Doteraz sme riešili a hasili veci, ktoré sa diali, väčšinu času pokrývala logistika a dohadovanie sa na veciach, čo, kde, kedy a ako. No koronavírus nám okrem paniky dal aj čas jeden na druhého. Zrazu netreba riešiť to, čo doteraz a máme možnosť sa naozaj rozprávať. No zisťujeme, že nemáme veľmi o čom. Tak si každý robí svoje a dúfa, že to čím skôr skončí a vráti sa to do „normálu“. Jeden z najväčších problémov, ktorý to spôsobuje je, že sa nepoznáme a nerozumieme si. Ak máte doma pokoj, pretože sa jeden z partnerov vždy prispôsobí alebo sa potlačí, to neznamená, že máte funkčný vzťah a že si rozumiete.
Ďalším problémom je, že nevieme komunikovať. Buď komunikujeme len povrchne alebo radšej nekomunikujeme, a keď už áno, tak štýlom výčitiek, útokov a krikom, kde zo seba „vypľúvame“ naše nespracované potlačené emócie, ktoré nás valcujú a ničia. Namiesto vzájomnej podpory sa ničíme a dokazujeme si, kto má pravdu alebo ukazujeme na partnera, prípadne deti, ako to či ono robia zle a tá najčastejšia chyba je, že sa zabúdame pozrieť do zrkadla. Ak často viníme všetkých ľudí okolo seba, mali by sme sa zastaviť a vážne zamyslieť nad tým, či sme naozaj taký úžasní a všetci okolo nás sú mimo alebo máme my problém. Skúsim vám napovedať – šanca, že všetci okolo nás sú vo všetkom mimo a robia chyby a len my nie, je rovná nule.
Samozrejme, zhodiť zodpovednosť za svoje pocity a život je najľahšie. A úplne najjednoduchšie je na to použiť partnera alebo deti, no tým ničíme vzťah a riskujeme, že za krátky čas ten partner tam už nemusí byť. Najčastejší dôvod takého to správania je, že nepoznáme sami seba, svoje potreby, svoje pocity, emócie a nevieme ich vyjadriť. Ďalší problém je, že náš partner má iné nastavenie, iné potreby a mnohokrát sám nevie aké a nevieme si ich komunikovať. Tým vznikajú očakávania, že partner sa bude správať a robiť to čo považujeme za najlepšie a potrebné, no to sa nestane. A práve toto spúšťa konflikty a problémy.
Ako si s tým pomôcť?
Prvý krok je začať spoznávať sám seba a to, prečo sa správam, ako sa správam, čo je za tým a následne, kto je vlastne môj partner a prečo sa správa inak ako ja. Pochopenie nám môže pomôcť s prijatím, rešpektovaním a v rozvíjaní partnerstva. To isté platí aj o našich deťoch.
Mne v tejto oblasti veľmi pomohol praktický nástroj enneagram, a to je dôvodom, prečo som sa mu začal venovať do hĺbky a už viac ako päť rokov odovzdávam toto učenie ďalším ľuďom. Enneagram nám pomáha vidieť a pochopiť samého seba, naše reakcie a vnútorné pohnútky v rôznych životných situáciách, pochopiť správanie svojho partnera, detí, blízkych, šéfa, kolegov a ľudí okolo nás, ako reagovať na rôzne životné situácie a zvládať svoje emócie. Ako komunikovať a ustáť si v tom sám seba. Je o pochopení a porozumení toho, aké najhlbšie vnútorné pohnútky nás a našich blízkych v istých situáciách vedú k určitému správaniu, ako s tým pracovať a ako dosiahnuť zmenu v našich životoch.
Enneagram je unikátna typológia rozdeľujúca osobnosti do deviatich navzájom prepojených typov – cez myseľ, emócie, telo a inštinkty. Tieto typy sú označené číslami na zdôraznenie toho, že ani jeden typ nie je horší ani lepší. Enneagram je jedinečný preto, lebo odzrkadľuje nielen správanie osobnosti, ale aj preto, lebo ide hlbšie, do pohnútok a motívov, ktoré toto správanie iniciujú. Z toho dôvodu je to účinný nástroj na dosiahnutie trvalej zmeny vo svojich životoch.
S Enneagramom pracujem takmer každý deň pri konzultáciách s klientmi a aj v rámci terapií. Vnímam tento nástroj ako niečo unikátne pre porozumenie a odhalenie toho, kto vlastne sme. Viedol som už niekoľko desiatok seminárov na túto tému a keďže je momentálna situácia náročná pre mnohých ľudí rozhodol som sa, že spravím od 14. apríla enneagram online kurz formou živého vysielania. Verím, že to pomôže všetkým, ktorí majú záujem sa v oblasti sebapoznania a vzťahov posunúť vpred.