Sú dve. Mladé a odvážne. Rozhodli sa podnikať v meste, kde sa skôr ľudia sťažujú na nedostatok príležitostí a nízke mzdy. Neodradilo ich to však a dnes ich ručne pečené domáce müsli nájdete v obchodoch po celom Slovensku. Keď otvoríte dvere ich výrobne, ovalí vás nezabudnuteľná vôňa. Viete taká, akú si zapamätáte po celý život.
Adriana Miseje a Danku Švantnerovú spojilo ochorenie chrbtice. Danka bola najprv klientka Adriany, ktorá jej cvičením pilates pomáhala s bolesťami. Dnes sú už obe obchodné partnerky a spoločne vlastnia dve štúdia pilates v Brezne a Banskej Bystrici. Napriek tomu, že sú obe z Brezna a štúdiá majú plné klientov, nebáli sa investovať ešte do potravinárstva, ktoré u nás pre prísne normy naozaj nepatrí medzi jednoduchý rezort v podnikaní.
V zástere vymýšľa chute
„Keď sa mi narodil syn Filip mala som problémy s chrbticou . Začala som s Aďkou cvičiť Pilates . Popri tom, ako mi ona pomáhala s chrbticou, ja som jej pomáhala s propagáciou jej cvičení Pilates a založením firmy,“ spomína si na začiatky sympatická Danka Švantnerová. Adriana Miseje mala zo začiatku predsa len obavy, či v Brezne dokážu dve mladé ženy utiahnuť výrobňu domácich ovsených a pohánkových müsli. „Vedela som, že podnikanie v niečom, čo tu ešte nikto nerobil, je veľké riziko. Môj partner mi však veľmi pomáha,“ vysvetľuje Adriana , ktorá v bielej firemnej rovnošate vyzerá v prevádzke skôr ako sestrička.
Popri rozhovore sa snaží namiešať ten správny pomer chutí budúcich domácich müsli a pokračuje. „Keby ste mi pred rokmi povedali, že budem raz podnikať tak, že budem mať na sebe zásteru a vymýšľať nové chute, neverila by som tomu. Doteraz ma živil iba pohyb v štúdiách Flow pilates centrum, kde sa venujeme aj skupinovému a individuálnemu cvičeniu, či kurzom pre Pilates inštruktorov I. a II. kvalifikačného stupňa,“ spokojne sa usmieva nad odmerkami s čerstvými voňavými surovinami podnikateľka. Od vedľajšej pracovnej dosky ju v rovnakej hygienickej, ale vkusnej firemnej rovnošate dopĺňa spolumajiteľka jedinečnej prevádzky na výrobu mlynských výrobkov Danka Švantnerová.
Prísne normy
Mladé podnikateľky do toho išli spoločne aj napriek tomu, že vedeli, že podnikať v potravinárstve je pre prísne normy a pravidlá mimoriadne náročné. „ Poznáme aj prípady, keď to niekomu nevyšlo. Našťastie nás sa to netýka, pretože každá z nás je lepšia v inom a každá rieši vo firme veci, ktorým rozumie. Ja som fyzioterapeut v Flow pilates centrum a Danka je lepšia v manažovaní firiem. Jedna druhú nechávame robiť to, v čom sa vyzná,“ vysvetľuje úspech firmy v neľahkom kraji Adriana a Danka ju automaticky dopĺňa. Dievčatá si evidentne rozumejú.
„Nehádali sme sa ani na začiatku podnikania. Inak by sme nerozbehli ďalšiu firmu s FitBakers na výrobu domácich müslí. Hádaním sa nikdy nič nevyrieši. Každá z nás má svoje úlohy, za ktoré je zodpovedná a ak sa nám niečo nepáči, vždy si to povieme a nedostatky napravíme bez emócií,“ vysvetľuje Danka s tým, že toto je ich základný princíp podnikania.
Nápad po návrate zo Spojených štátov
Keďže sa im spoločné podnikanie vo Flow pilates centrum osvedčilo, založili v Brezne aj druhú firmu FitBakers . „Nápad vznikol náhodne. Po návrate zo Spojených štátov som hľadala na trhu nejaký kvalitný výrobok na raňajky. Keďže v tom čase som nič nenašla, rozhodla som sa experimentovať doma. Začala som preto pripravovať domáce müsli. Najlepším kritikom bol a je naďalej môj priateľ, ktorý domáce müsli ako také veľmi obľubuje. Takže sme si z neho urobili vlastne hlavného testera domácich ručne pečených müsli FitBakers. Lebo každé naše domáce müsli je vlastne originál a jedinečné,“ zasmeje sa spokojne Adriana.
„To by mi nenapadlo ani vo sne. Celý život som pracovala s ľuďmi a zrazu výroba hotového produktu. Je to úplne iná oblasť, preto sa musím neustále vzdelávať aj v tejto, pre nás úplne novej oblasti. Ale ak môžem byť aspoň trochu neskromná, podľa reakcií našich zákazníkov sa učíme rýchlo a dobre. Sme na seba hrdé, že máme na naše výrobky výbornú spätnú väzbu. Veľmi nás to poháňa vpred,“ hovorí Danka, ktorá počas rozhovoru lepí etikety na obaly už hotových domácich müsli.
Športovci prvými klientmi
Všetko v obale musí sedieť presne tak, ako je označené na výrobkoch. Danka Švantnerová si zaspomína. „Od začiatku trváme na tom, že naše domáce müsli musia byť kvalitné, chutné a zdravé. Preto sme v úspech verili. Najlepšími kritikmi boli naši klienti v pilates centrách, ktorí boli zároveň aj prvými zákazníkmi.“ Keď sa Adriana priznala, že na začiatku boli aj spálené plechy, tak sa úprimne rozosmiala.
„Nemám ich spočítané , ale veľa ich nebolo. Vždy, keď sa vyvíja výrobok takéhoto druhu je prirodzené, že vzniká spôsobom „pokus-omyl“ a len ten pocit, keď sa trafíte a poviete si - mám to, je neopísateľný. Hneď zabudnete na dlhé hodiny, ktoré ste strávili výrobou „nepodarkov,“ hovorí.
Pečú iba ručne
Dievčatá chcú za každú cenu udržať najvyššiu úroveň kvality ručne pečených domácich müsli. Princíp, pokazíš raz a môžeš prísť o firmu, sa Adriana naučila v Amerike. Ako sa u nás hovorí, najlepšie sa učí na chybách druhých. „Vyštudovala som fyzioterapiu v New Yorku. Pracovala som ako fyzioterapeutka a kondičná trénerka pre individuálnych klientov po úrazoch. V zahraničí som sa aj prvýkrát stretla s Pilates cvičením. No a zdravé stravovanie a kvalitné domáce müsli automaticky patria k sebe,“ vysvetľuje Adriana.
„Naše domáce müsli vyrábame výhradne ručne. Dbáme hlavne na výber kvalitných surovín a šetrný spôsob spracovania. Práve pri šetrnom spracovaní surovín sú nové technológie veľkým prínosom. Sme si vedomé, že aj v budúcnosti sa nevyhneme novým technológiám, pretože naším cieľom je pripravovať výrobky vysokej kvality. Naozaj z tejto cesty nezídeme. Iba tak sa odlíšime od ostatných podobných výrobkov v obchodoch,“ vysvetľuje Danka, ktorá medzitým hotové domáce müsli ukladá do regálov pre hotové výrobky.
Adriana vymyslí, priateľ testuje
Adriana pritom vysvetľuje, že keď ona vymyslí nový druh domácich müsli, jej priateľ je taký prísny tester, že cez neho by neprešla žiadna nová príchuť, ktorá by zákazníkom nechutila, takže sa vždy riadia jeho chuťovými pohárikmi. „ On vie rozpoznať aj také maličkosti , ako je napríklad množstvo cukru alebo vanilky alebo či som vymenila lieskové orechy za iné,“ zasmeje sa opäť Adriana. Odvážne podnikateľky nemajú žiadne heslo podnikania. „Máme hlavne trpezlivosť a snahu robiť veci na 100 percent a nie len povrchne a dočasne. Podnikať tak, aby nás to tešilo, napĺňalo, a aby sme boli na seba a našu prácu hrdé. A to sme. Je to neopísateľný pocit,“ zhodli sa obe.
Je evidentné, že mladé ženy spája v podnikaní vzájomná otvorená komunikácia a dôvera. „Rovnako dôležitý je aj spoločný cieľ a rovnaké priority, pretože ak by sme mali každá inú predstavu o podnikaní a jeho smerovaní, veľmi ťažko by sa nám spolupracovalo,“ vysvetľuje Danka Švantnerová.
Zdravie je veda
Adriana Miseje má dostatok skúseností zasa zo zahraničia, kde dlhé roky študovala a pôsobila. „ Zdravá životospráva je hotová veda.
Novinky čerpám zo zahraničia. Som presvedčená, že správne jedlo je pre ľudský organizmus najdôležitejšie a preto by malo každému z nás záležať na tom, čo jeme. Aj keď v dnešnej dobe je toľko rôznych zavádzajúcich a rozporuplných informácií, že zorientovať sa v tej záplave zaručených informácií je častokrát problematické,“ uvedomuje si Adriana komplikovať informačného veku. Vôňa z prevádzky sa mi počas rozhovoru dostáva až pod kožu. Mám pocit, že keby som tu pracovala, do týždňa mám o 10 kg viac, pretože by som domáce müsli jedla na kvantá od rána do večera. Najlepšie, čo môže človek pre zdravie urobiť, sú zdravé a výdatné raňajky. Podľa Adriany ľudia robia pri stravovaní najčastejšie chybu tým, že neraňajkujú. Slovo „ nestíham“ považuje za výhovorku.
Raňajky určia deň
„Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Z anglického slova break-fast, znamená, že po dlhej noci si musíme dať „ rýchlu prestávku“ a dodať telu suroviny, aby sa naštartovalo na celý deň. Raňajky nám hlavne ovplyvňujú hladinu cukru v krvi, ktorá je po noci znížená. Všetko v našom tele funguje na cukre. Je dokázané, že hlavne mozog funguje na určitej hladine cukru, ktorá je dôležitá pre vylučovanie hormónov ovplyvňujúci náladu a pocity. V priebehu dňa potom hladina cukru kolíše, čo spôsobuje návaly hladu,“ vysvetľuje Miseje, ktorá sa inšpiruje publikovanými názory celosvetovo uznávaných odborníkov v oblasti výživy a zdravého životného štýlu.
„Kvalitné raňajky, akými sú naše domáce müsli, obsahujú vyvážené množstvo sacharidov, ktoré sú obsiahnuté v ovsených alebo pohánkových vločkách. Ďalej vyvážené množstvo zdravého tuku, ktorý sa nachádza v ľanových a slnečnicových semienkach a orechoch. Všetky spomínané ingrediencie tvoria vyvážený výrobok zodpovedajúci kvalitným raňajkám. Ak k nim pridáme ešte bielkoviny v podobe jogurtu a ,samozrejme, ovocie.
To je ideálna kombinácia na zdravé a plnohodnotné raňajky,“ vysvetľuje Adriana, prečo práve tieto suroviny nájdete v ich domácej ponuke 4 druhov domácich müsli FitBakers. Domáce müsli orieškové, hrozienkové, tradičné a kakaové. Základnou ingredienciou sú ovsené vločky alebo pohánkové vločky. Nájdete ich v „kamenných“ obchodoch alebo na internete.
“Veríme, že naším zákazníkom nebude robiť problém prejsť pár ulíc za svojim obľúbeným balíkom domácich müsli. Aj takáto malá prechádzka prospeje ich zdraviu. Síce to trvá dlhšie ako otvoriť dvere kuriérovi s balíkom, ale určite to má význam,“ vysvetľuje Adriana, prečo uprednostňujú to, aby si zákazníci ich výrobkov domácich müsli FitBakers kupovali osobne v obchodoch. Odvážne podnikateľky recepty nemajú zamknuté v trezoroch, lebo napriek tomu ich chráni známka Úradu priemyselného vlastníctva.
Lacné nemôže byť kvalitné
Podnikateľky za tri roky ani raz neoľutovali, že sa do výroby ručných domácich müsli FitBakers pustili. „ Nikdy , aj keď sme zažili chvíle, keď si poviete „bolo nám toto treba?!“ Je to potravinársky priemysel, ktorý je náročnejší ako napríklad poskytovanie služieb.
Na Slovensku je ešte veľa zákazníkov, ktorí na jednej strane hľadávajú domáce výrobky z kvalitných surovín, bez konzervačných látok, chemikálií, ručne vyrobených, ale na druhej strane nie sú ochotní zaplatiť adekvátnu sumu. Najradšej by boli, keby výrobok zložením a procesom spĺňal ich predstavu, ale cena, aby bola ako pri veľkovýrobe z Číny. Našťastie rastie počet zákazníkov, ktorí vedia oceniť kvalitu, pôvod výrobku a rozmyslia si, čo zjedia,“ konštatuje Adriana Miseje. Na podmienky u nás v podnikaní sa nesťažujú. Sú presvedčené, že kto naozaj chce, dokáže to. „Ak každý vie, aká je jeho úloha vo firme, za čo je zodpovedný a vzájomne sa všetci rešpektujú, nevidím dôvod, prečo by to nemalo fungovať. Videla som vo veľa firmách „nenahraditeľných ľudí“. Nie je to správne, lebo na jeho vyťaženosť potom doplácajú všetci,“ povie Miseje.
Obe sa však priznali , že podnikať v Brezne, kde nie je veľká kúpna sila, to naozaj potrebuje odvahu. „Veľa zákazníkov by naozaj chcelo originálne a ručne vyrobené výrobky za nízku cenu. Dnes je to však nemožné. Mnoho výrobkov je dovezených zo zahraničia, kde je lacná pracovná sila a s rôznym pôvodom surovín. Ak je výrobok vyrobený na Slovensku, zákazník musí počítať s tým , že ,samozrejme, okrem kvality tomu zodpovedá aj cena,“ vysvetľujú Adriana Miseje a Danka Švantnerová spoločne tesne predtým, ako do skladu odnášajú hotové výrobky domácich müsli FitBakers, ktoré čoskoro pocestujú do všetkých kútov Slovenska za svojimi zákazníkmi.
Prečítajte si aj Žena, ktorá zmenila online žurnalistiku končí, aby ako 66-ročná začala znova