Prvý raz sa k škandálu na odovzdávaní Oskarov vyjadrila sama Jada Pinkett Smithová. Manželka Willa Smitha, ktorý za poznámku na manželkin vzhľad udrel komika Chrisa Rocka, zdieľala v utorok na Instagrame obrázok s krátkym popisom.
„Toto je čas liečenia a ja som na to pripravená.“ Žiadne ďalšie vysvetlenie neposkytla.
Jada Pinkett Smithová sa zmierila s alopéciou
Komik Chris Rock počas slávnostného večera poukázal na Jadu Smith v dave a povedal: "Jada, milujem ťa. G.I. Jane 2, nemôžem sa dočkať, až to uvidím," čím narážal na jej vyholenú hlavu.
Jada Pinkett Smithová v rozhovore v roku 2018 priznala, že bojuje s alopéciou. Na hlave nosila turbany a šatky, aby problém zakryla. V decembri 2021 zverejnila na Instagrame video, kde svojim fanúšikov ukázala svoj nový imidž s vyholenou hlavou, keďže stopy po vypadávaní vlasov už nechcela skrývať.
Pridala odkaz, že s alopéciou sa zmierila. Nakrátko vystrihané vlasy začala tento rok hrdo nosiť na spoločenských podujatiach.
Čo je to alopécia
Alopécia je nenákazlivé autoimunitné ochorenie spôsobujúce vypadávanie vlasov. Slovo alopécia pochádza z latinčiny, ale pôvod má v gréckom slove "alopek", ktoré označuje líšku. Označenie sa vzťahovalo aj k diagnóze prašiny, ktorou líšky často trpeli.
Alopecia aerata je najbežnejší dôvod straty vlasov hneď po androgénnej alopécii, čo je termín pre chronickú stratu vlasov prejavujúcu sa u mužov aj žien. Rozpoznávame viacero druhov alopécií.
Alopecia areata označuje vypadávanie vlasov v zhlukoch na ľubovoľnom mieste na tele. Alopecia totalis je diagnóza úplnej straty vlasov na hlave a najhoršia forma je alopecia universalis, ktorá znamená úplnú stratu vlasov a ochlpenia na celom tele.
Alopécia trápi mužov, ženy aj deti
Imunitný systém bežne chráni telo človeka proti cudzím vplyvom, ako sú vírusy a baktérie. Pri alopecii areata sa bunky vlasových folikulov, z ktorých rastú vlasy kvôli negatívnym vplyvom zmenia, imunitný systém ich začne posudzovať ako cudzie a začne ich ničiť. Tieto folikuly sa takýmto deštruktívnym pôsobením zmenšujú, prestávajú vyživovať vlasy a zastavujú ich tvorbu, čo znamená, že po ich vypadnutí už nové vlasy nenarastú. Vo vlasoch sa postupne vytvárajú okrúhle „plešinky“.
Alopécia spôsobuje pomerne rýchlu stratu rôzne veľkých ložísk vlasov. Úbytok ochlpenia pritom nemusí postihnúť len hlavu, ale napríklad môže dôjsť aj k strate obočia a rias.
Alopecia areata postihuje mužov i ženy v akomkoľvek veku, často sa objavuje u detí. V Európe ňou trpí viac ako 4 milióny ľudí. Príčiny negatívnych javov, ktoré alopéciu areata spôsobujú nie sú známe, ale dôkazy naznačujú, že to môžu byť vrodené dedičné gény, stres, alergie, vírusy, životné prostredie.
Alopécia sa objavuje aj v súvislosti endokrinnými ochoreniami, hormonálnymi zmenami, cukrovkou, či reumatidnou artritídou.
Vyliečiť sa z alopécie nie je možné
Zlou správou je, že alopécia sa nedá liečiť. Existujú niektoré prípravky a liečebné postupy, ktoré jej priebeh zmierňujú a zároveň podporujú rast vlasov. Patria k nim kortikosteroidy, imunoliečba, fotochemoterapia.
Liečba niektorých foriem alopécie zahŕňa i psychoterapiu. O postupe liečby vždy rozhoduje ošetrujúci dermatológ. Ochorenie nie je život ohrozujúce, ale pre pacientov predstavuje značnú záťaž z emocionálneho hľadiska.
Zo svojich prvých pocitov po prepuknutí choroby sa vyznala aj Jade Smith „Jedného dňa mi v sprche ostal v rukách chumáč vlasov a povedala som si: 'Och môj bože, ja som plešatá? Bola to jedna z tých chvíľ v mojom živote, keď som sa doslova triasla od strachu. Preto som si ostrihala vlasy a v strihaní pokračujem," povedala v rozhovore pre Red Table Talk.
Rôznou formou alopécie trpí viacero ďalších známych osobností, napríklad herečky Keira Kneightly a Kristin Davis, herec Jon Cryer, modelky Tyra Banks a Naomi Campbell.