Za všetkým je azda najdlhšie trvajúca štúdia, na ktorej odborníci z univerzity Harvard pracovali neuveriteľných 75 rokov. Ukázalo sa, že na to, aby bol človek úspešný, treba len dve veci – lásku a dobrú pracovnú morálku. Výskumníci osobitne vyzdvihli práve pozitívny postoj k práci, ktorý sa podľa nich, buduje už v detstve.

 

 

Deti, čo pomáhali v domácnosti boli úspešné

Odborníci pozorovali 724 ľudí, medzi ktorými boli aj alkoholici, schizofrenici, podnikatelia, či budúci americký prezident J.F. Kennedy. Niektorí mladí ľudia pochádzali z chudobných rodín, kde nebola ani len tečúca voda, ale boli medzi nimi aj deti boháčov či stredná vrstva.

Jedna vec spájala všetkých – tí, ktorí už v detstve pomáhali v domácnosti alebo mali brigády, mali väčšiu pravdepodobnosť, že v dospelosti budú úspešní a zodpovední ľudia. Podľa zverejnených výsledkov boli nezávislejší, ale vedeli lepšie spolupracovať. Pozorované subjekty tiež veľmi dobre chápali, že aj vykonanie práce, ktorá im neprináša konkrétne potešenie, je prospešná pre spoločnosť. Vďaka tomu jednoduchšie budovali vzťahy a mali na pracovisku úspechy.

„Aby sme dostali čistý obraz ich životov, nerozdali sme im len dotazníky. Rozprávali sme sa s nimi v ich obývačkách, získavali sme údaje od ich lekárov, vypytovali sme sa ich detí, nahrávali sme rozhovory s ich životnými partnermi,“ povedal Robert Waldinger, riaditeľ výskumu.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Majú mamy pracovať?

Ešte jedna štúdia môže potešiť nejednu mamičku. Americkí vedci spojili sily s kolegami zo Spojeného kráľovstva a analyzovali dáta viac než 100-tisíc mužov a žien z 29 krajín sveta. Chceli sa pozrieť na to, či má zamestnanie mamy vplyv na budúcnosť jej potomkov, alebo je žiadúcejšie, aby nechodila do práce a všetok svoj čas venovala starostlivosti o rodinu a domácnosť.

Výsledky štúdie, ktorá bola uverejnená v publikácii Work, Employment and Society (Práca, Zamestnanosť a Spoločnosť), boli zaujímavé. Ukázalo sa, že dcéry pracujúcich matiek mali väčšiu pravdepodobnosť, že v dospelosti budú mať úspešné kariéry. Dospelí synovia sa zase viac venovali svojim rodinám.  Avšak, pracujúca matka nemala žiaden vplyv na šťastie svojich detí. Rovnako šťastní boli aj tí, ktorých mama nepracovala ako aj potomkovia zamestnaných žien.

„Naša štúdia nehovorí o tom, že deti zamestnaných matiek sú šťastnejší alebo lepší ľudia, ale ani nehovorí, že zamestnané mamy sú lepšie,“ ozrejmila Kathleen McGinn, profesorka na Harvard Busines School a vedúca pracovníčka spomínanej štúdie  „Jediné, čo sme zistili je, že dcéry sú viac zamestnané a synovia trávia viacej času doma,“ dodáva pre CNN Money.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Rodičia zabudli na domáce práce pre deti 

A čo vedci odporúčajú? Mamy, ak chcete mať z detí úspešných „dospelákov“, nebojte sa im určiť povinnosti. V závislosti od ich veku môžu vykonávať ľahšie domáce práce. Nielenže to vy budete mať jednoduchšie, ale aj oni sa naučia zodpovednosti. Mnohí rodičia si totiž myslia, že hodina angličtiny či tenisový krúžok je pre budúcnosť ich dieťaťa prospešnejšia, než utieranie riadu. „Rodičia chcú, aby ich deti trávili čas tým, čo im môže v budúcnosti priniesť úspech, ale paradoxne sme prestali robiť veci, ktoré sú overeným indikátorom úspechu – a tým sú práve domáce práce,“ tvrdí americký vývojový psychológ Richard Rende.

Podľa odborníkov je  vhodné takto zamestnať už trojročné dieťa a postupne vzhľadom k jeho veku mu pridávať náročnejšie práce. A ešte jedna vec je dôležitá, mamy by svojim deťom mali ísť príkladom v usilovnosti, avšak nemali by robiť všetko za ne.