Jazdila po Česku na starej embéčke, na britskú ambasádu si adoptovala dve mačky, miluje nanuk Míša a v divadle si zahrala úlohu Kráľovnej Alžbety. Jan Thompsonová, bývalá britská veľvyslankyňa v Česku, bola neformálnou diplomatkou a búrala stereotypy.
Foto - Facebook Jan Thompson
Z vojnových zón až do Prahy
Na britské Ministerstvo zahraničných vecí nastúpila v roku 1990 po tom, čo dva roky pracovala pre televíziu BBC. Pôsobila v Bezpečnostnej rade OSN a zúčastnila sa mnohých zahraničných diplomatických misií aj vo vojnových oblastiach. V 90. rokoch bola na Balkáne, najmä v Bosne a Chorvátsku. Po 11. septembri viedla tím, ktorý koordinoval britské práce v Afganistane.
„Z bezpečnostných dôvodov sme bývali v unimobunkách v areáli našej ambasády v Kábule. Mala som malú izbu s provizórnou sprchou v rohu. Von sme mohli ísť iba v obrnenom vozidle s ozbrojenou ochrankou,“ opisuje pre idnes.cz svoje pôsobenie v Afganistane, kde monitorovala politickú situáciu. Jej prvá misia v pozícií veľvyslankyne bola v Thajsku, kde po ničivom cunami koordinovala britskú pomoc v postihnutých oblastiach. Z tridsiatich ambasád, na ktoré si mohla podať prihlášku, si neskôr vybrala Českú republiku, ktorá patrila medzi najžiadanejšie krajiny. Miesto získala a od roku 2013 sa stala britskou veľvyslankyňou v Česku. Okrem pracovných cieľov vyhlásila, že chce byť neformálnou diplomatkou.
Foto - Jan Thompson, Facebook
Shakespeare, mačky na stole a embéčko
A tak aj bolo. Do Prahy priletela nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, pretože to vychádzalo lacnejšie. Diplomati väčšinou sedia v biznis triede a vystupujú z lietadla ako prví. Thompsonová však sedela vzadu, pretože prišla neskôr na odlet a nezostalo jej voľné miesto. Muž, ktorý ju s kyticou čakal pri východe z lietadla, sa jej vtedy nesmelo spýtal, či to je ona.
Hneď prvý týždeň si do paláca, kde sídli Britské veľvyslanectvo, adoptovala dve mačky, pretože v paláci nechcela bývať sama. „Rady sa zúčastňujú akcií a niekedy spôsobia aj menšiu hanbu. Napríklad, mali sme formálny obed či večeru a ony z ničoho nič vyskočia počas jedenia na stôl,“ opísala situáciu Thompsonová v rozhovore pre idnes.cz.
Adoptované mačky, ktoré sú plnohodnotnou súčasťou Britskej ambasády. Foto - Twitter Jan Thompson
Medzi je koníčky patrí horolezectvo. Vystúpila na Kilimandžáro, aj do základného tábora na Mount Evereste. Nezanevrela ani na umenie, keď ju oslovil divadelný súbor Prague Shakespeare Company. Pôvodne ju chceli poprosiť o podporu, ona síce súhlasila, ale s podmienkou, že by si chcela zahrať. Skúsenosť s divadelnými doskami mala totiž už z Británie. Konkurz spravila, a tak ju českí diváci mohli vidieť napríklad v roli Kráľovnej Alžbety v shakespearovskom Richardovi III. Navyše, repliky zvládla aj v českom jazyku, keďže prvé mesiace na ambasáde sa denne učila češtinu.
Foto - Facebook Jan Thompson
Divadlom však originalita Thompsonovej nekončí. Po Česku jazdila na starej Škode 1000 MB. Veterána z 1968 kúpila od pôvodných majiteľov, ktorí sa oň dobre starali. Ide tak asi o jedinú starú embéčku, ktorá mala diplomatické značky. Pôvodne si auto chcela zobrať so sebou naspäť do Anglicka. „Po dlhom zvažovaní som sa však rozhodla, že moja milovaná embéčka patrí sem, do Česka, kde strávila prvých päťdesiat rokov života,“ objasnila Thompsonová a auto vydražila za 610-tísíc českých korún. Peniaze poputovali nadácii, ktorá sa venuje seniorom.
Jan Thompson - Twitter
Rozlúčka v štýle Lásky nebeskej
Začiatkom toho roka Thompsonovej skončilo 4,5-ročné pôsobenie na britskom veľvyslanectve. Ešte v decembri pred Vianocami sa rozlúčila so svojimi kolegami vtipným a svojráznym spôsobom. Natočila krátky spot, kde Čechom popriala pekné sviatky. Celé video sa nieslo v duchu filmu Láska nebeská. „Boli to úžasné štyri roky... ale teraz chcem povedať... pretože sú Vianoce... a na Vianoce môžete hovoriť pravdu... pre mňa sú Česi skvelí... A všetkým vám prajem... Veselé Vianoce.“ Ukazovala Thompsonová papiere s textom, ktorý parafrázoval ten z filmu. Potom začala po vzore herca Hugh Granta, ktorý vo filme Láska nebeská hral britského premiéra, tancovať, na čo sa postupne pridávajú ďalší zamestnanci a zamestnankyne ambasády.
V Česku skončila, ale krajina jej bude chýbať. "Hlavne Praha a ľudia," vyznala sa v relácii Českej televízie 168 hodín.
Foto - Twitter Britskej ambasády v Prahe