspevok veľmi pozitívne, vždy vedia akou sumou prispievajú kúpou jednotlivých kúskov,“ hovorí Katarína. S priamou negatívnou reakciou na príspevok sa podľa nej zatiaľ nestretli.
Prečítajte si aj Bea Johnsonová má za rok nulový odpad. Na Slovensku sa to veľmi nedá