Pozná ju každý, ale málokto ju má rád. Zlá nálada pokazí celý deň, veci vnímate pesimisticky a aj kolegovia sa od vás radšej držia ďalej. Už spisovateľ Charles Dickens povedal, že nič na svete nie je také nákazlivé ako zlá nálada.

A hoci sa nám s pozitívnymi pocitmi žije lepšie, ani smútok a zlá nálada nás nemusia paralyzovať.

 

Robia menej chýb a sú presvedčivejší

Hovorí o tom štúdia uverejnená v Journal of Experimental Social Psychology, v ktorej vedci skúmali pôsobenie smútku na ľudí. Psychológovia zistili, že ľudia s negatívnou náladou mysleli analytickejšie a viac sa im darilo presvedčiť iných ľudí o svojom názore.  Zle naladené subjekty mali väčší vplyv ako tie dobre naladené.

Psychológ a evolučný biológ Gregor Fauna si tiež myslí, že zle naladení ľudia sú produktívnejší. Robia menej chýb, sú koncentrovanejší na prácu a kritickejší pri posudzovaní situácií. Zlá nálada tak pomáha rýchlo sa prispôsobiť novej situácii, pomáha ostať aktívny a motivuje ľudí dostať sa z nepriaznivej situácie.

 

 

Akceptujte emócie

K podobnému záveru dospeli aj vedci z University College London, ktorí skúmali náladovosť ľudí. Tiež konštatovali, že pomáha ľuďom rýchlo sa prispôsobiť zmeneným životným podmienkam.

Dôležité je aj to, ako so zlou náladou naložíte. Ak si pripustíte a akceptujete negatívne emócie, z dlhodobého hľadiska to má pozitívny vplyv na vaše zdravie, hovoria vedci z University of California, ktorí na 1300 osobách skúmali, aký vplyv má akceptácia vlastných pocitov na zdravie. Ľudia, ktorí dokázali akceptovať svoju zlú náladu, boli šťastnejší ako tí, ktorí si zlé pocity nechceli pripustiť. Spôsobovalo im to ešte viac stresu a chorôb.