Venujete sa hlavne problematike znamienok, nemelánovej a melánovej kožnej rakoviny. Melanón patrí medzi najagresívnejšie formy rakoviny, s ktorými pacienti boj v onkológii ako takej prehrávajú najčastejšie.
„Všetko závisí od štádia melanómu. Poznáme “ tenké” melanómy, ktoré keď včas a správne diagnostikujeme a liečime, tak u nich je naozaj veľmi vysoká šanca na vyliečenie. Na druhej strane sú vysoko rizikové “hrubé” melanómy , ktoré, bohužiaľ, majú veľký potenciál rýchlej tvorby metastáz a prežívanie pacientov býva v týchto prípadoch krátke. Zatiaľ nad týmto typom melanómu prehrávame na celom svete . Aj liekov, ktoré máme v týchto prípadoch k dispozícii je málo. Niektoré zaberú, ale často na krátky čas.“
Musí to byť mimoriadne smutný odbor.
„Som diagnostička v špecializovanej ambulancii, kde pacienta diagnostikujem, určím pre neho najvhodnejší terapeutický postup, (najčastejšie ide o špeciálny typ operačného zákroku) a po operácii ho naďalej niekoľko rokov pravidelne sledujem. Pacientov, ktorí potrebujú systémovú liečbu, preberajú do starostlivosti moji kolegovia internisti-klinickí onkológovia alebo v niektorých prípadoch rádioterapeuti. Celý postup liečby je riešený v rámci melanómovej komisie, kde sa stretáva tím špecialistov, ktorí sa venujú komplexnej problematike melanómu. Práve preto som si zvolila prácu v ambulancii, lebo liečba generalizovaného ochorenia je aj pre špecialistov psychicky veľmi náročná. Budem veľmi úprimná. Túto ťažkú liečbu by som už nezvládla. Je to naozaj smutná práca.“
Poviete si vôbec niekedy, že dnes bol na onkológii skvelý deň?
„Samozrejme. Naša práca je veľmi zmysluplná. Často k nám príde pacient veľmi vystrašený, že má melanóm. Niekedy ho v teréne veľmi vyplašia moji menej skúsení kolegovia, pretože diagnostika melanómu nie je vôbec jednoduchá. Najmä tie “začínajúce” menšie vyzerajú niekedy ako bežné znamienko, ale v dermatoskopickom obraze už vieme objaviť znaky rakoviny. Ak takéto typy melanómu objavíme, správne diagnostikujeme a následne aj správne vyoperujeme, pacient má výborné šance na úplné vyliečenie sa. Vtedy mám dobrý deň, lebo viem, že mu naozaj zachránime život.“
Mnohí si veľa sľubujú od diagnostiky digitálnou kamerou.
„Určite nám kamera pomáha aj na klinike Esthetic. Digitálna kamera je veľmi výhodná u pacientov, u ktorých sledujeme dynamiku zmien v znamienkach. Jej výhodou je aj možnosť uloženia obrázkov do pamäti počítača. Ja osobne pracujem hlavne so svetelným dermatoskopom, ktorý nám špeciálne podsvieti a dvadsaťnásobne zväčší pigmentové ložisko. Vidím tam lepšiu štruktúru, pigmentovú sieť, cievky, ohraničenie zmeny farby a veľa ďalších znakov a práve to je nenahraditeľná skúsenosť odborníka. Jeho oko. Čo som ja za 20 rokov svojej praxe videla, to nevidela žiadna kamera. Pri skúmaní znamienka sa mi premietajú hlavou všetky. Za 20 rokov som už zachytila veľmi veľa melanómov a nikdy som nevidela dva rovnaké. Každý pacient má “svoj typ” melanómu, každému sa vyvíja inak. Iné sú melanómy na tvári, na chodidlách, okolo prstov, úplne iné sú zasa na trupe a na končatinách, každý má svoju farbu, sú neskutočne rozmanité. No a na toto všetko je mimoriadne dôležitá skúsenosť. Medzi odborníkmi sa hovorí, že na túto rôznorodosť naozaj treba veľmi skúseného dermatológa. Neskúsenosť môže spôsobiť, že sa pri pigmentovom ložisku zvolí nesprávny postup a potom je už, bohužiaľ, zle.“
Naozaj o rakovine kože rozhoduje slnko?
„Pri vzniku nádorov kože sa spoluzúčastňujú hlavne dva faktory: genetická náchylnosť (svetlý typ kože) a prostredie, v ktorom sa človek pohybuje. Predpokladá sa, že až 60 – 80 percent nových melanómov vzniká v dôsledku zvýšenej expozície kože slnečnému žiareniu. Reakcia ľudskej kože na slnečné žiarenie nie je rovnaká. Opakované spálenie citlivej kože zvyšuje riziko melanómu, nebezpečné je hlavne spálenie v detstve a spálenie do pľuzgierov. Pravidelné dovolenky pri mori zvyšujú riziko melanómu, rizikové sú hlavne pobyty pri mori v zime. Intermitentné opaľovanie je rizikovejšie ako chronické. Intermitentné slnečné žiarenie, najmä v detskom veku, sa považuje za príčinu vzniku melanómu hlavne u mladších pacientov. Výskyt melanómu sa každoročne zvyšuje o 5 percent. Ženy k nám prichádzajú často s menšími, lepšími formami melanómov. U mladých žien nám melanómy pribúdajú. Je to najčastejšia rakovina u žien do 30 rokov a druhá najčastejšia po rakovine prsníka do 35 rokov. A naopak, u mužov je viac pacientov vo vyššom veku. Aj napriek osvete nám žiaľ až polovica pacientov chodí na prvé vyšetrenie s prognosticky nepriaznivými formami melanómov. Vo svete a v krajinách západnej Európy už majú veľké preventívne programy dlhé roky a tak u nich výskyt melanómu začal mierne klesať.“
Kedysi bolo opaľovanie veľmi trendové. Hlavne Husákové deti, ktoré opaľovali už ako deti v kočíkoch a to v tom čase neboli ani kvalitné opaľovacie krémy. Má sa táto generácia báť?
„To je presne to, čo som hovorila, aj keď vtedy sa riešil opaľovaním iný vážny problém – rachitída detí. Už prichádzajú efekty dobrých kampaní, že naše deti už učíme, že sa majú menej opaľovať. Verím, že postupne bude menší výskyt melanómov, lebo naša generácia naozaj až taká informovaná nebola. Tým, že už toľko o tejto problematike hovoríme, vieme sa viacej chrániť a samozrejme aj vieme, ako je potrebné pri zmenách na koži postupovať. Ak sa niečo veľmi rýchlo mení, treba okamžite vyhľadať lekára. Upozorňujem však, že to neznamená, že sa ide automaticky o agresívny melanóm. Treba prísť a hlavne zistiť, o čo vlastne ide. A to vieme už aj na klinike Esthetic.“
Hovorí sa, že najlepšie je dermatológa vyhľadať po lete.
„Dermatológa je potrebné vyhľadať vždy, keď pozorujete trvalú postupnú zmenu v pigmentovom ložisku, vtedy to nezávisí od ročného obdobia. Preventívne raz za rok kontrolujeme pacientov, ktorí sú rizikoví, to znamená, že majú mnohopočetné névy, kongenitálne névy, sú svetlé fototypy I-II, boli v minulosti opakovane spálení. Veľmi rizikoví sú aj imunodeficientí pacienti a aj ľudia, vystavení ionizujúcemu žiareniu. Osoby, ktoré často vyhľadávajú solária, majú 3-krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku melanómu, preto by mali byť tiež pravidelne sledovaní. „
V lete som sa pri práci na záhrade veľmi spálila. Musela som vyhľadať aj odbornú pomoc. Mám sa obávať?
„Určite je nevyhnutné si pokožku po výraznom spálení hneď ošetriť a potom pravidelne kontrolovať, nielen rok-dva po spálení, ale vyhľadajte odborníka aj o 10 rokov, pretože koža si všetko pamätá. To nefunguje tak, že sa melanóm môže vytvoriť krátko po spálení, takáto nepríjemnosť sa môže vypomstiť o 10-15 rokov. Dôležité je, že ste si zapamätali, že ste sa spálili a o to viac si kožu budete sledovať Ak by sa vám na koži objavilo podozrivé ložisko a vy si ho rýchlo všimnete a vyhľadáte špecialistu, ktorý ho hneď správne odstráni, je až 99 percentná šancu, že sa melanóm definitívne vyrieši. Správne vybratie podozrivého ložiska je mimoriadne dôležité. Zvláštnosťou pri melanóme je to, že sa môže vytvoriť nie na kedysi spálenej koži, ale napríklad v sedacej oblasti ktorá bola pod plavkami. Takže, ak sa niekto spálil, pozor si musí dávať na celé telo. Stáva sa, že pri vyšetrení pacienta, ktorý sa u nás musí kompletne vyzliecť, objavíme u neho začínajúce melanómy v lokalitách, kde si nevidí Vtedy mám dobrý deň, že sme nádor náhodne a rýchlo našli. Stretávam sa s tým, že pacient povie, veď čo sa môže stať z “takého malého znamienka” . Naopak, to že sme ho zachytili včas, sme jemu aj jeho rodine ušetrili veľmi veľa trápenia.“
Musia všetky odstránené znamienka končiť na histológii?
„Všetky pigmentové lézie ktoré považujeme za podozrivé, musia byť po chirurgickom odstránení vždy vyšetrené histologicky. Ak odstraňujeme znamienka, ktoré prekážajú pacientovi napríklad len z kozmetických dôvodov a ktoré sú klinicky jednoznačne negatívne, v tých prípadoch na histologickom vyšetrení netrváme. Pri takomto rozhodovaní je však nevyhnutná dlhoročná skúsenosť dermatológa."
Budeme mať niekedy tabletku na akúkoľvek rakovinu? Vidíte to reálne?
„Veríme v to. V posledných rokoch sa konečne objavila biologická liečba, ktorá pôsobí cielene na špecifické receptory nádorových buniek, a to vďaka podrobnejšiemu poznaniu melanómu a jeho genetických mutácií. Niektoré liečivá sú dokonca aj v tabletkovej forme. Metastázy sa úplne stiahnu, ale nádorová bunka sa vie po čase, žiaľ, opäť zmutovať a prestane na liek reagovať, následne sa vedia metastázy opäť nekontrolovateľne rozšíriť po tele. Melanóm má svojské biologické chovanie, čiže si robí čo chce. Celý svet proti nemu vymýšľa neuveriteľné lieky. Vždy sa zdá, že sa už našiel. Stále dúfame, že raz naozaj príde tabletka, ktorá pomôže. Určite by si to naši pacienti zaslúžili.“
Prečítajte si aj Tetovanie po nezabudnuteľnej dovolenke sa dá jednoducho odstrániť