Nobelovu cenu za mier za rok 2021 získali novinári Maria Ressa a Dmitrij Andrejevič Muratov „za ich snahy o ochranu slobody prejavu, ktorá je predpokladom pre demokraciu a trvalý mier“.

Ressa a Muratov „dostávajú Nobelovu cenu za mier za ich odvážny boj za slobodu prejavu na Filipínach a v Rusku. Zároveň sú tiež zástupcami všetkých novinárov, ktorí sa stavajú za svoj ideál vo svete, kde demokracia a sloboda médií čelia čoraz ťažším podmienkam,“ uviedla vo vyhlásení predsedníčka Nórskej Nobelovej komisie Berit Reiss-Andersen.

Nobelova cena za mier 2021 pre médiá

Slobodné, nezávislé médiá, ktoré si zakladajú na faktoch podľa komisie chránia pred zneužívaním moci, klamstvami a vojnovou propagandou. Nórska Nobelova komisia je tiež presvedčená, že sloboda prejavu a slobodný prístup k informáciám pomáhajú zabezpečiť, aby bola verejnosť dostatočne informovaná. Tieto práva sú kľúčovými podmienkami demokracie a ochrany proti vojnám a konfliktom.

Cieľom udelenia Nobelovej ceny za mier Resse a Muratovovi je podčiarknuť dôležitosť ochrany a obrany týchto základných práv. Ako ďalej vysvetľujú v tlačovej správe, bez slobody prejavu a slobody tlače bude zložité úspešne povzbudzovať k bratstvu medzi národmi, odzbrojeniu a celkovo lepšiemu svetovému poriadku.

Maria Ressa a jej príbeh

Maria Ressa využíva slobodu prejavu na odhaľovanie zneužívania moci, násilia a narastajúceho autoritárstva v jej domovskej krajine, na Filipínach. V roku 2012 spoluzaložila digitálnu mediálnu spoločnosť pre investigatívnu žurnalistiku Rappler, ktorú stále vedie. Rappler sa zameriava na kontroverznú kampaň režimu prezidenta Duterteho proti drogám, ktorá už viedla k toľkým úmrtiam, že pripomína skôr vojnu proti vlastnému obyvateľstvu, uvádza webstránka www.nobelprize.org.

Ressa a Rappler tiež zdokumentovali, ako sa prostredníctvom sociálnych médií šíria falošné správy a ako ich využívajú na šikanovanie oponentov a manipulovanie verejnej mienky.

Muratov zakladal noviny Novaja Gazeta

Dmitrij Andrejevič Muratov už desaťročia bráni slobodu prejavu v Rusku v čoraz náročnejších podmienkach. V roku 1993 bol jedným zo spoluzakladateľov nezávislých novín Novaja Gazeta a od roku 1995 je ich šéfredaktorom. Od svojho vzniku noviny publikujú kritické články o korupcii, policajnom násilí, protiprávnom zatýkaní, volebných podvodoch a tiež takzvaných „továrňach na trollov“.

Ich oponenti na to reagovali obťažovaním, vyhrážkami, násilím i vraždami, pričom od vzniku novín prišlo o život šesť ich redaktorov, vrátane Anny Politkovskej. Muratov sa však napriek všetkému odmietol vzdať a naďalej bráni právo novinárov písať čokoľvek o čomkoľvek chcú, pokiaľ dodržiavajú profesionálne a etické zásady žurnalistiky.