WASHINGTON, BRATISLAVA. Naša mena je veľmi mužská a veľmi biela, napísala mimovládna organizácia Women On 20s prezidentovi Barackovi Obamovi a pripomenula mu, že ani na jednej bankovke nie je Američanka. Vypísala preto online petíciu s otázkou, ktorá žena by mala nahradiť bývalého prezidenta Andrewa Jacksona na 20-dolárovej bankovke.
Do online prieskumu sa zapojilo viac ako 600 tisíc ľudí a do finálového rozhodnutia vybrali štyri ženy. Harriet Tubmanovú, černošku, ktorá utiekla z otroctva a pomohla utiecť ďalším otrokom, Wilmu Mankillerovú, prvú náčelníčku indiánskeho kmeňa Čerokíov, bývalú prvú dámu Eleanor Rooseveltovú a Rosu Parksovú, najznámejšiu občiansku aktivistku, ktorú zatkli za to, že odmietla uvoľniť miesto v autobuse belochovi, čo vyvolalo veľké protirasistické nepokoje.
V online prieskume nakoniec vyhrala Harriet Tubmanová, ktorú chce na dvadsaťdolárovej bankovke 118 328 Američanov. Druhá skončila Eleanor Rooseveltovú s viac ako 111-tisíc hlasmi.
Otrokyňa, čo oslobodzovala otrokov
„Sú to hrdinky. Myslím si, že to je to, čo ľudia chcú. Niekoho, kto reprezentuje ženy, ale aj niekoho, kto sa dotkol života každého z nás,“ povedaal pre Washington Post Susan Stoneová z organizáie Women On 20s.
Harriet Tubmanová sama ušla z otroctva a potom pomohla stovkám iných otrokov dostať sa z otrokárskych južných štátov na slobodu na sever Spojených štátov. Sieť úkrytov a bezpečných ciest nazvala „tajné železnice“, ktoré financovali sympatizanti zrušenia otroctva. Bola výraznou osobnosťou v abolicionistickom hnutí (za zrušenie otroctva).
Počas občianskej vojny pracovala Tubmanová ako špiónka v prospech Únie. Volali ju Black Moses (Čierny Mojžíš) za to, ako vyvádzala ľudí z otroctva. V júni 1863 sa jej počas prepadnutia železnice vojskami Únie v Južnej Karolíne sa jej podarilo oslobodiť asi 750 černošských otrokov. Bola to prvá vojenská akcia v dejinách Spojených štátov, ktorú pripravovala a viedla žena.
Obama je za ženy na bankovke
Tlačový hovorca Bieleho domu Josh Earnest podľa NBCNews povedal, že Tubmanová je "znamenitá voľba", ale nevedel povedať, či prezident Obama o petícii vie.
Minulý rok však Obama podporil nápad, aby bola na americkej bankovke žena. "Malé dievča mi napísalo a opýtalo sa ma, prečo nie sú žiadne ženy na našej mene, a potom mi dalo dlhý zoznam možných žien, ktoré by tam mohli byť. Myslím, že je celkom dobrý nápad," povedal Obama v júli 2014.
Podľa americkej mincovne United States Mint boli doteraz v obehu iba tri mince, ktoré zobrazovali ženu. Na zadnej strane alabamského štvrťdolára je zobrazená Hellen Kellerová. Na zriedka používanej dolárovej minci je zase Sacagawea, indiánska sprievodkyňa slávnej výpravy Lewisa a Clarka. Na rovnakej minci sa nachádzal aj portrét Susan B. Anthonyovej, vodkyne amerického hnutia za hlasovacie právo žien.
Today @BarackObama is designating a natl monument in MD in honor of Harriet Tubman. #WomenIAdmire #WHM http://t.co/LHim71bf9G
— Chelsea Clinton (@ChelseaClinton) March 25, 2013
Sto rokov zmeny ústavy
Dvadsaťdolárová bankovka sa má meniť pri príležitosti 100. výročia prijatia 19. dodatku ústavy, ktorý zakazuje popieranie volebného práva na základe pohlavia. Výročie bude v roku 2020. Ženské organizácie by tam preto chceli mať ženu.
Spojené štáty v tomto zaostáva za mnohými krajinami. Británia, Filipíny, India, Argentína, Mexiko či Turecko majú na papierových peniazoch ženy.
"Naše papierové peniaze sú dôležitou časťou každodenného života a odrážajú hodnoty, tradície a dejiny nás ako Američanov," uviedla senátorka za štát New Hampshire Jeanne Shaheenová v tlačovom vyhlásení pred mesiacom.
Prečítajte si aj Aplikácia dá na mapu významné ženy sveta