Škôlka je preplnená, ale riaditeľka naznačuje, že miesto pre vaše dieťa by sa našlo, keby ste jej venovali sponzorský dar. Lekár vás vyšetrí, keď mu necháte pozornosť. Staviate a neviete skolaudovať dom? Prednosta obce naznačuje, že povolenie získate, keď zaplatíte.
Poznáte to? Keď JUDr. Eva Škvareninová, riaditeľka odboru Kontroly a prevencie korupcie na Úrade vlády SR prednáša na Slovensku o korupcii, položí rovnakú otázku: stretli ste sa s korupciou? Väčšinou sa nikto neprihlási. „Určite sa však viacerí s korupciou stretli, len si neuvedomovali, že o korupciu ide,“ hovorí a ako príklad uvádza svoju skúsenosť zo škôlky, do ktorej pred 20. rokmi nevedela dostať dcéru.
Buď signál alebo drzovka
Škvareninová upozorňuje na prípady, ktoré sa nám dosť často môžu zdať bežné a normálne, lebo nás ani nenapadne, že by sme mali reagovať. „Ku korupcii dochádza všade tam, kde sa o niečom rozhoduje,“ vysvetľuje v rozhovore pre Ženy v meste. „Niekto vám môže len naznačiť, že by ste mali zaplatiť, sú aj takí, ktorí si peniaze vypýtajú priamo“. Napríklad niektorí starostovia obcí, keď pocítia moc, snažiť saj u zneužiť vo svoj prospech. „Môžu posielať signál, že povolenie stavať alebo kolaudáciu nezískate, kým nezaplatíte, niektorí sú drzí a rovno si vypýtajú a určia, koľko máte zaplatiť,“ popisuje Škvareninová.
„V takých situáciách máte potom povolenie podpísané na druhý deň. Iní kľučkujú, koľko majú roboty, nevedia sa k tomu dostať. V prvom kole vám to nevybavia, ani na druhýkrát to nevyjde, tak potom rátajú s tým, že možno už konečne pochopíte a zaplatíte,“ vysvetľuje bežný scenár.
Protest zamestnancov brazílskeho ministerstva proti Fabianovi Silveirovi, ktorý vo vláde zodpovedal za boj s korupciou a transparentnosť a vzdal sa funkcie.
Konkrétne príklady
Čo vtedy treba urobiť? „Treba to nahlásiť orgánom v trestnom konaní,“ jednoznačne odporúča Škvareninová. „Korupcia je trestný čin, ale treba ju dokázať a to znamená, že za tým môžu byť roky pátrania policajtov,“ upozorňuje. Nahlásením sa však zviditeľní ten, ktorý hlási a to mu môže spôsobiť problémy. Škvareninová odporúča požiadať o nezverejnenie mena. „Dotyčný nemusí vedieť, že to nahlasujete vy, ale urobte to, lebo možno policajti ho už monitorujú a tak im len pomôžete,“ vysvetľuje. Polícia môže monitorovať podozrivého len na základe podnetov. „Neviete, možno dotyčný už robil obštrukcie pri vydávaní povolenia a váš hlas to len potvrdí,“ doplňuje. Na otázku, či by som taký rozhovor mala nahrávať, riaditeľka vysvetľuje, že to nie je potrebné.
Takéto prípady môžete hlásiť aj na odbore Kontroly a prevencie korupcie na Úrade vlády SR. Občania môžu telefonovať na antikorupčnú linku, ktorú obsluhujú dve pracovníčky. „Keď bola antikorupčná linka v roku 2011 zriadená, bol to veľký boom, ľudia volali, nahlasovali,“ spomína si riaditeľka. „Druhý boom nastal v roku 2013, keď pán premiér vyzval podnikateľov, ktorí sa sťažovali, že sa stretávajú s korupciou pri verejnom obstarávaní pri prideľovaní štátnych zákaziek, aby také prípady hlásili,“ popisuje Škvareninová. Vtedy mali denne 20 telefonátov, ale žiaden sa netýkal priamo korupcie. „Občania dosť často hlásia buď nekonkrétne prípady, že niekto niekde dáva úplatky alebo si mýlia susedské konflikty s korupciou a myslia si, že my im v riešení tých konfliktov pomôžeme,“ popisuje.
Úplatok alebo dar?
Pýtam sa, ako by sa pacient mal správať napríklad v nemocnici. Kedy to, čo dáva lekárovi, je úplatok a kedy nie?
„Keď sa lekárovi napríklad po operácii chcete odvďačiť, to je dar,“ vysvetľuje Škvareninová. Ako to zistiť? Stačí si položiť otázku: prečo to dávate? Aby ste niečo získali, aby si vás personál všimol, staral sa o vás lepšie ako o ostatných? Vtedy máme dočinenia s úplatkom. Ale keď ste spokojní, lúčite sa s personálom a dáte im napríklad kávu, to je dar. „Vy im tým spôsobom ďakujete, ale nekupujete si ich,“ upresňuje Škvareninová.
Keď sa pokúšam zistiť, kto častejšie dáva úplatky: ženy či muži, dozvedám sa, že také štatistiky nikto nerobí. „Nerobili sme taký prieskum, ale je to zaujímavá myšlienka,“ hovorí Škvareninová. Podľa nej sa korupcia väčšinou týka mužov, lebo v našej spoločnosti ešte stále viac rozhodujú oni a sú na vysokých pozíciách častejšie ako ženy.
Najpodstatnejšie je však to, aby sme netolerovali uplácanie. Najprv v bežnom živote a potom aj v politike.
Prečítajte si aj Korupciu na Slovensku najviac nahlasujú ženy