Dlhé roky si pracovala na protokole NR SR, teraz Ťa oslovila prvá žena vo funkcii hlavy štátu. V čom to bude iné pre teba ako protokolistku?
"Rozdiel je v osobnom rozmere tejto práce. V predchádzajúcej funkcii v kancelárii NR SR som bola riaditeľkou odboru zahraničných vzťahov a protokolu. Riadila som tím ľudí a moja práca mala podstatne širšiu náplň a manažérske zameranie. V mojej súčasnej úlohe sa dostávame do osobnej roviny. Radiť historicky prvej žene v najvyššej funkcii v štáte, keď sa množstvo vecí deje a bude diať po prvýkrát je pre mňa profesionálne oveľa väčšou výzvou. Ako veľký bonus tiež vnímam osobnosť budúcej prezidentky. Pracovať s ňou je mimoriadne inšpirujúce a ľudsky príjemné."
V sobotu čaká Zuzanu Čaputovú inaugurácia. Bude v niečom iná, keď je prezidentkou žena?
"Inaugurácia prezidenta republiky v zmysle aktu zloženia slávnostného sľubu do rúk predsedu Ústavného súdu, je podľa ústavy rovnaká v prípade muža aj ženy. Iná môže byť azda vizuálna stránka tohto slávnostného obradu. Či chceme, alebo nie, v prípade ženy-prezidentky zohrá výraznejšiu rolu aj jej vzhľad a oblečenie."
Čo je dôležité pre dress code prezidentky?
"Už niekoľko týždňov s ňou spolupracujem v oblasti protokolu a etikety. Venujem sa teda aj tejto stránke jej budúcej funkcie, ktorú netreba podceňovať. Oblečenie prezidentky, najmä to na reprezentatívne oficiálne akcie, je samo o sebe silným komunikátorom. Nevhodne zvolené môže poškodiť, a naopak, vhodne zvolené podčiarkne vypovedané, či v niektorých prípadoch môže dokonca „odkomunikovať všetko“. Nadarmo sa nehovorí, že obraz vie byť viac ako slová.
Pri ženách vo vysokých štátnických funkciách sa dáva dôraz najmä na dokonalý strih a remeselné vypracovanie modelov, primeranú dĺžku šiat či sukní a rukávov, kvalitný nekrčivý materiál a vhodné farby. Oblečenie na bežný pracovný deň je konfekčné, na oficiálne príležitosti, teda napríklad na štátne návštevy alebo výnimočné udalosti (ako je aj inaugurácia) či vystúpenia s prejavmi sa volí reprezentatívne oblečenie šité na mieru a na danú príležitosť. Je nutné povedať, že modely na mieru nie sú akýmsi výstrelkom márnivosti. Okrem reprezentácie hlavy štátu, danej krajiny, ako aj dokonalého remesla jej ľudí a samotných módnych dizajnérov sú tieto modely „ekologické“ v tom, že nie sú masovo produkovanou konfekciou a po istom čase sa tiež môžu znovu nosiť, teda, aby som použila moderný slovník, „recyklovať“.
Zuzana Čaputová pri fotení oficiálneho portrétu. Foto - TASR
Ktoré momenty inaugurácie sú najzaujímavejšie. Kde je najviac symboliky?
"Najvýznamnejším momentom inaugurácie je samotný akt zloženia slávnostného sľubu. Bez neho by sa zvolená prezidentka nestala prezidentkou Slovenskej republiky. Ja osobne ako človek však najviac symboliky vidím v tom, že historicky uvidíme počas tohto aktu skladať sľub ženu, navyše najmladšiu medzi tými, ktorí sľub skladali, rozvedenú matku dvoch dcér. Pre mňa osobne je to veľkým symbolom a dôkazom toho, že dôležité je, aké posolstvo a akú kultúru prejavu a prístupu k svetu, svojmu okoliu a ľuďom so sebou prinášam ako človek, nie to, aké mám pohlavie alebo status. Najočakávanejším je myslím inauguračný prejav novej prezidentky a myšlienky, s ktorými nás ako občanov Slovenska osloví. A azda najzaujímavejším po vizuálnej stránke bude moment, kedy ako vrchná veliteľka ozbrojených síl vykoná na Hviezdoslavovom námestí ich prehliadku."
Súčasťou inaugurácie je aj omša. Patrí to k inaugurácii hlavy štátu, ktorý je oddelený od cirkvi?
"Te Deum nie je svätá omša, ale ekumenická bohoslužba, cirkevný chválospev. Koná sa za prítomnosti predstaviteľov viacerých cirkví a vnímať ju treba skôr v symbolickom, duchovnom rozmere."