BRATISLAVA. Včelár Tomáš Blaškovič z Moravského Svätého Jána tvrdí, že rozpoznať dobrý med je ako spoznať kvalitné víno, kávu či syr. Každý druh medu má špecifické zloženie a vlastnosti, farbu, vôňu, viskozitu, rýchlosť a mieru kryštalizácie, vysvetľuje.

Spoznať ten kvalitný si podľa neho vyžaduje čas a vedomosti – treba ochutnávať a porovnávať. „Našťastie kvalitné a čerstvé medy sú spravidla chutnejšie ako tie nekvalitné,” hovorí.

 

Bublina napovie len pri tekutom mede

„Zákazník len ťažko pri kúpe zatvoreného malospotrebiteľského balenia medu zistí jeho kvalitu,” hovorí Tatiana Čermáková z Ústav včelárstva v Liptovskom Hrádku . V prípade kúpy tekutého medu odporúča skúšku: tak, že otočíte pohár. Ak sa bublina hýbe rýchlo, akoby vo vnútri bola voda, med je riedky. To podľa nej naznačuje, že môže obsahovať sirup pripravený rozkladom vyšších cukrov.

 

 

Trik s prevracaním pohára medu a pozorovaním rýchlosti pohybu bubliny vzduchu podľa Blaškoviča neodhalí nekvalitný med vždy. „Viac ako pol roka starý tekutý kvetový med bol pravdepodobne tepelne poškodený, filtrovaný alebo rovno falšovaný,” hovorí. Jediný med zo Slovenska, ktorý nekryštalizuje je agátový, dodáva.

 

Kryštály kvalite neublížia

Báť sa podľa Čermákovej netreba skryštalizovaných medov. „Kvalitný med kryštalizuje rovnomerne v celom objeme, pomalým zahriatím do teploty 45 stupňov Celzia sa med znova dostane do tekutého stavu,” hovorí. Ak chce zákazník kvalitný med, nech sa nebojí kúpiť med skryštalizovaný v celom objeme, odporúča.

Ľudia boli podľa Blaškoviča zvyknutí na tekuté medy a naďalej ich vyhľadávajú a požadujú. Včelári preto začali na etiketách opatrne udávať, že kryštalizácia je prirodzená vlastnosť medu. „Je načase doplniť, že je v podstate aj známkou kvality a podozrivé sú skôr tekuté medy.” hovorí.

Rýchlosť a spôsob kryštalizácie sa líši podľa druhu medu. Je daná pomerom glukózy a fruktózy, vysvetľuje – medy, ktoré obsahujú viac glukózy, kryštalizujú skôr.

Stretol sa aj s požiadavkami zákazníkov na tmavý med, lebo je vraj kvalitnejší. Je to omyl, vysvetľuje. Neexistuje úmera medzi farbou a kvalitou. „Kvalitný agátový med je číry takmer ako voda, to však neznamená, že je nekvalitný,” hovorí.

 

 

Nájdite si svoj med

Najlepšie je kupovať med priamo od včelára, ktorého osobne poznáte alebo na odporučenie rodiny, známeho či kolegu, radí Rastislav Umysa zo Slovenského zväzu včelárov. „Pri návšteve si treba všímať, kde sa skladuje med, ako sa s medom pracuje,” hovorí.

Včelár dokonca radí otestovať si predávajúceho tak, že ho požiadate, aby vám nalial med do vlastného, nie veľmi čistého pohára. Ten, čo si svoj med cení, vám nevyhovie.

„Kupujte tam, kde vám dajú med ochutnať, ak o to požiadate,” hovorí Blaškovič. A kúpte len ak vám chutí a ste s jeho kvalitou spokojní, dodáva. Trochu pátrania po dobrom zdroji sa podľa neho vyplatí.

„Všímajte si, či med neobsahuje nečistoty ako zvyšky plástu, častí tiel včiel alebo zrnká piesku,” hovorí. Skontrolovať by ste mali podľa neho aj obal, či nie je poškodený. Neodporúča kupovať med, ktorý je výrazne rozdelený na dve odlišné vrstvy - skryštalizovanú a tekutú.

Ak nemáte možnosť kúpiť med priamo od včelára, radí Čermáková malopredajne, kam dodávajú malé objemy domáci včelári.

 

Lacný med nekupujte

Med štandardnej kvality kúpite podľa Blaškoviča aj v obchodných reťazcoch. No tu kúpený med má za sebou dlhú cestu od včelárov až na pulty.

„Čím kratšia je cesta medu od včiel k zákazníkovi, tým väčší je predpoklad, že med bude kvalitný,” hovorí. Med vykúpený od včelárov sa rozpúšťa, mieša a homogenizuje a až potom sa plní do maloobchodných balení, vysvetľuje. Nasleduje ešte dlhšia alebo kratšia preprava a skladovanie, dodáva.

Pri kúpe medu v bežnom obchode radí vyhnúť sa tým s podozrivo nízkou cenou. Uprednostnil by skôr skryštalizované medy bez zjavných vád ako sú napríklad nečistoty. Tekutý by kúpil len agátový. Všimnúť si podľa neho treba aj pôvod medu uvedený na obale.

„Uprednostnil by som med s čo najkonkrétnejšie uvedeným pôvodom pred medom, kde je na etikete uvedené len to, že je to zmes medov z krajín EÚ a mimo EÚ,” hovorí.

Pri nákupe v bežnom obchode radí Umysa hľadať med s krajinou pôvodu Slovensko. O kvalite napovie aj cena. „Ak sa cena pohybuje pod päť eur, je to podozrivé,” upozorňuje. Jednodruhové medy môžu vyjsť podľa neho aj dvakrát drahšie.

Graf zdroj: Statistics.sk