Kým stála na doskách, ktoré znamenajú svet, čo-to preskákala. Eva sa narodila 5. augusta 1928 v Trenčíne. Jej mladosť bola dosť poznačená osudom jej otca. Ten ako československý príslušník Štefánikových francúzskych légií v roku 1939 odmietol vydať vojenské sklady nemeckým vojakom.
Vojenský súd ho najprv odsúdil na trest smrti, potom na doživotie. Počas Slovenského národného povstania sa Eva tiež pridala k povstalcom, hoci mala len 16 rokov. Stala sa spojkou, za čo si neskôr vyslúžila aj vyznamenanie.
Eva Kristínová a jej otec
Osud jej otca nebol jednoduchý ani po skončení vojny. Jozef Martin Kristín bol síce najprv rehabilitovaný a povýšený na brigádneho generála. Keď však prišla k moci komunistická strana, odmietol do nej vstúpiť a tak sa stal nepohodlným. Degradovali ho na obyčajného vojaka a neskôr úplne prepustili z armády.
Toto všetko pociťovala jeho rodina veľmi kruto. Zo dňa na deň museli odísť z Prahy, kde žili, naspäť na Slovensko. Z vojaka sa stal robotník a hoci mal malý plat, trval na tom, aby jeho dcéra študovala.
Prečítajte si
Ešte počas vojny mala Eva veľké plány. Ako prezradila v jednom z rozhovorov pre pluska.sk, po maturite chcela ísť do Francúzska a Veľkej Británie, kde by sa zdokonalila v jazykoch. Potom to mala namierené k príbuzným do USA. Rok 1948 a zatvorenie hraníc jej spravilo škrt cez rozpočet. Napokon sa nerozhodla ani pre ďalšie štúdium jazykov, medicíny či histórie. Vybrala si divadlo.
Kristínová a dlhá éra v SND
V tom čase ešte Vysoká škola múzických umení neexistovala, preto sa v roku 1950 zapísala do divadelného kurzu na bratislavskom konzervatóriu a po prvom roku išla ako elévka do Slovenského národného divadla (SND), aby finančne vypomohla rodičom. Napokon tam zakotvila na dlhé desaťročia.
Na archívnej snímke z 23. januára 1959 Eva Kristínová ako Lady Macbethová a Ladislav Chudík ako kráľ Macbeth počas divadelnej hry Macbeth na scéne Národného divadla v Bratislave. Foto TASR - Viliam Přibyl
V SND stvárnila 80 dramatických postáv, zväčša to boli výrazné ženy, pôsobila aj v rozhlase a televízii a tiež žiarila v mnohých filmoch. Pamätáme si ju ako Bačovu ženu, Lady MacBeth alebo aj Evu z Rysavej jalovice. Kritici vyzdvihovali jej hlboký altový hlas a majestátny vzhľad a tiež to, že stvárňovala najmä postavy hrdých a nebojácnych žien. Patrila aj medzi uznávané recitátorky, ovládala spamäti aj značnú časť Hviezdoslavovej tvorby.
Prečítajte si
V súkromí však zažila krušné chvíle. V rozhlasovej skupine Živica sa zoznámila so svojim budúcim manželom, zaľúbila sa do neho a vzali sa. Keď sa však Eva stala matkou, manželovi sa nepáčilo, že ju to stále ťahá k herectvu. Očakával, že sa bude venovať niečomu serióznemu. Eva si nechcela vybrať medzi láskou k divadlu a rodinou, tak požiadala o rozvod. V tom čase mal jej jediný syn tri roky.
Kristínová a rozvod
Aj napriek rozvodu však na svojho exmanžela spomínala vždy v dobrom. Až do jeho smrti veľmi dobre vychádzali a spoločne sa starali o syna.
Aká by to však bola herečka, keby nezažila drámu aj vo svojom súkromí? Opäť sa totiž zaľúbila, avšak jej vyvolený bol ženatý. Ako priznala, nikdy od neho nežiadala, aby sa rozviedol. Chcela len, aby sa k nej verejne priznal a nemuseli sa skrývať. On tak však nechcel spraviť, tak po deviatich rokoch vzťah ukončila.
Priznala, že to bolo pre ňu ťažké, no pomáhali jej verše velikánov, ktorých recitovala alebo postavy, ktoré stvárňovala. „Veď aj keď je zamračené, treba sa dostať nad mraky a tam už slnko svieti neprestajne,“ povedala v rozhovore pre pluska.sk.
Napokon, jej syn je úspešný lekár, ktorý žije a pôsobí v zahraničí. Kristínová bola šťastnou babičkou dvoch vnučiek. A na svojom konte má nejedno ocenenie. Od roku 1968 bola zaslúžilou umelkyňou, nositeľkou Československej medaily za chrabrosť, Československej medaily za zásluhy I. stupňa, Radu SNP II. triedy, Ceny mesta Bratislavy, Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.
Nezabudnuteľná herečka zomrela v nedeľu 14. júna v seniorskom dome v Bratislave.