V stredu 1. novembra si pripomíname cirkevne prikázaný Sviatok všetkých svätých. Na utorok 2. novembra pripadá Pamiatka zosnulých, ľudovo známa ako Dušičky. Oba dni charakterizujú spomienky na tých, ktorí už nie sú medzi nami, návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych a ich zdobenie kvetmi.
Dušičky alebo Pamiatka zosnulých 2023
Dušičky alebo Pamiatka zosnulých sú zároveň jedným z najväčších sviatkov v roku, počas ktorých sa produkuje veľké množstvo odpadu. Každý rok dokúpime nové dekorácie a vyhodíme tie staré. Plastové vence, umelé kvetiny a kahance skončia často neroztriedené vo veľkých kontajneroch. Tento odpad končí na skládkach a pritom by nemusel.
Aj dušičky môžu byť ekologické a na vyzdobenie hrobov sa dajú použiť udržateľné alternatívy. To znamená vyhnúť sa plastom, jednorazovým výrobkom a iným materiálom, ktoré nie sú biologicky rozložiteľné.
Ponúkame vám inšpiráciu ako jednoducho a nenáročne zmeniť naše zvyky tak, aby boli priateľské k prírode. Pretože aj malé zmeny v našom správaní môžu pomôcť znížiť množstvo odpadu, ktorý produkujeme.
Cintorín v Slávičom údolí. Foto - archív ZVM
Tu je niekoľko tipov na to, ako mať udržateľné zero waste dušičky:
- Používajte prírodné sviečky. Zvyšky plastových sviečok a kahancov končia na skládkach odpadu, kde sa rozkladajú stovky rokov. Namiesto toho používajte sviečky z prírodných materiálov, ako je včelí vosk alebo sójový vosk.
- Vyhýbajte sa umelým kvetom. Lacné umelé kvetiny a dekorácie zaťažujú životné prostredie, pretože tvoria odpad, ktorý nemôžeme separovať. Končia na skládkach, kde sa rozkladajú stovky rokov a vylučujú do prostredia chemikálie. Namiesto toho používajte živé kvety, ktoré sa dajú po odkvitnutí kompostovať.
- Ekologický spôsob ako vyzdobiť hroby živými kvetmi je aj využiť ponuku lokálnych kvetinových fariem, ktoré pestujú ekologicky. Hroby môžeme vyzdobiť aj trvalou výsadbou kvetín, ktorú navrhneme sami. Ak nám to povrch dovolí, vysaďme na hrob trvalky a bylinky, ktoré budú miesto zdobiť po celý rok a pomôže tak aj biodiverzite, lebo kvetiny budú slúžiť hmyzu a opeľovačom. Ak chcete použiť sušené kvety, uistite sa, že sú biologicky rozložiteľné.
- Recyklujte a kompostujte odpad. Ak už odpad vznikne, uistite sa, že ho recyklujete alebo kompostujete. Na väčšine cintorínov sú k dispozícii nádoby na triedený odpad. Ak na vašom chýba, oslovte samosprávu o nápravu, ale svoj odpad zoberte domov a zrecyklujte ho tam.
- Používajte sezónnu výzdobu a výzdobu od lokálnych výrobcov. Podporme hand made tvorcov a nakúpme výzdobu od nich. Ak nám to možnosti dovolia, môžeme v novembri na hroby priniesť aj dekorácie vlastnej výroby. Výzdobu na hroby môžeme vyrobiť s deťmi, porozprávať sa s nimi o našich príbuzných a spoločne precítiť význam, prečo na nich spomíname. Dušičky sú na spomienky na minulosť ako stvorené.
Ako si vyrobiť vlastné dekorácie na Dušičky
Tu je niekoľko tipov na to, ako si vyrobiť vlastnú ekologickú výzdobu na hrob:
- Používajte prírodné materiály, ako sú kvety, tráva, listy, vetvičky a šišky. Viažme ich stuhami z prírodných materiálov ako je juta, kokosové vlákna, bavlna, ľan.
- Vyhnite sa plastovým obalovým materiálom, ako sú plastové stužky, fólie a plastové kvetináče.
- Ak používate živé kvety, vyberte si nenáročné druhy, ktoré vydržia dlhšie.
- Ak používate sušené kvety, zabezpečte, aby boli biologicky rozložiteľné.
FOTO - Unsplash
Zloženie ekologických kytíc na hroboch:
- Kytica z jesenných listov a vetvičiek s plodmi (napríklad šípky)
- Kytica zo sušených kvetov
- Kytica z okrasných tráv a kvetín
- Veniec zdobenými prírodnými materiálmi, ako sú farebné listy, šišky, žalude a gaštany
Okrem klasického pochovávania do hrobu existuje mnoho alternatívnych foriem pochovávania, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a ponúkajú možnosť rozlúčiť sa so zosnulým menej formálne. Napríklad aj vo vlastnej záhrade alebo v lese pod korunami stromov.
Už aj u nás môžeme využiť iné tieto iné formy obradu alebo uloženia zosnulých. Vo Zvolene v Záhrade spomienok a Košiciach môžeme pochovať zosnulých do Lesa spomienok. Ide o projekt Funebra organizácie Živica, ktorý je založený na pochovávaní ku koreňom stromov bez žiadnych stavebných úprav budovania hrobov. Nenájdete tu žiadne náhrobky, ich úlohu preberajú stromy. Na ich kmeňoch sú umiestnené tabuľky s menami zosnulých. V podobnom duchu sa pochováva aj v Bratislave na prírodnom cintoríne Háj pokoja.
FOTO - Unsplash