Je ťažké pre ženu a cudzinku presadiť sa v IT sektore a ešte vo Francúzsku?

„Presadiť sa v mužskej sfére je pre ženu výzva, pre cudzinku vo Francúzsku dvojnásobná. Keďže v práci vyčnievam z radu, každý si zapamätá moje meno a zaujíma sa o to, kto som a na čom pracujem. Tento záujem má však aj veľkú nevýhodu : pri najmenšej chybe o nej vedia všetci.

Každá pracovná misia a nový klient je pre mňa novou výzvou - dokázať, že sa v IT sfére vyznám, a že dokážem poradiť a pomocť mojím (väčšinou oveľa starším) mužským kolegom. Na túto prácu treba veľa energie a času stráveného študovaním najnovších trendov - a tie prichadzajú častejšie ako módne kolekcie.

Ak sa chcete presadiť v IT sektore, musí vás zaujímať svet okolo počítačov. Ak chcete byť dobrý konzultant, musí vám záležať na ľuďoch a ich problémoch,musíte byť empatický a vedieť počúvať.  Treba vedieť stráviť veľa času o samote, za notebookom, ale aj rozhovormi s mnohými ľuďmi.  Ak viete skĺbiť tieto dva svety, čaká na vás úspech v IT manažmente, či na Slovensku alebo v zahraničí.”

 

V Paríži žiješ osem rokov. Zmenil tvoj vkus?

"Do Paríža som prišla ako devätnásťročná, so šatníkom klasickej slovenskej tínežerky: tričká krikľavých farieb a nekvalitných materiálov, mini šortky a šaty, na nohách nepohodlné vysoké topánky a s kabelkami, ktoré vydržali jednu sezónu. Hlavne byť sexy, veď žijem v meste módy, musím vyzerať ako z módneho móla... No rýchlo som zistila, že medzi Francúzsky v mojom veku akosi nezapadám. Tie na mňa škaredo zazerali a francúzskych nápadníkov som mala celý čas v pätách. Chvíľku ma toľká pozornosť tešila, no ich neodbytnosť rýchlo začala liezť na nervy a môj šatník sa do pár mesiacov kompletne zmenil. Z krikľavých farieb som prešla na čiernu a parížsku (tmavo) modrú a vysoké opätky vymenila za pohodlné baleríny. Kvalitná kabelka, do ktorej sa zmestí všetko čo môžem potrebovať na celý deň v škole a v práci sa stala nevyhnutnosťou." 

 

 

Mení sa tvoj štýl obliekania podľa prostredia, v ktorom žiješ ?

"Ak žijete v Paríži aktívnym životom, na prvom mieste je praktickosť a pohodlie. Najbežnejším spôsobom prepravy je metro, pre odvážnejšie je to skúter či motorka a verte mi, veľmi rýchlo vás omrzí behanie po schodoch a nekonečných chodbách parížskeho podzemia v 12-centimetrových opätkoch. Rýchlo zabudnete na mini sukne, ak máte naskočiť na skúter každé ráno a večer. Ak nechcete upútavať zbytočne pozornosť stavte na čiernu alebo šedú, farebné môžu byť maximálne šperky. 

Neznamená to však, že mám skrinu preplnenú čiernym jednotvárnym oblečením. Skrývam v nej extravagantné, farebné kúsky, no nechávam si ich na špeciálne príležitosti. Víkend na Azúrovom pobreži, romantická večera v centre mesta, babský výjazd na latino party. Soboty a nedele sa môžem módne vyblázniť..."

 

Myslíš si, že muži hodnotia krásu a šarm žien v Paríži inak ako napríklad na Slovensku? Čo si všímajú muži na ženách a čo si všímajú ženy na vzhľade iných žien?

"Vždy, keď sa vrátim na pár dní domov, na Slovensko, cítim sa ako sivá myška. V uliciach Bratislavy to hýri krásnymi ženami a farebným oblečením a doplnkami. Je mi však ľúto, ak si viac ako krásu ženy všimnem jej umelé nechty, riasy či vlasy, Slovenky to občas so starostlivosťou o svoj zovnajšok vedia prehnať. Myslím si, že väčšine mužov sa táto umelá krása nepáči a Slovákov na Parížankách prekvapí jednoduchosť a prirodzenosť.

Dôležité je nájsť vnútornú rovnováhu, každá žena sa musí stotožniť sama so sebou, zistiť kým je, nekopírovať to, čo vidí na inej žene alebo v televízii. Nájde si svoj vlastný štýl a upúta ním muža."

 

Svadobné šaty. 

 

Čo podľa teba na vzhľade ženy najviac zdôrazňuje jej ženskosť? Jej šarm?

"Nič na mňa nepôsobí ženskejšie ako sebavedomie, ktoré vyžaruje z Francúzky. Vztýčená postava, priamy pohľad a rezký krok: táto žena sa nebojí povedať svoj názor, racionálne ho vie obhájiť a stáť si za ním. Toto sebavedomie však nesmie prerásť do namyslenosti a pocitu nadradenosti nad ostatnými. Ak vie žena správne skĺbiť úctu k iným a k sebe samej, všetko vyhrala."

 

Je vek, kedy je žena najatraktívnejšia?

"Biologicky sme na vrchole fyzickej krásy okolo 25 roku života, no nemyslím si, že krása ženy sa potom stráca. Každé obdobie v živote ženy je jedinečné a prináša nové emócie a zážitky - tie sa prejavia na jej vzhľade, vyžarovaní a vystupovaní. Dôležité je, aby sa žena nikdy neprestala mať rada a našla si čas sama pre seba. Či už usilovne študujete, rozbiehate kariéru, ste na materskej s troma deťmi, chystáte sa do dôchodku. Vždy si zorganizujte čas tak, aby ste mali pár minút denne len pre seba. Pravidelne choďte ku kaderníkovi, na masáž, nájdite si šport, ktorý vás baví, majte sa radi a rozmaznávajte sa! Verím, že stačí málo na to, aby žena zostala krásna do vysokého veku."

 

 

 

 

Ako sa najlepšie v Paríži športuje ?

"V Paríži športujete každý deň, či chcete, alebo nie. Len cestou do práce,  chodbami metra, hore a dole schodmi, denne prejdem aj 5 kilometrov, prirátajte k tomu kufrík s dokumentami a počítačom a hneď máte posilovňu ramien. Paríž je veľké mesto a všetko je tu ďaleko, málokto má to šťastie, že sa do práce dostane za menej ako  hodinu. Okrem, behu metrom, praktizujem aj iné športy, je ich tu toľko na výber. Vyskúšala som box, africké tance, tenis, golf, jazdu na koni, vodný aerobik. Každý si tu nájde to, čo ho najviac baví. Mňa baví skúšať nové veci, takže sa na život vo veľkom meste nemôžem sťažovať."

 

Francúzky rady hovoria o svojich  "péchés mignons",  drobných prehreškoch voči správnej výžive alebo udržiavaniu postavy. Aké máš prehrešky ty ?

"Ako každý si raz za čas doprajem sladkú odmenu. A že je tu z čoho vyberať. Na každom rohu máte pekáreň-cukráreň s čerstvým pečivom a neuveriteľne krásnymi koláčmi. Chvíľu vám je ľúto ich zjesť, máte chuť si z nich spraviť dekoráciu do apartmánu." 

 

 

Čo najviac na Parížankách obdivuješ a čo vnímaš kriticky?

"Obdivujem na nich ich samostatnosť a nezávislosť. Nepotrebujú muža, aby sa o nich postaral, materiálne sa vedia zabezpečiť samé. V práci sú rovnocenné svojím mužským kolegom a úlohy v domácnosti si spravodlivo rozdelia so svojimi partnermi. Materská dovolenka sa tu volá rodičovská a nárok na ňu majú obaja rodičia, každý maximálne šesť mesiacov, takže sa pri dieťati môžu vystriedať a stráviť s ním prvý rok jeho života. Na druhej strane sa vďaka tejto emancipácii vytratila všetka galantnosť voči ženám: v metre vás nikto nenechá sadnúť, málokto vám podrží dvere či pomôže s ťažkým kufrom a účet v reštaurácii či kaviarni si zaplatíte sama. Mne osobne to takto vyhovuje a nemôžem si dovoliť kritizovať Parížanky ani francúzsky systém, pretože ja sama som si túto krajinu vybrala na život."

 

Čo je základom tvojho šatníka?

"V práci si nemôžem dovoliť extravagantné kúsky, takže cez týždeň je základom nohavicový kostým čiernej alebo tmavomodrej farby, biela blúzka alebo jednofarebný top. V lete nosím šaty po kolená a elegantné sako. Problémom sú topánky, ktoré musia byť elegantné, ale taktiež pohodlné, veľakrát metro prebehnem v balerínach, ktoré sa dajú šikovne zložiť do mini rozmerov a po príchode do práce sa prezujem do lodičiek. Cez víkend a vo voľnom čase si môžem dopriať viac farieb a moderné kúsky, no nikdy by som nevyšla do centra v teniskách a teplákoch, tie sú určené na šport a inde ako v posilňovni ma v nich neuvidíte."

 

 

Ako sa dá v Paríži zladiť tehotenstvo a kariéra ?

"V práci som sa po mesiacoch príprav stala školiteľkou modernej metódy v IT manažmente a hrdo som vyškolila mojich prvých študentov. Partnerská zmluva medzi francúzskou firmou, pre ktorú pracujem a česko-slovenskou spoločnosťou, bola pripravená na podpis a ja som sa tešila na konferencie a školenia, ktoré som mala viesť od jari 2015 v Prahe a v Budapešti. 

Popri víkendoch, ktoré som trávila skúšaním svadobných šiat parížskych návrhárov, vyberaním nábytku do nášho hniezdočka lásky a nabitých pracovných týždňoch, som vôbec nepostrehla prvé príznaky tehotenstva. 

Pracovné plány teraz musím zmeniť. Po šiestom mesiaci tehotenstva už nelietam lietadlom - spolupráca s Prahou sa odkladá na neurčito a zahraniční klienti pre mňa nepripadajú do úvahy. Hoci som zvyknutá na pravidelné cestovanie, musím sa zmieriť s tým, že najbližší rok sa budem zdržiavať v Paríži. 

Okrem týchto obmedzení všetko ostáva po starom, ako konzultant a audítor organizujem schôdzky s klientami po celom meste a denne strávim hodinu až dve presunmi hromadnou dopravou.

V práci mám každý piatok nárok na masáž a rehabilitáciu chrbtice, keďže posledné mesiace dostáva zabrať. Taktiež ma pravidelne sleduje pracovný lekár, ktorý vie poradiť ako zlúčiť materstvo a pracovné povinnosti. Je to práve on, ktorý mi radí spomaliť a tretí trimester sa prestať presúvať po celom meste a začať viac oddychovať."

 

Aké je francúzske zdravotníctvo?

"Čo sa týka zdravotnej starostlivosti počas tehotenstva, veľmi som ocenila moderné vybavenie pôrodníc, gynekológov a laboratórií. Z povinnej prehliadky u gynekológa si každý mesiac odnášam nové fotky bábätka, doktorka nám zakaždým vysvetlí, čo vidíme na ultrazvuku. Od prvých mesiacov tehotenstva stretávate pôrodnú asistentku, ktorá vás zasvätí do všetkých etáp tehotenstva, ktoré vás čakajú, no taktiež vám poradí ako finančne zabezpečiť vaše dieťa. Pomoc od štátu sa vypočíta podľa vašej individálnej situácie: ak ste  napríklad na dieťa sama a zarábate menej ako 30 000 eur ročne, štát vám každý mesiac pomôže niekoľko sto eurami na bežné výdavky a ďalším príspevkom na nájomné. 

K dispozícii máte aj psychológa, ktorý vám pomôže s psychologickou prípravou na nový status matky a naučí vás zvládať stres, ktorý s touto zmenou môže byť spojený.

Francúzske pôrodnice sú taktiež moderne vybavené, novinkou sú tzv. nature pôrodné sály, kde nájdete masážnu vaňu, v ktorej sa uvoľníte počas prípravy a namiesto gynekologického kresla porodíte vo veľkej posteli, v príjemnom prostredí, s hudbou a kvetmi okolo vás."

 

Prírodná izby vo francúzskej pôrodnici.  Zdroj: www.lhopitalnordouest.fr/services/maternite-2/

 

Prečítajte si aj Slovenky v Paríži sú v móde odvážnejšie