Na obálke knihy som si prečítala, že ste inštruktorka Nordic Walkingu (Severská chôdza) s najlepšou technikou na svete. No váš príbeh začal niekde inde. Ako dieťa z absolútne športovej rodiny ste mohli byť teoreticky ženskou hokejistkou, gymnastkou, tenistkou či basketbalistkou. Všetkým týmto športom ste sa aktívne venovali.  Povedzte nám niečo o svojom športovom detstve.

“Vyrastala som na zimnom štadióne, bola som úplný chalanisko a všetci okolo mňa športovali. Športový život sa mi páčil, vystriedala som viaceré športy, niektoré mi sedeli viac, iné menej. Skončila som pri basketbale, ktorý som milovala. Mali sme skvelého trénera a boli sme výborná partia. Napĺňali ma aj všetky tie mimotréningové huncústva, ktoré sme s babami vyvádzali na turnajoch, sústredeniach, či po tréningoch.”

 

No prišli zdravotné problémy…

“V dobe, keď som vrcholovo športovala sme ešte toho veľa o regenerácii, výžive, či kompenzačných cvičeniach a strečingu nevedeli. Tak, ako u mnohých mojich rovesníkov, sa mi relatívne v mladom veku objavili zdravotné problémy pohybového aparátu. Presedlala som na rekreačný šport a keď mi zoperovali kolená, a trápila ma vysunutá platnička, hľadala som náhradu a našla. V podobe nordic walking.”

 

Malá životná odbočka zo sveta športu. Študentka Vysokej školy výtvarných umení, doktorandka, neskôr prorektorka…. Prečo práve výtvarné umenie? U športovkyne je to nezvyklé.  

“Od škôlky ma bavilo kresliť, vystrihovať, lepiť, tvoriť a stále niečo vyrábať. A keď moja kresba vyhrala výtvarnú súťaž, mama ma nasmerovala na základnú umeleckú školu. Celú základnú školu a dokonca aj časť strednej školy som chodila na výtvarnú. Neskôr aj na strednú - grafickú priemyslovku. Čize tréningy a výtvarka mi zapĺňali celý môj voľný čas. Nemyslím si, že je to nezvyklé. Viaceré moje spolužiačky a spolužiaci na VŠVU sa zaoberali športom aj umením (nemali sme mobilné telefóny, čas sme trávili týmto spôsobom). Viacerí hrali v rôznych hudobných kapelách a zároveň sa venovali aj rôznym športom. Je to výborná kompenzácia pravej a ľavej hemisféry a aj pokoja a aktivity.”

 

Foto - archív LO

 

No vaše pôsobenie v Bratislave sa skončilo. V knihe píšete: “Časovo náročnú prácu, dve malé deti a šialene rýchly život som pred štyridsiatkou vyriešila najväčším strihnutím.” Povedzte nám o tom.

“Klasika, súčasná zamestnaná mama, ktorú nenapĺňa byť len doma v kuchyni. Celý život som bola zvyknutá na výkon, extrovertný štýl života, cestovanie, učenie sa nových vecí. Byť len doma s deťmi ma nenapĺňalo, bavila ma aj práca a ľudia a úspechy v nej. Portebovala som sa rozvíjať aj inými smermi. Pochopila som však aj, že dosahovanie úspechov v práci, postaviť dom, mať veľké auto a luxusné dovolenky ma vnútorne nenaplní. Plus skĺbiť časovo náročnú prácu, deti a rýchly bratislavský život ma prestalo baviť. Potrebovala som sa zastaviť, ísť viac dovnútra a zamýšlala som sa, čo ďalej. Myslím, že väčšina ľudí sa týmto okolo štyridsiatky zaoberá. Do toho mi prišli výzvy v podobe nordic walking. Tatry som milovala odjakživa, už od detstva nás k nim rodičia viedli.  Začala som tam tráviť veľa času, utekala tam každú voľnú chvíľu.  Vychádzalo mi, že príroda, pohyb a upokojenie sa, je presne to, čo potrebujem. A tak som odišla do “lesa”. Nebolo to, samozrejme, jednoduché, chvíľu mi trvalo, kým som odhodila aj posledné predsudky a strachy a urobila túto veľkú zmenu. Musela som dať výpoveď, ísť do finančnej neistoty, upratať a nastaviť si partnerský vzťah, pripraviť deti, vyriešiť množstvo vecí ako škôlka, škola, pediater, pripraviť na to starých rodičov, atď. Keď sa však obzriem dozadu, mala som zbytočný strach. Ale, všetko sa deje v pravú chvíľu. A keď ideme do vecí od srdca a čestne, vesmír nám zjavne pomôže.”

 

Po presťahovaní do Tatier ste sa stali inštruktorkou Nordic Walkingu. Čo vám to osobne a zdravotne prinieslo?

“Urobila som si viaceré kurzy v zahraničí (u nás ešte nordic walking nebol), založila som Slovenskú asociáciu Nordic Walking a školila inštruktorov. Nordic Walking mi dal vnútornú pohodu, naplnenie snov, umožnil pomáhať druhým, zároveň sa hýbať na denno dennej báze a neísť na operáciu . Nordic walking mi dal všetko.”

 

Vo svojej knihe predstavujete Nordic Walking ako niečo veľmi prirodzené a univerzálne. Šport, ktorý môže robiť takmer každý človek. Môže s tým začať aj žena po štyridsiatke s nízkou alebo takmer žiadnou kondíciou? Pýtam sa kvôli sebe, ale verím, že aj kvôli mnohým našim čitateľkám.

“Nordic walking je vhodný úplne pre každého, vrátane detí od cca piatich rokov. Je nezávislý na kondičke, veku, chorobách, počasí, teréne. Začiatočníci začínajú s pomalším tempom a jednoduchším terénom. Vrcholoví športovci ho využívajú pri kondičke (nordic running a iné náročnejšie imitácie), či ako kompenzačné cvičenia. Pacienti zasa pri rôznych ochoreniach na rekonvalescenciu, či pri prevencie.”

 

Vy žijete a pôsobíte v Tatrách, dá sa začať s týmto športom aj v meste? Má to ten správny efekt, aj keď tento šport robíte iba tak, pomedzi paneláky?

“V zahraničí je normálne stretnúť nordic walkera aj medzi panelákmi. Vhodným povrchom na Nordic walking je aj asfalt aj mäkší povrch. Naša asociácia zastrešuje inštruktorov v rôznych mestách Slovenska, kde sa už bežne Nordic walking robí. Správny efekt získame, keď máme aktívny postoj tela a správnu techniku, nie je dôležité kde ho robíme (môžeme aj v telocvični).”

 

Foto - archív LO

 

 

Prekvapilo ma koľko pozitívnych efektov môže mať pre naše zdravie Nordic Walking. Nikdy by som nepovedala, že tento pohyb má vplyv na zlepšenie fungovania lymfatického systému, zníženie depresií, či dokonca zlepšuje poruchy učenia u detí. Viete k tomu niečo povedať našim čitateľkám? Čo by ste vy osobne na ňom vyzdvihli?

“Má obrovské účinky na zdravie človeka v oveľa širšom meradle. Odborné výskumy na jeho prospešnosť sa vykonávajú od 90-tych rokov minulého storočia a stále sa potvrdzujú nové zdravotné benefity. Nordic Walking je vhodný aj pri kardiovaskulárnych a neurologických ochoreniach, či chorobách pohybového aparátu. Vyzdvihla by som, že aktívna chôdza so zapojením vyše 90 percent svalov tela nemôže nikomu uškodiť a je vhodná pre každého. Potrebné je však vedieť správnu techniku.”

 

Píšete, že Nordic Walking pôsobí aj ako istá terapia po úrazoch alebo operáciách? Respektíve, môžu ho robiť aj tie z nás, ktoré už nemajú úplne ideálny zdravotný stav a majú isté “obmedzenia”?

“Spolupracujeme s mnohými klubmi pacientov, ktorým Nordic Walking napomáha udržať sa v aktívnom živote. S pacientmi po transplantácii srdca, po karcinóme prsníka, reumatikmi, po transplantácii krvotvorných buniek, diabetikmi a mnohými ďalšími. Nechcem však, aby to vyznievalo ako aktivita len pre pacientov. Rovnako spolupracujeme aj so športovcami a v tejto chôdzi sa aj súťaží.”

 

Čo ako profesionálna trenérka odporúčate ženám štyridsiatke, či po päťdesiatke. Všade sa píše o tom, že pohyb je veľmi dôležitý, ak chceme mať život bez bolesti, či vážnych zdravotných problémov. Je rýchla chôdza naozaj taká ideálna?  Alebo by mali začať najskôr s niečím iným?

“Nepovažujem sa za profi trénerku, mám len absolvovaných množstvo kurzov k zdravému pohybu. A zdravá chôdza ma zachránila pred operáciami pohybového aparátu, tak som sa ju rozhodla propagovať aj na Slovensku. Chôdza je náš najprirodzenejší pohyb. Žiaľ, kráčať zdravo, v spriamenom postoji sme už zabudli. Chôdza je ideálnym pohybom pre človeka, musíme však vedieť ako správne kráčať. Je veľmi dôležité dodržiavať zásady a to, ako a čo majú pri chôdzi robiť chodidlá, kolená, panva, brucho, chrbát, ramená, hlava, atď. Nie je chôdza ako chôdza. Nordicwalkingové paličky chôdzi v aktívnom postoji napomáhajú (nemýľte si ich s trekovými).”

 

Mali by sme robiť šport pod dozorom instruktora alebo sa dá Nordic Walking naučiť aj podľa vašej knihy?

“Najideálnejšie je absolvovať 6-7 lekcií s inštruktorom. Kniha je však vhodným komplexným a podrobným sprievodcom s množstvom fotografií a praktických rád k technike aj s cvičeniam. Je vhodná aj pre úplných začiatočníkov.”

 

Ako a prečo kniha vznikala, bol to váš nápad alebo vás niekto oslovil?

“Kniha o Nordic Walkingu na našom trhu absentovala. Nápad som nosila v hlave už dlho, chcela som však počkať na správnu chvíľu - istotu, že ju urobím na 100 percent. Premýšľala som o e-booku, ale môj dobrý priateľ, spisovateľ ma prehovoril na knihu tlačenú. Vydavateľstvu Slovart sa môj nápad zapáčil a nakoniec sa nám kniha podarila, za čo som veľmi vďačná. Kniha je napísaná tak, aby pomohla začiatočníkom, ale aj poročilým a bola dobrou príručkou aj pre inštruktorov. Som hrdá na to, že kniha nie je žiadny kompilát či preklad. Všetky texty sú poctivo napísané mnou zo skúseností a praxe.”

 

Foto - archív LO

 

Ženy často prestanú športovať a zdôvodňujú to tým, že majú deti a nestíhajú. Vy ale naopak v knihe hovoríte o tom, že tento šport sa dá robiť spoločne s deťmi. V knihe je množstvo fotografií, kde športujú spoločne mamy a deti. Praktizujete to aj vy so svojimi deťmi?

“Nestotožňujem sa, že dôvodom na nešportovanie po narodení detí sú práve deti. Na to, čo chceme, si vždy pár minút nájdeme. A práve ženy po pôrode by mali začať športovať čím skôr. Dokonca by so športom nemali skončiť ani počas tehotenstva (ak im to, samozrejme, zdravotný stav dovoľuje. Nordic Walking je ideálnou pohybovou aktivitou aj pre tehuľky. Je vhodný pre každého, teda aj pre celé rodiny. Vhodný je aj ako zábava na rodinných akciách, či dovolenkách. Nie je to len o chôdzi, ale aj o rôznych typoch cvičení či hier. Moje deti Nordic Walking baví najviac bosé na pláži, ale často chodíme aj v Tatrách.”

 

Ak by ste mali dať našim ženám v meste jednu športovú radu na záver. Aká by bola?

“Hýbte sa! Akokoľvek. Budete príkladom aj pre deti a vnúčatá. A nezabúdajme, že skvelá postava je hlavne o matematike – koľko kalórii príjmem a koľko ich vydám."

 

Čitateľky Žien v meste pozývame na besedu o knihe Moderný Nordic Walking spojenú s autogramiádou autorky Lucie Okoličányovej 16. mája 2018 v bratislavskom kníhkupectve Martinus na Obchodnej.