Začal sa nový rok. Chladné dni budú čoskoro striedať tie teplejšie a mnohí z nás už teraz pri šálke teplého čaju plánujú, ktorú destináciu zvolia na oddych a načerpanie sily počas letných dovoleniek, či kde stráviť pár dní s deťmi počas blížiacich sa jarných prázdnin.

Nuž, častokrát  máme tendenciu pozerať „za hranice všedných dní“. Rozumej, za hranice našej vlasti.  A pritom tu u nás, na Slovensku, máme toľko krásnych silovým miest.

Miest, ktoré príroda svojím čarom vyživila, miest, ktoré si nesú pečať histórie presiaknutej do zeme, či do múrov zrúcanín, ktoré sa ešte zachovali, miest, ktorým ľudia už v tejto novej dobe venovali svoju pozornosť a zachovali pamiatky pre budúce generácie.      

Objavte najkrajšie silové miesta našej krajiny, kde pocítite silu našich predkov, kde vás objíme náruč našej nádhernej prírody a kde sa radi potúlate a načerpáte energiu. 

Pre mňa je jedným z takých silových miest, kde rada a často chodím -  Kláštor a kostol Svätej Kataríny Alexandrijskej – skrátene Katarínka. Nachádza sa neďaleko obcí Dechtice a Naháč pri Trnave.  Kláštor sv. Kataríny bol založený v roku 1618 na mieste prastarej gotickej kaplnky s cintorínom ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch, kde sa podľa legendy zjavovala mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu svätá Katarína Alexandrijská. Na Katarínke sa schádzali pútnici z blízkeho aj ďalekého okolia. V kláštore sídlil rád františkánov.

 

Foto - autorka

 

Ešte aj dnes možno vidieť dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Keďže kláštor leží mimo hlavných ciest i významných turistických chodníkov, zostáva tak stále ukrytý pred davmi ľudí, či milovníkov pamiatok.

Každý, kto sa však ocitne na tomto čarovnom mieste pri ruinách kláštora a kostola, vníma magickú atmosféru vyžarovanú niekoľko storočnými kameňmi. Každoročne tu cez leto trávi čas niekoľko desiatok dobrovoľníkov v 2 týždňových turnusoch, ktorí pomáhajú zachraňovať pozostatky kláštora a kostola vďaka občianskemu združeniu Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže.

Nuž a takýchto, či podobne zaujímavých miest máme na Slovensku skutočne neúrekom. Ak by ste sa chceli o nich dočítať viac a naplánovať si tento rok strávenie svojich voľných chvíľ aj spoznávaním našej krajiny, nech sa páči, na tejto stránke nájdete bližšie informácie http://www.tajomstvozenskejprosperity.sk/silove-miesta/