Prezidentka Zuzana Čaputová navrhla premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD), aby sa pre Istanbulský dohovor vláda obrátila na Ústavný súd SR, ak má pochybnosti o tom, či patrí do právneho a hodnotového prostredia Slovenska. Uviedla to po stretnutí s premiérom a predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS).
"Názor Ústavného súdu by mohol byť kvalifikovaným a vecným príspevkom do diskusie o citlivej téme Istanbulského dohovoru. V otázkach, ako je aj táto, sa môžeme posunúť len vo vecnej diskusii a s rešpektom k nášmu základnému zákonu, teda ústave, podľa ktorej má o súhlase s ratifikáciou rozhodnúť parlament," vyhlásila v pondelok prezidentka," uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.
Istanbulský dohovor: Výhrady nezdieľa celá spoločnosť
"Mám pochopenie k obavám ľudí, rešpektujem výhrady k dohovoru a uznávam právo každému vyjadriť sa. Čo ale rešpektovať nemôžem a nebudem je prekrúcanie faktov, vyvolávanie strachu a nenávisti k nositeľom iného názoru. Výhrady k Istanbulskému dohovoru nezdieľa celá spoločnosť, je tu stále jej veľká časť, ktorá v ňom vidí predovšetkým účel, ku ktorému má viesť – prihlásiť sa k boju proti násiliu páchanému na ženách a domácamu násiliu. Som presvedčená, že hlas týchto ľudí musí mať rovnakú váhu a musí byť rovnako vypočutý," uviedla prezidentka Čaputová.
"Ak sú tu však neustále pochybnosti o tom, či Istanbulský dohovor pratrí do nášho právneho a hodnotnového prostredia, navrhla som predsedovi vlády SR, aby sa vláda obrátila na Ústavný súd SR. Názor ústavného súdu by mohol byť kvalifikovaným a vecným príspevkom do diskusie o citlivej téme Istanbulského dohovoru," dodala.
Organizátorov a účastníkov zajtrajších protestov súvisiacich s odmietnutím dohovoru Čaputová požiadala, aby svoj názor vyjadrili pokojne a nekonfrontačne. "Buďme si, prosím, vedomí váhy svojich slov a skutkov a buďme si vedomí zodpovednosti za následky, ktoré nenávistná rétorika a vyvolávanie úplne zbytočných vášní našej spoločnosti spôsobujú," uzavrela prezidentka.
Istanbulský dohovor: Premiér chce stiahnuť podpis
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) žiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby udelila splnomocnencovi vlády SR možnosť stiahnuť podpis z ratifikačnej zmluvy Istanbulského dohovoru. Stiahnutím podpisu sa vláda vyrovná s Istanbulským dohovorom. Povedal to premiér po stretnutí s prezidentkou a predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS).
Premiér chce, aby sa Slovensko vrátilo k prvému kroku z roku 2011. Zároveň navrhuje, aby vláda na jednom zo svojich nasledujúcich zasadnutí rozhodla o tom, že chce podpis spod Istanbulského dohovoru stiahnuť. "Na to, aby to mohla vláda spraviť, požiadame prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby udelila vláde a konkrétnemu členovi vlády splnomocnenie. Po získaní tohto splnomocnenia dotyčný člen vlády tento náš podpis stiahne," priblížil.
Pellegrini pripomenul, že dokument nie je na Slovensku ratifikovaný. „Ani sa ním žiadna štátna inštitúcia v SR neriadi. Keďže nedošlo k jeho ratifikácii, nie je na Slovensku platný,“ uzavrel premiér. Uistil, že nikto z najvyšších činiteľov nemieni Istanbulský dohovor ratifikovať. Podľa neho nie je pre Slovensko záväzný.
Istanbulský dohovor je podľa Danka v rozpore s ústavou
Istanbulský dohovor je v rozpore s Ústavou SR, nemal by byť súčasťou právneho poriadku Slovenska. Na pondelkovej tlačovej konferencii po stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Nevidí význam v tom, aby sa ním zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR. Hlava štátu podľa neho čaká na novú vládu, ktorá dohovor ratifikuje.