Prvá dáma Spojených štátov amerických býva v Bielom dome  - má zodpovednosť, stres, trpí stratou súkromia. Dostáva možnosť stať sa módnou ikonou, inšpiratívnou ženou, bojovníčkou za práva slabších, ale aj podvádzanou manželkou, ktorá denne zdobí hedlajny bulváru po celom svete. Verejnosť prepiera najintímnejšie detaily z jej spálne, ale ona sa stále hrdo nosí... a slabosť na nej nespoznáte.

 

Jackie Kennedyová: Z ideálu sa stala zradkyňa

Američania ju milovali, Johnové chronické nevery ustála, spolu s ňou do Bieleho domu prišla noblesa. Jackie sa stala výstavnou skriňou amerického národa, ukážkovou prvou dámou, bojovníčkou za ľudské práva a záchranu historických pamiatok, starostlivou mamou, módnou ikonou, talentovanou editorkou a napokon vdovou, ktorej pred očami zavraždili muža. Nebola však žiadne neviniatko. Pod tvárou, ktorú vystavovala na verejnosti sa skrývala tuhá fajčiarka, slečinka z bohatej rodiny, čo sa dobre vydala a mesačne míňala viac ako priemerná americká rodina. Manžel John ju podvádzal s kdekým, ale ona rozhodne nezaostávala. Bola milenkou hollywoodskych hercov, bratov vlastného muža, vydala sa za miliardára Onasisa a opustila Spojené štáty. Americký ľud sa cítil sklamaný, podvedený a Jackie sa stala nepriateľom štátu. V roku 1975 Jackie ovdovela po druhýkrát, v boji o Onassisovo dedičstvo získala 26 miliónov dolárov a zamestnala sa ako zástupkyňa šéfredaktorky vo vydavateľstve Doubleday. Zomrela na rakovinu lymfatických uzlín vo svojom ikonickom newyorskom apartmáne na Piatej Avenue, z ktorého mala výhľad na Central Park. Keď už cítila, že prichádzajú posledné hodiny jej života, obliekla si ružové šaty z módneho domu  Givenchy, hlavu si zakryla hodvábnou šatkou a svojim deťom povedala: „Je neskoro, choďte domov a vyspite sa.“ 

 

 

Nancy Reaganová: Rozhodovala podľa hviezd

Pri rozhodovaní sa spoliehala na astrológiu. Aj pokus o atentát na svojho manžela konzultovala s astrológom a čoraz viac sa sústredila na to, čo hovoria hviezdy. Verejnosť ju preto vysmievala, ale ona brala astrológiu smrteľne vážne. Nancy vždy tvrdila, že jej život sa začal až po boku milovaného muža. Ronald sa stal kalifornským guvernérom a bol ním dve funkčné obdobia. Nancy bola po jeho boku veľmi aktívna a hovorí sa, že vďaka jej popularite vyhral Reagan aj prezidentské voľby. Stal sa najstarším prezidentom v americkej histórii, lebo do úradu nastúpil ako sedemdesiatročný. Krajinu pritom sužovala ekonomická kríza, mocenský úpadok vo svete, porážka vo vojne vo Vietname... A prvá dáma Nancy sa práve v tom ťažkom čase pustila do veľkolepej rekonštrukcie Bieleho domu. Reagan bol v úrade len 69 dní, keď ho vážne postrelil mentálne postihnutý a herečkou Jodi Foster posadnutý John Hinckley. Po Theodorovi Rooseveltovi sa stal v poradí druhým americkým prezidentom, ktorý prežil atentát strelnou zbraňou. Nancy odvtedy nenechala nič na náhodu a program prezidenta zostavovala striktne podľa astrologičky Joan Quigleyové. Keď jej pri preventívnej prehliadke diagnostikovali rakovinu prsníka, dala si ho amputovať. Opäť rozpoltila verejnosť, časť ju kritizovala za predčasnú operáciu a časť velebila, že zvyšuje povedomie o nutnosti preventívnych prehliadok. Bola presná a náročná, vždy po boku svojho manžela, ktorému radila vo vnútropolitických otázkach, ale aj v zahraničnej diplomacii. Reagan bol odjakživa kovboj a bohém, kombinácia, ktorá ho priviedla k pamätnému stretnutiu s Michailom Gorbačovom a koncu studenej vojny. Po skončení obdobia v Bielom dome sa Reaganovci usadili na ranči v Kalifornii a Nancy sa dožila 94-roch rokov.

 

 Nancy Reaganová sleduje svojho manžela Ronalda Reagana, ktorý skladá prezidentskú prísahu 20. januára 1981. Foto - TASR/AP

 

Michelle Obamová: Intelektuálka z predmestia Chicaga

„Vyrastala som v robotníckej rodine. Som a zostanem dcérou robotníka," povedala niekoľkokrát vo svojich príhovoroch počas Obamovej predvolebnej kampane. Najskôr bola zásadne proti tomu, aby jej milovaný Barack kandidoval na prezidenta, tvrdila, že je slušný človek a takí, podľa nej, v politik nemajú miesto. Keď ju manžel obmäkčil, musel jej sľúbiť, že počas kampane bude vídať svoje dve dcéry Maliu a Sashu aspoň trikrát do týždňa a ak vyhrá, prestane fajčiť. Michelle vyštudovala sociológiu na Princetone, titul doktorka práv má z Harvardu. História v roku 2008 potvrdila, že Michelle dosiahla svoje, pretože Barack prestal fajčiť. Magazíny Vogue či Vanity Fair ju zaraďovali na zoznamy najlepšie oblečených ľudí, pre kritikov navždy zostala arogantnou, až príliš priebojnou a impulzívnou černoškou.

V Bielom dome strávila nakoniec osem rokov, z jej dcér sa stali dospelé mladé ženy, Barack celkom ošedivel a Michelle predviedla tisíce outfitov, vďaka ktorým sa stala chronicky známou pre svoje smelé, jedinečné a neokukané módne kombinácie či rozhodnutia. Móda sa v jej ponímaní stala diplomatickým nástrojom, keď po cestách po svete uctievala krajiny práve tým, že nosila najlepších lokálnych dizajnérov.

 

 

Martina Kisková: Ospravedlňte ma, prosím!

Keď sa Martina Kisková stala pred piatimi rokmi prvou dámou, tešili sa slovenskí dizajnéri, ako krásne bude prezentovať slovenskú módu po celom svete. Má na to postavu, výzor, vlasy a koniec koncov aj manžela. Jej päťročnú absenciu v paláci podľa mňa najlepšie zhodnotil známy český propagátor spoločenskej etiky Ladislav Špaček, ktorý bol 10 rokov hovorcom prezidenta Václava Havla: „Ide o úplný extrém, ktorý nemá vo svete obdoby. Je to absurdné, nelogické a nezmyselné. Kiska sa stal historickou osobnosťou, jeho manželka sa jednoznačne mala podriadiť a úlohu prvej dámy prijať. Je nepochopiteľné, že pani Kisková toto nebola ochotná urobiť. Potom prezident hľadal každú voľnú chvíľu, aby si odletel do Popradu. Ľuďom to začalo prekážať a v zahraničí sa to stalo predmetom kurióznych komentárov.“

 

 

Taká je naša prítomnosť a skorá budúcnosť sa črtá nasledovne:

  1. Grasalkovičov palác bude pokračovať vo svojej netradičnosti a zostane bez prvej dámy ďalšie funkčné obdobie, zrejme bude mať prvého muža. Tak sa stane v prípade, že Slovensko bude mať  historicky prvú prezidentku – Zuzanu Čaputovú.

  2. Alebo budeme mať „perspektívnu, fantastickú prvú dámu“, ako ju v rámci predvolebnej ponuky prezentuje jej manžel – Helenu Šefčovičovú, ktorej doterajšiu prezentáciu na verejnosti odborníci hodnotia ako netaktnú.