„Odsatie tuku naozaj nie je všetko. Ak vo svojom živote nezmeníte to podstatné, teda celú životosprávu, o pol roka by ste k nám prišli opäť a pravdepodobne nahnevaní, ako sme to urobili. Seriózna klinika plastickej chirurgie vám liposukciu neurobí bez toho, že pacient nezmení postoj k životu,“ upozorňuje primárka Kliniky plastickej chirurgie, dermatologička Alexandra Novotná.
Tukové bunky v tele sa do puberty množia aj rastú, ak ich prekrmujeme. Preto detskí lekári tak dôsledne trvajú na správnej výžive už v útlom detstve, ako aj v puberte. „Po puberte, ak človek nedodržiava správnu životosprávu, sa tukové bunky už iba zväčšujú. Ak si niektorí pacienti myslia, že im odsajeme 10 a viac litrov tuku len tak, je to bohužiaľ mylná predstava,“ vysvetľuje svoje dlhoročné skúsenosti plastická chirurgička z kliniky Esthetic Katarína Simonová, ktorá vždy svojich pacientov najprv upozorní, že musia najprv zapracovať sami na sebe. Upraviť životosprávu tak, aby zhodili nadbytočné kilá.
„ Až potom, ak zostanú určité partie na telíčku s nadbytkom tuku, napríklad s postupujúcim vekom, lebo čím som starší, tak tým je ten metabolizmus pomalší, svoje zohrá aj genetika, tak až potom sa tam dá pomôcť s liposukciou ,“ vysvetlila zásady.
Najčastejšie bývajú problémové partie brušká, mnohým po zmene životného štýlu a stravovania ostávajú s nadbytkom tuku podbradky, ramená, boky, driek, či vnútorné kolená. Toto sú najčastejšie partie, s ktorými vedia na klinike Esthetic pomôcť.
Treba upraviť aj životný štýl
„Naozaj, vtedy vieme výrazne vylepšiť kontúry tela tak, aby boli lahodiace oku,“ vysvetľuje plastická chirurgička, ktorá však upozorňuje, že ak si niekto myslí, že len tak príde a požiada o odsatie 10 a viac kilogramov tuku, tak takto to nefunguje. „Keď si urobím anamnézu niekedy zistíme, že je tam bohužiaľ veľa faktorov v okolí človeka, ktoré ho predisponujú k tomu, že keby sme mu liposukciu urobili, za pol roka je zasa tam kde bol. Čiže pokiaľ človek nemá čas troška cvičiť, neupraví si stravovanie , alebo má zle liečenú štítnu žľazu, či geneticky kopíruje rodičov, tak len liposukciou nemôžeme dosiahnuť to, po čom túži. Najprv musí zakročiť pacient a až potom mu môžem postavu vylepšiť,“ vysvetľuje plastická chirurgička Katarína Simonová.
„Keď to naozaj nejde a pacient s tým chce úprimne niečo urobiť, môžeme urobiť aj bandáž žalúdka a potom ani neprichádza do úvahy liposukcia, ale skôr odstránenie nadbytku kože , keďže pacient schudne aj 50 viac kilogramov a koža sa nedokáže celá stiahnuť . Toto všetko prichádza do úvahy, až keď lekári na klinike Esthetic jasne vidia, že pacient zmenil prístup k životu,“ vysvetľuje pravidla doktorka, ktorá však pozná aj prípady, keď na zákrok prišli klientky, ktoré nikdy netrpeli nadváhou. Naozaj pôsobili až priveľmi chudo. Keď sa však vyzliekli a uvoľnili, pod pupkom im narástlo celkom veľké bruško.
Nie vždy je to o nadváhe
„Ženy chudučké, ale jednoducho niektoré partie akoby nespolupracovali s ich telom. V minulosti sa robili takzvané malé liposukcie, pretože išlo o veľmi malú vrstvu nazhromaždeného tuku. Dnes tieto zákroky patria už do ambulancie a nie na operačnú sálu. Buď ide o laserovú alebo ultrazvukovú lipolýzu. Nejde totiž o odsávanie, ale rozpustenie tuku v problematickej oblasti. Práve podbrušká sú typické tým, že človek nemusí mať len nadváhu, aby na ňom mal problém s tukovou vrstvou.
Chirurg nastupuje vtedy, ak je to väčšia plocha na dva až tri litre tuku. Alebo ide o viac plôch, tak vtedy je lepšie pacienta uspať a odstrániť mu všetko naraz. Ak však ide o malé množstvo na jednej ploche, napríklad len podbruško alebo kolená, ramená, či podbradok, vtedy zoberiete lokálnu anestéziu. Ale klienti uprednostnia menej invazívne spôsoby lipolýzy,“ vysvetľuje rozdiel Katarína Simonová.
Napríklad pri podbruškách to vôbec nemusí súvisieť s pôrodom, ale s genetikou. Ako vysvetlila plastický chirurgička, jednoducho sa to na tom mieste ukladá a môžete robiť čokoľvek. „ Alebo niekto nemá bruško, ale sa mu tuk ukladá na bokoch. My to voláme jazdecké nohavice. Alebo niekto má hrubšie kolená a členky, také neforemné nožičky a môže s nimi bojovať akokoľvek, bez lipolýzy si s tým neporadí.“
Takmer bez bolesti
Lipolýza nezasahuje na telo mechanicky v podkoží, takže nie je ani bolestivá ako po operačnej liposukcii. Pacienti po nej nemajú ani hematómy a opuchy.
„ Tieto metódy sú veľmi priateľské k telu a bolesti vôbec. A zároveň veľmi účinné. Používame na ňu špeciálny ultrazvukový prístroj najnovšej generácie. Ide naozaj o bezbolestné eliminovanie nežiaducich ložísk tuku,“ vysvetľuje najnovšie metódy s odstraňovaním tuku na malých miestach primárka Kliniky estetickej medicíny Alexandra Novotná.
Ultrazvuk prenikne pod kožu do tukového tkaniva, kde jeho tukové bunky nenávratne poškodí.
„ Poškodené bunky nie sú schopné sa regenerovať a tým sa hromadiť. Aplikácia je úplne bezbolestná a sprevádza ju len krátke začervenanie a takmer nebadateľný opuch,“ dodala Alexandra Novotná s tým, že metóda úspešne vplýva aj na celulitídu a trvá maximálne 10 minút.