BRATISLAVA. Nie je to úplne bezpečné a ani časté. Takto z odborného pohľadu zareagovali na skorý nástup do práce podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej špecialisti. V tele  matky sa totiž od cisárskeho pôrodu dejú  intenzívne procesy hojenia vo všetkých siedmych narušených tkanivových vrstvách v maternici.

Gynekológ - pôrodník Jozef Španka, z II. Gynekologicko pôrodníckej kliniky UNBA, Ružinov upozornil (v poradni bol ošetrujúcim lekárom Lucie Ď. Nicholsonovej, pozn.red.), že maternica sa po cisárskom reze regeneruje oveľa pomalšie ako po vaginálnom pôrode. Odchádzajú ešte aj krvavé lochie, takzvané očistky.

„Nastupuje tvorba mlieka v prsnej žľaze a tým k redistribúcii telesných tekutín. Významné sú aj účinky ženských hormónov,“ upozornil Španka s tým, že po šiestich týždňoch sa ženský organizmus postupne dostáva do stavu pred pôrodom s tým, že už aj jazva je pomerne pevná. Citlivosť kože v jej okolí sa však obnovuje oveľa neskôr ako pri prirodzenom pôrode a tak si matka musí dávať veľký pozor.

 

 

Do týždňa sa zotaví 

„Všetko závisí na kondície ženy a jej celkového zdravotného stavu. U mladej zdravej rodičky dochádza k rekonvalescencii pomerne rýchlo. Väčšinou už do týždňa sú ženy schopné plnohodnotného života . Upozorňujem však, že asi 1 žena zo 100 má po cisárskom reze trvalé bolesti brucha a musí celoživotne užívať analgetiká,“ upozornil   Prednosta II. Gynekologicko pôrodníckej kliniky LFUK a UNB, NsP Ružinov Jozef Záhumenský.

„Na rozdiel od prirodzeného pôrodu je tu ale vyššie riziko poruchy hojenia, krvácania aj infekcie. Ženy, ktoré rodili prirodzene aj cisárskym rezom často uvádzajú výrazne vyššiu bolestivosť práve po cisárskom reze,“ vysvetľuje rozdiel prednosta Záhumenský.

„Najväčším problémom je infekcia,  výstelky dutiny maternice alebo jej steny. Okrem horúčky, bolestí, silného krvácania a porúch zrážania krvi je šestonedieľka ohrozená aj sepsou. Pokročilý zápal je odolný voči ATB liečbe a  v lepšom prípade to skončí „iba odstránením maternice. V horšom  je tu vysoké riziko úmrtia. Šesť týždňov je nutná doba na zvýšenú opatrnosť,“ upozornil pôrodník Španka.

Na riziká upozorňuje aj gynekologička-pôrodníčka Mirka Dubčáková. „Organizmus matky po pôrode je pomerne zraniteľný,  keďže sú v tele matky prístupné viaceré cesty pre mikroorganizmy. Celková imunita materského organizmu je po pôrode znížená,“ pridala sa ku kolegom Mirka Dubčáková z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda.

 

 

Lepšie je pracovať z domu

Krátko po pôrode sa v tele matky naozaj dejú veci. „Aj laktácia sa stabilizuje až podľa potrieb dieťaťa, koľko vypije, toľko sa dotvorí a podobne. Procesy zotavovania samozrejme, pretrvávajú viac ako 6 dní,  preto je obdobie definované ako šestonedelie,“ vysvetľuje operatérka Mirka Dubčáková, ktorá by cestovanie už prvých 6 dní po pôrode neodporúčala. Ak chce matka pracovať, volila by radšej prácu z domu, ktorá nie je fyzicky nenáročná. „Imunita ja oslabená , organizmus vyčerpaný . Žena, ktorá sa rozhodla byť matkou, by si aj tesné dni po pôrode mala zorganizovať tak, aby nemusela pracovať ,“ vysvetľuje lekárka Dubčáková.

Jozef Záhumenský jednoznačne nechcel povedať, či matku krátko po pôrode ohrozí už cesta do práce a hodina v nej.  „Všetko závisí na jej celkovom zdravotnom stave. Nejaké konkrétne riziko však v tomto nevidím,“ uviedol Prednosta II. Gynekologicko pôrodníckej kliniky v Ružinove Jozef Záhumenský. 

„Riziko komplikácií  znižuje telesné šetrenie sa, zvýšená hygiena a spánkom. Všetko závisí od kondície matky a jej psychického stavu,“ dopĺňa gynekológ - pôrodník  Španka s tým, že matka, ktorá nechce čerpať materskú či rodičovskú dovolenku nárok na PN-ku má. Hlavne po sekcii. „Ideálne 6 až 8 týždňov! “ myslí si Španka.

„Nárok má, tak ako po každej inej operácii. Dĺžka PN je závislá na celkovom stave. Myslím si, že do 14 dní by mohla byť už fit každá mladá zdravá rodička,“ uviedol prednosta kliniky Záhumenský.

Neoddeliteľnou súčasťou pôrodu je aj placenta.„Placenta je najväčší hormonálne aktívny orgán, ktorý v podstate kompletne riadi metabolizmus ženy v tehotnosti. Po odchode placenty znovu preberajú riadiacu funkciu hormonálne žľazy.  Ak by žena nedojčila, do 6 týždňoch po pôrode by sa jej obnovil plne menštruačný cyklus,“ objasňuje prednosta .

 

 

Ospalosť a únava

Endokrinologička Eva Žákovičová zasa upozorňuje, že hormonálne zmeny v šestonedelí majú dopad aj na ženskú psychiku, preto návrat do práce tesne po pôrode je pre ňu trochu hazardom. 

„Po pôrode, žena porodí aj placentu. Prichádza tak o veľký endokrinne činný orgán a a v tele nastávajú pomerne búrlivé hormonálne zmeny ,“ upozornila endokrinologička s tým, že pri dojčením sa uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý napomáha k stiahnutiu maternice do pôvodnej veľkosti. Žena preto pri dojčení môže cítiť bolesti v podbrušku.

 „Hormóny podporujúce laktáciu spôsobujú aj ľahkú ospalosť a únavu a tým  zvýšenú potrebu odpočinku. Hormonálne zmeny s vyčerpaním môžu mať dopad na psychiku, či dokonca vyvolať tzv. popôrodnú depresiu,“ upozornila endokrinologička  Žákovičová.

Praktická lekárka pre dospelých Diana Ganajová nemá pocit, že by skorší nástup do práce u jej pacientok zásadným spôsobom ovplyvňoval ich zdravie. „ Ak je pôrod bez komplikácií,  ženy sa dokážu veľmi rýchlo zregenerovať. Avšak po sekcii, ktorá je operačným zákrokom, je rekonvalescencia dlhšia a žena by sa určite mala šetriť,“ povedala praktická lekárka, ktorá si všimla, že už nie je nič výnimočné, ak jej pacientky idú po pôrode do práce a otcovia na rodičovskú dovolenku.  „Funguje to väčšinou bez problémov. Nepostrehla som v ambulancii zvýšenú chorobnosť takýchto matiek,“ uviedla lekárka Ganajová.  „Jedna dojčiaca mamička, snažiac sa udržať si laktáciu, čo je chvályhodné, odsávala mlieko aj v práci. Dostala však zápal prsníka s horúčkami a bolesťami. Musela som predpísať antibiotiká. Dieťatko však úspešne dojčila ďalej. Ďalšia zasa mala sedavé zamestnanie a tak po pôrode prišla ku mne s krvácajúcimi hemoroidmi. Obe ochorenia,  však nie sú v období po pôrode až tak zriedkavé ani u žien, ktoré ostanú s bábätkom doma ,“ uviedla lekárka Ganajová.

 

 

Američania by to neriešili

Gynekológ – pôrodník Branislav Čižmár, ktorý pracuje v USA už viac ako 18 rokov pre Ženy v meste uviedol, že ani tam nikto nemôže nútiť viesť schôdzu šiesty deň po pôrode a ak sa žena cíti dobre a chce, tak v tom nevidí vážnejší problém. „ V USA nikto taký skorý nástup po pôrode nevyžaduje, aj keď u nás majú ženy materskú iba šesť týždňov. Po cisárskom reze osem. Ale viem si predstaviť, že ak by aj tu išlo o vysokopostavenú ženu, tak by išla do práce skôr. Zriedkavo u nás vidieť takýto raketový nástup, ale kým nejde o fyzické zaťaženie organizmu, tak si to naozaj viem predstaviť aj ako odborník. Nie je to zďaleka štandard, ale životy a kariéry majú aj tu ženy rôzne. Verejná mienka v USA však až takú úlohu nehrá, takže tu by sa to maximálne spomenulo, ale nič viac,“ uviedol z Kalifornie Branislav Čižmár.

 

Prečítajte si aj Ak pracovník odmietne službu, môže ísť o porušenie pracovnej disciplíny, hovorí právnik