BRATISLAVA. Do Chorvátska môžu Slováci cestovať s platným cestovným pasom či občianskym preukazom, vlastný cestovný doklad však musia mať aj deti. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. Občania Slovenska však môžu do Chorvátska cestovať s pasom či občianskym preukazom na 90 dní, na dlhšiu dobu potrebujú víza. 

 

 

Pas do Chorvátska potrebujú aj zvieratá 

Cestovný pas na dovolenku do Chorvátska potrebujú aj zvieratá, ako je pes, mačka či fretka. V pase musia byť zaznamenané potrebné očkovania. „V prípade prevozu iných zvierat, ako sú napríklad vtáky či korytnačky, treba mať potvrdenie od veterinára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu, ako aj jeho identifikačné znaky,“ vysvetlila Baloghová. 

Polícia upozorňuje i na to, že ak Slováci počas dovolenky v Chorvátsku nahlásia na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu či pasu a neskôr ho nájdu, s týmto dokladom už cestovať nemôžu. Ako Baloghová uviedla, údaje o stratenom či ukradnutom doklade boli vložené do informačného systému, a tak pri každej policajnej kontrole, či už na hraniciach alebo na ulici, systém zahlási, že doklad je neplatný. „Takýto doklad treba po príchode domov odovzdať na polícii a ďalej ho na preukazovanie totožnosti nepoužívať,“ dodala. 

Ak však slovenskému občanovi cestovný doklad skutočne ukradli alebo ho stratil, musí to nahlásiť na miestnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré treba predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu. Konzulárny úsek Zastupiteľského úradu Slovenska sa podľa Baloghovej nachádza v Záhrebe. 

 

 

Poplatok pri strate či krádeži 

Pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu treba teda predložiť potvrdenie od miestnej polície o strate alebo krádeži, žiadosť o vydanie náhradného dokladu, ktorá sa vypĺňa priamo na úrade, a tiež zaplatiť poplatok za jeho vydanie, a to vo výške 10 eur. Platí sa v chorvátskych kunách podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Chorvátska. „Výhodou je mať pri sebe aj kópiu dokladu, zjednoduší a urýchli to ďalší postup,“ poznamenala. 

Vlani bolo pre slovenských občanov počas letnej turistickej sezóny k dispozícii vysunuté konzulárne pracovisko v Zadare. No v roku 2017 otvorili v Splite Konzulárny úrad, ktorý sídli na adrese Mažuraničevo šetalište 1, 21 000 Split, číslo telefónu: +38521362679, mobil: +38598264041. „Tento úrad bude poskytovať občanom Slovenskej republiky pomoc v prípade núdze,“ dodala hovorkyňa policajného prezídia. Bližšie informácie o činnosti konzulárneho úradu nájdu záujemcovia na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.