Každý tretí človek na svete sa zle stravuje. Ukázala to najnovšia globálna štúdia Medzinárodného inštitútu pre výskum potravinovej politiky (IFPRI). Až 44 percent zo 129 sledovaných krajín bojuje súčasne s hladom a obezitou.
„Žijeme v svete, v ktorom sa stalo normálne, zle sa stravovať,“ povedal podľa BBC Lawrence Haddad k štúdiu Global Nutrition report. „Každý tretí človek trpí nejakou formou zlej výživy. To je neakceptovateľné,“ dodal k štúdii, ktorú predstavili v utorok v Pekingu..
Podvýživa má nový význam
Profesorka Corinna Hawkes, ktorá na výskume pracovala, hovorí, že svet nanovo definuje, čo to je podvýživa. „Podvýživa znamená zlú výživu, u každého, kto nie je dobre vyživovaný,“ povedala podľa BBC.
Takmer dve miliardy ľudí sú obézni. Jeden z 12 ľudí na svete trpí diabetes. Zlá výživa je príčinou takmer polovici úmrtí u detí do päť rokov. Zároveň sa počet obéznych detí blíži k číslu hladujúcich detí.
Stojí to toľko ako finančná kríza
Zlé stravovanie má veľký finančný dopad. Autori štúdie tvrdia, že priveľa alebo primálo potravín stojí toľko peňazí ako svet stála finančná kríza v rokoch 2008 až 2010.
V Číne príde človek s diabetes o 16 percent svojho príjmu. Ak je obézny Američan, zvýšia sa jeho výdavky na zdravie o 8 percent ročne. Počet obéznych ľudí v Spojených štátoch stále rastie. Podľa štúdie Journal of the American Medical Association sa obezita týka 40 percent žien, 35 percent mužov a 17 percent detí.
Autori štúdie vyzývajú, venovať viac peňazí a politickej vôle na riešenie problémov s výživou. Každý dolár, ktorý sa podľa nich investuje, prinesie výhody vo výške 16 dolárov na osobu.
Prečítajte si aj Potravinami plytváme vo veľkom. Pomôcť by mohlo uvoľnenie pravidiel