Policajtka v Demokratickej republike Kongo, ktorá vedie jednotku zameriavajúcu sa na ochranu práv znásilnených žien a týraných detí. Babička, čo bojuje s nenávisťou. Bývalá prostitútka Brenda, ktorá pomáha ďalším vymaniť sa zo začarovaného kruhu.
Poetka, čo ako prvá žena vyhrala súťaž v recitovaní poézie, a to aj napriek tomu, že kritizuje náboženské genderové tabu. Lesba a feministka – superstar švédskej rapovej scény Silvana Imam.
Ženy sú ústrednými postavami viacerých dokumentárnych filmov, ktoré tento rok uvidia diváci Medzinárodného filmového festivalu dokumentránych filmov Jeden svet. V Bratislave začíne už 11. 10. a potrvá šesť dní. Od 15. do 18. októbra zavíta do Košíc a následne do dvadsiatky slovenských miest.
Hrdinky vo svete
Irmela je sedemdesiatročná Berlínčanka, ktorá nenechá žiadnu stenu vo svojom meste počarbanú nenávistnými symbolmi. Už tridsať rokov chodí po Berlíne vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami a zbavuje mesto antisemitských plagátov, hákových krížov v podchodoch či homofóbnych hesiel.
Diskriminácia sa jej nepáči tak veľmi, že ju nezastrašia ani vyhrážky neonacistov, čím môže byť inšpiráciou pre nás všetkých. Dokumentárna snímka Bojovníčka s nenávisťou je pohľadom do života Irmely, ale aj na ultrapravicovú nemeckú scénu.
Vyjadriť nesúhlas sa dá rôznymi spôsobmi. Zatiaľ čo babička Irmela čistí nenávistné nápisy, Silvana Imam vo švédsku rapuje o právach LGBT komunity. Silvanin vplyv na LGBT komunitu ešte vzrastie, keď začne chodiť s priekopníčkou feministického popu Beatrice Eli. Človek nemusí milovať ich hudbu, aby prepadol čaru ich osobností. Režisérkam dokumentu Silvana sa vo veľmi emotívnom filme podarilo zachyť súkromie slávnej „power pussy“, ktorá sa na pódiu ničoho nebojí, ale po koncerte o sebe často pochybuje.
Hissa vyhrala súťaž talentov emirátskej televízie aj napriek tomu, že sa kriticky vyjadruje voči islamu. Million’s Poet je talentová súťaž v recitovaní vlastnej poézie. Odborná a laická porota rozhodla, že Hissa sa stala prvou ženou, ktorá v súťaži postúpila do finále, a jej odvážne básne z nej rýchlo urobili hviezdu západných i arabských médií. Otvorenou kritikou konzervatívnych noriem a náboženských genderových tabu si vyslúžila nadšené ovácie, ale i vyhrážky smrťou. Dokumentárny film Poetka ponúka príbeh ženy, ktorá dokáže skĺbiť svoju hlbokú náboženskú vieru s prenikavou kritikou teokratických princípov.
Plukovníčka Munyole je statná matka siedmich detí, policajtka, ktorá sa zastáva týraných detí, čo iní v spoločnosti považujú za posadnuté démonmi, a pomáha znásilneným ženám, ktorých životy riadia traumy. Dokument Mama plukovníčka neanalyzuje a ani nekomentuje, ale ponúka autentický náhľad do konžskej spoločnosti poznamenanej občianskou vojnou, ktorá ale dokáže vyprodukovať aj pravých hrdinov a hrdinky svojej doby.
Kim Longinotto sa dlhodobo venuje témam ženských životov a ich právam. Snímka Lapačky snov rozpráva príbehy žien a dievčat, ktoré sa pre zúfalé rodinné podmienky ocitajú na ulici alebo sa stávajú obeťami sexuálnych útokov. Pomáha im Brenda, bývalá prostitútka, ktorá sama dobre pozná dianie v nočných uliciach Chicaga. Príbeh každej z nich je jedinečný a spolu vytvárajú obraz špirály sexuálneho zneužívania.
O slobodných ženách aj polyamorii
Radosti a úskalia polyamorných vzťahov. Na všetko čo ste o polyamorii chceli vedieť, no nemali ste sa koho spýtať, odpovie britská komička a aktivistka Kate Smurthwaite. Vo svojej stand-up show Polyamoria v praxi prezradí, ako byť s desiatimi mužmi naraz a nezblázniť sa z toho.
Kate sa opisuje ako ľavičiarka, feministka, ateistka, polyamorná komička. Pre svoje názory sa často stretáva s kritikou a netoleranciou. Na Londýnskej univerzite mala vystúpiť s prednáškou o slobode prejavu, ale tento zámer sa stretol s nevôľou feministického spolku. Anonym kúpil 50 vstupeniek na prednášku, čím chcel docieliť nízku účasť, no napokon bola prednáška zrušená z dôvodu bezpečnostného rizika.
Film Mama plukovníčka. Foto - Jeden svet
Autorka scenárov rôznych relácií britskej televízie a pravidelná účastníčka politických diskusií sa neštíti hovoriť nahlas a priamo o témach, ktoré sa môžu zdať tabu. Napísala napríklad niekoľko článkov k téme kampane #MeToo či k otázke umelých prerušení tehotenstva.
Práve show Polyamoria v praxi odštartuje vôbec prvú Papučovú noc festivalu Jeden svet. Po vystúpení Kate Smurthwaite sa chystá premietanie až do skorých ranných hodín v Café Berlinka SNG.
O päťhodinový maratón sa postará režisérka Jennifer Fox so svojím dokumentom Naprieč svetom - spoveď slobodnej ženy. Autorka v piatich samostatných príbehoch odhalí svoj turbulentný život, aby nám ukázala, čo dnes znamená byť slobodnou ženou.
Precestovala sedemnásť krajín, hovorila s viac ako 100 ženami a pár mužmi, aby pochopila, ako rozlične si ženy dokážu zadefinovať svoje životy. Jennifer vo filme využíva dômyselnú techniku, keď si ženy medzi sebou podávajú kameru a snímajú sa navzájom.
Festival Jeden svet prinesia viac ako 60 dokumentov a dvadsiatku sprievodných podujatí. Tematicky sa nebude venovať iba ženám, ale už tradične aj témam dodržiavania ľudských práv, globálnym témam, slobode a demokracii a v súťažnej sekcii prinesie slovenské a české dokumentárne filmy.