Slovensko je aj do budúcna pripravené stáť pri bieloruskom ľude v boji za slobodu a demokraciu. Po stretnutí s líderkou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou to vo štvrtok uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Zároveň tvrdí, že Cichanovská je pre mnoho žien vo svete, ale aj v Európe vzorom.
Matovič ocenil Cichanovskú
Matovič poznamenal, že je cenné, keď sa ľud postaví diktátorom. "O to cennejšie je, keď sa diktátorovi postavia ženy a postavia sa na čelo boja proti útlaku," povedal s tým, že si váži jej osobný postoj. Verí, že v tomto boji vydrží Cichanovská až do konca.
Na stretnutí premiér líderku bieloruskej opozície ubezpečil o podpore slovenskej vlády voči bieloruskému ľudu. "Zároveň som ubezpečil, že Slovensko neuznáva súčasného akože prezidenta Alexandra Lukašenka za prezidenta," poznamenal Matovič. Ako dodal, je normálne prehrať voľby. "Ale voľby sú vtedy voľbami, keď sú demokratickými. To, čo sa udialo v Bielorusku, demokratické, transparentné a spravodlivé určite nebolo," poznamenal premiér. Slovensko je podľa neho aj do budúcna pripravené stáť pri bieloruskom ľude v boji za slobodu a demokraciu. "Veríme, že tak ako sa to kedysi podarilo nám na Slovensku alebo v Československu, tak sa to podarí nakoniec aj vám," dodal predseda vlády.
Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská a premiér Igor Matovič. Foto TASR – Jakub Kotian
Cichanovská je rada, že na Slovensku cíti veľkú podporu v boji za slobodu, ktorý v Bielorusku vedú. "Veľmi si vážime podporu, ktorú cítime, najmä v podobe študentských programov a humanitárneho koridoru. Za túto podporu sme nesmierne vďační," uviedla Cichanovská.
Cichanovská u prezidentky Čaputovej
Bieloruská líderka a bývalá prezidentská kandidátka Cichanovská sa stretla aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „My ženy sme silné“, povedala mi na stretnutí Sviatlana Cichanovská a ja s ňou musím iba súhlasiť, napísala prezidentka po stretnutí na sociálnej sieti.
Cichanovskú označila za "charizmatickú dámu, matku dvoch detí, ktorej manžel, novinár je ešte stále v bieloruskom väzení, a ktorá navyše nedobrovoľne musela opustiť svoj domov v Minsku a obetovala pre svoju krajinu veľa. Jej úsilie a nádej, ktorú ani v ťažkej životnej situácii nestráca, je hodná nášho rešpektu," napíslaa Čaputová a označila snahu státisícov demonštrujúcich Bielorusov a Bielorusiek o slobodné voľby za oprávnenú.
Cieľom Slovenska podľa Matoviča nie je, aby sa Bielorusko rozhodlo pre západ alebo pre Rusko. "Cieľom je, aby Bielorusko malo umožnené žiť v slobodnej krajine a slobodne sa vo voľbách rozhodnúť, ako chce spravovať svoju krajinu," povedal. Zároveň verí, že tak ako krajiny EÚ, tak aj Rusko a krajiny na východ od Bieloruska doprajú krajine slobodne a demokraticky sa rozhodnúť.
Matovič počas brífingu po stretnutí s Cichanovskou poznamenal, že o tom, či Slovensko stiahne svojho veľvyslanca z Bieloruska, budú diskutovať najskôr na vláde. "Nevylučujeme takýto krok, ale je to na zodpovedné zváženie," uzavrel predseda vlády.
Cichanovská sa stretla s Biháriovou
S Cichanovskou sa stretla aj šéfka opozičného Progresívneho Slovenska Irena Biháriová. "Sviatlana je statočná žena, ktorá sa v prezidentských voľbách v Bielorusku postavila "poslednému európskemu diktátorovi" Lukašenkovi. Teraz sa musí Sviatlana ukrývat pred prenasledovaním. Dnes som jej osobne poďakovala za jej odvahu a statočnosť," uviedla na sociálnej sieti.
Korčok označil Cichanovskú za odvážnu ženu
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa s bieloruskou opozičnou líderkou Svjatlanou Cichanovskou stretol vo štvrtok, keď pricestovala na medzinárodnú bezpečnostnú konferenciu GLOBSEC.
"Je to odvážna žena. Pripomeňme si: vstúpila do politiky v situácii, keď jej manžel chcel kandidovať na prezidenta v jej krajine a namiesto toho sa ocitol vo väzení, v ktorom je dodnes," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.
V rozhovore osobitne ocenil úsilie a odhodlanie S. Cichanovskej: "Nič nesymbolizuje to, o čo ide v Bielorusku lepšie ako práve príbeh jej a jej manžela. Svetlana má obdivuhodné odhodlanie ísť za tým, čo je pre nás dnes tak samozrejmé a pre Bielorusov tak vzdialené: slobodne vyjadriť svoj názor na to kto a ako má spravovať ich spoločnosť. Celý náš záujem o dianie v Bielorusku je práve o tomto."
V závere stretnutia minister I. Korčok venoval bieloruskej aktivistke pamätnú fotografiu s odkazom: "Z ulíc Bratislavy v Novembri 1989 do ulíc Minska v Októbri 2020."
"Želám Bielorusom slobodnú voľbu o osude ich krajiny a s akýmkoľvek výsledkom bude, nech je ich slobodná, tak ako tá naša v roku 1989," uzavrel šéf slovenskej diplomacie.