V sobotu 5. novembra sa začína medzinárodný filmový festival Jeden svet. Ak ste z Bratislavy a okolia, určite si nenechajte možnosť vidieť filmy v kinosálach a stretnúť sa s ich tvorcami. Príde sem napríklad oscarová režisérka Jessica Kingdon, ukrajinská filmárka Alina Gorlova alebo hviezda dokumentárneho filmu Helena Třeštíková.
Pokiaľ sa z akéhokoľvek dôvodu nemôžete zúčastniť živých projekcií, nezúfajte. Festival Jeden svet ponúkne vo svojom programe, ktorý potrvá až do 11. novembra, filmy aj online. Teraz vám prinášame článok, ktorý pre vás napísala koordinátorka filmového programu Katarína Gališinová.
Filmy o tom, aké vedia byť mamy
Ako koordinátorka filmového programu festivalu Jeden svet a mama si myslím, že od každej matky sa môžete niečo naučiť, či už ste, nie ste, alebo dokonca ani neplánujete byť mamami. Práve rôznorodosť inšpiruje a učí nás všetkých vážiť si to, čo máme a vieme odovzdávať ďalším generáciám. Na Jednom svete si môžete pozrieť filmy aj o tom, aké vedia byť mamy, ale aj samotné rodičovstvo, rôznorodé.
Hovorí sa, že mama je len jedna. Ale tak, ako je každá žena jedinečnou ľudskou bytosťou, je aj jedinečnou mamou. Každá je iná a pre každú rola mamy predstavuje, možno aj zhmotňuje, inú výzvu. Rodičovstvo vie byť transformatívne aj vďaka výzvam. A to nielen pre mamy, otcov a iných rodinných príslušníkov, ale aj pre našu spoločnosť. Dúfam, že pri vzhliadnutí tohtoročných dokumentárnych filmov o podobách rodičovstva, sa o tom presvedčíte na vlastné oči aj vy.
Záber z filmu Dcéry. Foto - Jeden svet
V americkom dokumentárnom filme Odlúčené (Apart) sa zoznámite s tromi ženami vracajúcimi sa do rolí mám po niekoľkých rokoch vo väzbe. Práve závislosť na drogách prítomná v ich rodinách sa časom objavila aj u nich samých. Zmenili sa ich charaktery, krádež peňazí sa stala nevyhnutnosťou. No po určitom čase sa tieto mamy rozhodli vrátiť k svojim rodinám a začať nový život bez drog a krádeží. Každá z nich podstúpila vo väzení odvykaciu liečbu a program špeciálne určený na to, aby ich naučil, ako čeliť životným výzvam po návrate do spoločnosti.
Sú to práve ich rodinní členovia, ich deti, ktorí tieto mamy inšpirovali stať sa lepšími verziami seba samých a byť tak opäť ich rolovými modelmi. Každá z nich je presvedčená, že si zaslúži druhú šancu byť tou najlepšou mamou, akou dokáže. Získajú však dôveru detí? Aj o tom sa vo filme od režisérky nominovanej na Oscara, Jennifer Redfearn, dozvedáme. Film si môžete pozrieť v pondelok 7. 11. o 16:00 v A4 - priestore súčasnej kultúry.
Vo švédskom dokumentárnom filme Dcéry (Döttrar) mamu vystupovať neuvidíte. No uvidíte jej milujúce dcéry – Sofiu, Hedvig a Maju. Postupne sa dozviete aj to, ako prežívali a do dnešného dňa prežívajú stratu milovanej mamy. Stretnete sa s nimi tesne po jej smrti, keď mali len 8, 10 a 16 rokov a o desať rokov neskôr. Ich mama dlhé roky trpela bipolárnou poruchou a tá jej nedovolila byť sama sebou. Cítila sa buď úžasne alebo vskutku mizerne.
A práve prechod z jednej emócie do druhej bol pre ňu nezvládnuteľný. V jeden deň sa rozhodla tento svet opustiť. Režisérka, Jenifer Malmqvist, sa téme venuje s láskou a pozornosťou. Film natáčala až vyše desať rokov. Dovolím si tvrdiť, že práve o duševných chorobách a ich následkoch sa v našej spoločnosti rozprávame príliš málo. Preto považujem tento film za veľmi dôležitý. Môžete si ho pozrieť v piatok 11. 11. online na stránke www.jedensvet.sk.
Dokumentárny film Naša Sloboda (Nuestra Libertad) sa začína takmer ako zlý sen, no v druhej polovici filmu svitne nádej. Viete si predstaviť, že by ste za nevyvolaný potrat dlhoočakávaného bábätka boli obvinené z úkladnej vraždy a museli stráviť nasledujúce roky vo väzení? Táto veta nie je pritiahnutá za vlasy. Je to začiatok príbehu Teodory, hlavnej predstaviteľky dokumentárneho filmu od režisérky Celiny Escher.
Ženské väznice v jej rodnej krajine, Salvádore, sú totiž preplnené nevinnými ženami, ktoré svojvoľne potratili alebo sa im narodilo mŕtve bábätko. Teodora našla v sebe odhodlanie bojovať za hlasy všetkých týchto žien uväznených neprávom, kvôli zdravotným komplikáciám. Práve v dnešných časoch, keď sa v susedných krajinách, ale aj v našej spoločnosti, o práve na dôstojný potrat hovorí viac ako kedykoľvek predtým, je tento film veľmi relevantný. Pozrieť si ho môžete v piatok 11. 11. online na stránke www.jedensvet.sk.
Pokiaľ vás téma reprodukčných práv zaujíma a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, v programe Jedného sveta sa jej venuje aj film Naša voľba, náš hlas (Wie wir wollen) od nemeckého kolektívu Kollektiv Kinokas. Pozrieť si ho môžete 8. 11 .o 18:00 v Goethe-Institut Bratislava.
Festival Jeden svet 2022
Egyptská režisérka Samaher Alqadi v autoportrétnom filme Ako to chcem ja (As I want) otvára ďalšiu náročnú tému, utláčanie žien v egyptskej spoločnosti formou sexuálnych útokov. Počas osláv druhého výročia revolúcie v roku 2013 sa totiž na káhirskom námestí Tahrír odohrá explózia týchto útokov. Režisérka a hlavná predstaviteľka Samaher,sa zamýšľa nad tým, aká je jej rola ako ženy, dcéry, mamy či partnerky v Káhire, kde sa musí vyzbrojiť kuchynským nožom, ak chce ísť podporiť protesty alebo len jednoducho ísť do obchodu bez toho, aby na ňu nejaký muž nezapískal či nechytil ju za zadok.
Obrní sa nielen spomínaným kuchynským nožom, ale aj kamerou, ktorá zachytáva všetky tieto útoky a aj jej spätnú väzbu, jej hlas, ktorý každý útok, každú narážku len zosilní. Mlčanie by sa totiž rovnalo beznádeji. Pozrieť si tento film je ako cestovať do Blízkeho východu, nie však len tak naoko, ale do hĺbky patriarchálnej kultúry. Sprevádzať vás bude práve vnútorný hlas autorky. Budete mať zimomriavky. Festival Jeden svet ho premietne 6. 11. online na stránke www.jedensvet.sk
Jeden svet 2022: Všetky filmy režírovali ženy
Pri písaní tohto článku som si uvedomila, že všetky štyri spomínané tituly sú režírované ženami. No myslím si, že aj práve preto máme po ich vzhliadnutí pocit, že protagonistky týchto dokumentárnych filmov sú autentické, odhodlané a citlivé zároveň. V procese vyberania finálnych titulov bolo pre náš programový tím veľmi dôležité, aby práve ženy režírovali minimálne polovicu z nich. Rodová rovnosť by nemala byť zastúpená len v téme daných dokumentárnych filmov, ale aj v ich réžii.
Možno sa v niektorých z týchto príbehov nájdete a možno budú pre vás životné skúšky týchto protagonistiek úplne nové. Všetky tieto dokumentárne filmy však ponúkajú možnosť vcítiť sa do životov iných žien, či už mám alebo dcér, a to je neoceniteľná skúsenosť pre unikátny príbeh každej z nás. Nie sme len jedna. Každá sme iná, výnimočná.