VIEDEŇ, BRATISLAVA. Asi pred týždňom zavolala do štábu prezidentského kandidáta Alexandra van der Bellena a mala prosbu: „Chcela by som niečo povedať k aktuálnej situácii.“ Dvaja spolupracovníci bývalého dlhoročného šéfa opozičných Zelených prišli za ňou domov a pustili kameru. Na ňom sa voličom krátko voľbami pokojným hlasom a jednoduchými slovami prihovorila 89-ročná Gertrude.
Voličom vysvetlila, prečo nemôžu dať hlas kandidátovi krajnej pravice Norbertom Hoferom. Sleduje ako sa pravicoví populisti v Rakúsku pokúšajú „dostať z ľudí to najnižšie, nie to slušné. To už sme tu raz mali,“ povedala podľa ORF žena, ktorá ako dievča jediná z rodiny prežila koncentračná tábor v Osvienčime. Pani Gertruda vo videu upozorňuje na politiku, ktorá „nemá žiadnu úctu k druhému.“ Pozrelo si ho viac ako 2 milióny ľudí.
Občiansku vojnu zažila ako dieťa
Moment, keď sa rozhodla dať hlas Van der Bellenovi bolo októbrové vyhlásenie šéfa krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho o občianskej vojne. Hovoril vtedy o prívale utečencov a hrozil konfliktom.
Keď to Gertrude počula, prebehol jej mráz po chrbte. „Ja som občiansku vojnu zažila ako 7-ročná.“ V Rakúsku v roku 1934 vtedy došlo k bojom medzi kresťanskými socialistami a sociálno-demokratickým táborom, neskôr k vyhláseniu autoritatívneho štátu, ktorý sa napokon v roku 1938 pripojil k nacistickej Nemeckej ríši Adolfa Hitlera. „To som videla prvých mŕtvych a neboli poslední,“ povedala Gertrude. To, že politik povie, že občianska vojna je opäť možná „to nesmie byť“.
Rakúska penzistka z Viedne kritizuje Hofera, že zneužíva formulu, „nech mi Boh pomáha“ na politické účely. Hofer sa vôbec snaží predstaviť ako dobrý katolík, na plagátoch pózuje s manželkou a šteňaťom. V skutočnosti je však nálada v Rakúsku vďaka rétorike jeho strany veľmi útočná. Alexandrovi Van der Bellenovi niekoľkokrát pohrozili smrťou.
To starej dáme pripomína roky nástupu nacizmu, keď sa urážky a ponižovanie druhých stali bežné a prijateľné. Pripomína jej to časy, keď sa ľudia smiali židom ako čistia ulice. „To ma bolí,“ hovorí žena, ktorú ako 16-ročnú s rodičmi a dvoma mladšími bratmi deportovali do Osvienčimu. Celú rodinu zavraždili, do Viedne sa vrátila sama.
Hofer a Strache.
Jej posledné voľby
Pani Gertruda sa prihovára za hlas pre Van der Bellena ako prezidenta, ktorý je za mier a rovnocennosť, je zrelší a rozumnejší. Vyzýva ľudí, aby nenadávali doma na politiku, ale uplatnili svoje právo a išli voliť. Hlavne mladí.
„Mladí ľudia musí ísť voliť. Pre mňa sú to pravdepodobne posledné voľby, ale mladí majú celý život pred sebou,“ ukončila Gertrude svoje silné posolstvo.
Keď Van der Bellenovi spolupracovníci video dotočili, upozorňovali pani Gertrudu, že sa môže dočkať veľmi negatívnych až nenávistných reakcií. Ona im však povedala, nech si nerobia starosti a na videu trvala.
Za 24 hodín malo vyhlásenie pani Gertrudy viac ako 1,2 milióna klikov, hoci je v nemčine a má tak obmedzenú cieľovú skupinu. Dôchodkyňa mala podľa denníka Die Welt lepší dosah ako volebné klipy kandidátov či manželky Van der Bellena Doris Schmidbauer. O pani Gertrude už písali všetky nemecké médiá a jej video označujú za moment, ktorý môže rozhodnúť dlhú prezidentskú kampaň najkontroverznejšej voľby hlavy štátu, akú kedy Rakúsko zažilo.
Van der Bellen.
Tesné prieskumy
Vo voľbách proti sebe stoja úplne odlišní kandidáti: podpredseda FPÖ, ktorého dovtedy nikto nepoznal a dlhoročný bývalý šéf opozičných Zelených .
V máji v prvom kole prezidentských volieb prekvapujúco zvíťazil Hofer, druhé kolo vyhral tesne Alexander Van der Bellen len o asi 30-tisíc hlasov, keď ho volilo 50,3 percenta voličov a voličiek. Ústavný súd v júni výsledky zrušil pre pochybenia pri sčítavaní hlasov, hlavne korešpondenčných. Neskôr pre problémy s volebnými obálkami ešte raz voľby odložili na 4. decembra.
Predvolebné prieskumy sú zatiaľ tesné. Podľa Gallupovho inštitútu vedie Hofer s 52 percentami, podľa prieskumu pre denník Heute má väčšiu podporu Van der Bellen s 51 percentami.
Prečítajte si aj Nového rakúskeho prezidenta volili hlavne ženy