Na prvý pohľad pôsobí ako hyperaktívny človek. Tvrdí však, že keď príde z tréningu, ani prstom nepohne. DOMINIKA CIBULKOVÁ síce v prezidentských voľbách podporila Andreja Kisku, do politiky však neplánuje vstúpiť. Muži tenisti sú podľa nej úplne iní ako ženy. Tie si spolu nezatrénujú.
Ako sa máte?
“Momentálne si liečim zranenie achilovky. Ale ináč v pohode, beriem to z pozitívnej stránky - aspoň som pred americkým turné chvíľku doma.”
Keď ste prišli na rozhovor, nekrívali ste. Ako vás zranenie limituje?
“Prvé dva dni som krívala, teraz je to v poriadku. Už nejaké tri-štyri roky mám výrastok, ktorý mi zasahuje do achilovky. Mám za sebou týždennú liečbu, pri chôdzi cítim iba malú bolesť. Na kurte by to už ale bolelo. V dohľadnom čase by som si to mala dať odstrániť, možno aj operačne.”
Ako teraz trénujete?
“Netrénujem vôbec.”
Ani v posilňovni?
“Tam áno, práve som z nej prišla. Bola to ale taká slabá hodinka, to ani neberiem ako tréning. Chodím na rehabilitáciu, infúzie, plazmové injekcie či do kryokomory."
Nadal vraj trénuje štyri hodiny denne. Koľko času to zaberie vám za ideálnych podmienok?
“Záleží od toho, v akej fáze prípravy sa nachádzam. Počas prípravy trénujem šesť hodín denne a keď som napríklad doma, tak päť hodín.”
Kedy chcete odohrať najbližší zápas?
“V Indian Wells (turnaj sa začína 11. marca, pozn.). Tento týždeň sa zotavujem, budúci týždeň začneme pomaličky niečo robiť a potom by som už mala zaberať naplno.”
Dominika Cibulková má chronické zranenie achilovky. Foto: Ľubomíra Petrova
Po tréningu ani prstom nepohne
Aká je funkcia vášho priateľa Michala Navaru vo vašom tíme? Keď som vám volal, telefón zdvihol on...
“Je pri mne, vytvára mi pohodu. Je to človek, s ktorým som vlastne 24 hodín denne, je so mnou na všetkých turnajoch. Je to super, veľmi to pomáha. Stará sa aj o telefón určený pre novinárov. Ja som človek, ktorý v tomto nevie povedať nie. Takisto sa stará aj o letenky, hotely a tak ďalej. Keď mám toho veľa a som unavená, Miško to vybaví.”
Váš priateľ nechal prácu, aby sa vám mohol venovať. Čí to bol nápad?
“Prišlo to prirodzene, ani jeden z nás to nenavrhol.”
Na prvý pohľad pôsobíte ako hyperaktívny človek. Ste naozaj taká?
“Nie. Keď dotrénujem, nepohnem ani prstom. Na dovolenke sa dokážem dva týždne nepohnúť z rezortu, len ležať na pláži. Keď prídem z tréningu, veľa toho nerobím. Najradšej som vyvalená.”
Vo voľnom čase rada čítate. Čo konkrétne?
“Veľmi rada čítam detektívky. Jo Nesbo, Lars Kepler či Dominik Dán. To milujem. Dokážem sa zavrieť do spálne alebo do hotelovej izby a pol dňa čítam.”
Spoluhráči Davida Beckhama z Manchestru United sa čudovali, ako dokáže tak dobre skĺbiť poctivý tréning so svojím statusom superstar. Niečo podobné vidíme napríklad aj u Marie Šarapovovej. Ako dokážete vy skĺbiť tenis napríklad s módnou značkou?
“Najlepší športovci na to majú ľudí. Ku mne sa napríklad vždy dostanú len výsledné veci. Napríklad teraz robíme novú limitovanú edíciu a baby za mnou prídu a ja im len poviem, čo sa mi páči a čo nie. Nie je to nič, čo by ma veľmi vyťažovalo. Keby som na to bola sama, nemala by som šancu všetko stíhať.”
Ženy sú súťaživejšie, nezatrénujú si spolu
Po novom mávate každý deň mentálne tréningy. Ako vyzerajú?
“Je to niečo, čo ťažko vysvetlíte človeku, ktorý nerobí šport. Mentálna stránka je osemdesiat percent výkonu. Robíme cvičenia na koncentráciu, na vizualizovanie.”
Čo robíte na tom tréningu, rozprávate sa?
“Áno. Mám zatvorené oči, sústredím sa na koncentráciu, musím vedieť ovládať svoju myseľ, aby som vedela odohnať negatívne myšlienky keď prídu. To je najdôležitejšie.”
Keď človek sleduje tenis, nevyhne sa pocitu, že muži sú psychicky silnejší. Je to tak?
“Vo všetkom sú iní. Keď si má chlap podržať servis, podrží si ho. Na babách vidno, keď im na bode záleží a keď začnú hrať inak. Muž spraví, čo si povie. S nami ženami to ale nie je až také ľahké.”
Championfie @rogerfederer @keinishikori @DjokerNole @cilic_marin @andy_murray @stanwawrinka @milosraonic pic.twitter.com/Iqjfa3U55L
— Tomáš Berdych (@tomasberdych) November 7, 2014
Pred turnajom majstrov si muži spravili selfie fotografiu. Na internete sa objavil posmešný obrázok, na ktorom zas ženy sedeli vedľa seba a každá pozerala do smartfónu. Je rozdiel v mužských a ženských tenisových kolektívoch?
“Určite. Najlepšie baby si spolu horko-ťažko zatrénujú. To sa ani veľmi nestáva, každá ma svojho sparing partnera. Chlapi si aj deň pred zápasom spolu zatrénujú. Ženy do toho prinášajú súťaživosť.”
Máte na okruhu kamarátku?
“Nemám žiadnu, s ktorou by som išla napríklad na kávu. Kamarátim sa však s Bárou Strýcovou či Luckou Šafářovou. Skôr s Češkami. Na kurtoch však nevyhľadávam kamarátstva.”
Foto: Ľubomíra Petrova.
Do politiky nechce vstúpiť
Počas prezidentských volieb ste podporovali Andreja Kisku, dokonca ste ho vyzvali na Ice Bucket Challenge. Sledujete politiku?
“Moja mamina bola politička, politika mi bola blízka. Keď sme sa o tom doma bavili, zachytila som to. Pána Kisku som ale nikdy nestretla, ani sme sa spolu nerozprávali. Cítila som to tak, nebola to plánovaná kampaň. To, že som športovec, neznamená, že nemôžem mať názor na politiku. Poviem, čo si myslím. Je mi jedno, aký na to majú ľudia názor.”
Ste s naším prezidentom spokojná?
“Nesledujem všetky jeho kroky. Z kandidátov bol môj favorit.”
Máte ambíciu vstúpiť do politiky?
“Vždy na túto otázku odpoviem, že v žiadnom prípade nie. Mamina ju robila a viem, že to nie je pre mňa. Ale možno o osem rokov budem niekde kandidovať… Ale dúfam, že nie. Človek sa vyvíja, ale teraz to tak necítim.”
Rozmýšľate, čo budete robiť po tenisovej kariére?
“Mám len 25 rokov… Dúfam, že koniec kariéry je ešte veľmi ďaleko. Šport ma nejako formuje, teraz možno chcem niečo iné ako keď budem mať 30. Verím, že budem robiť niečo, čo ma bude baviť. Možno zostanem pri tenise a otvorím si akadémiu, určite chcem mať rodinu.”
Naša kolegyňa má dcéru a chce ju dať na tenis. Veľmi by ju zaujímalo, či vás niekedy rodičia museli do toho nútiť alebo či ste boli talent a mali ste z toho radosť.
“Mala som talent, ale vždy som bola úplne najmenšia. Keď som mala ešte dvanásť rokov, vždy som výrazne prehrávala. Veľmi som chcela. Rodičia ma len podporovali.”
Poznáte nejakého hráča, ktorého do toho rodičia v detstve nútili a teraz patrí medzi špičku?
“Nie. Možno sú nejakí, ktorí to robia viac pre peniaze.”
Kiska bol jej favorit. Foto: Ľubomíra Petrova
Človek musí byť aj sebec
Prvých deväť rokov po vašom debute ste vo Fed Cupe chýbali len raz, aj to pre zranenie. V posledných dvoch sezónach ste dvakrát nereprezentovali a už sa objavili negatívne reakcie. Vo svete je ale bežné, že top hráčky vynechávajú túto súťaž...
“Presne. Ľudia nemajú informácie a nevedia, ako to funguje niekde inde. Ja som si z tých rečí ani nič nerobila. Človek musí byť aj trochu sebec, kariéra je veľmi krátka, aby som mohla brať ohľady na úplne všetkých. Vždy, keď som išla po Fed Cupe na nejaký turnaj, buď som skrečovala, zranila sa alebo som podujatie musela vynechať. Mne nikto nemôže hovoriť, že nereprezentujem alebo nechcem reprezentovať."
"Sú hráči, ktorí musia reprezentovať, lebo ich podporuje štát alebo zväz a majú to v zmluvách. Potom sú hráči ako napríklad ja alebo Daniela Hantuchová. Ja nastupujem na Fed Cup s tým, že to milujem a chcem reprezentovať svoju krajinu. Ľudia to môžu vidieť napríklad na mojom facebookovom profile. Keď hrám turnaj v Amerike, stále reprezentujem Slovensko. Keď mi niekto povie, že nechcem reprezentovať, poviem si, že to je teda odborník. Ale keby som to všetko mala riešiť, ďaleko by som sa nedostala.”
Teraz nereprezentovali napríklad Kanaďanka Eugenie Bouchardová či Češka Petra Kvitová…
“Peťa Kvitová často vynecháva prvé kolo a ide až na druhé... My máme našu slovenskú mentalitu. Nezmením to. Keby som mala po mojej kariére žiť z verejnej mienky, veľmi by som nevyžila. Keby som chcela vyhovieť každému, budem na to doplácať len ja. Myslím si, že vynechať Fed Cup raz za deväť rokov nie je až tak zlé.”
Malo by ITF niečo spraviť, aby top hráčky chodili reprezentovať?
“To je ten najväčší problém. WTA je organizácia, ktorá nám organizuje turnaje a už asi päť rokov sa snaží dohodnúť s organizátorom Fed Cupu ITF, aby to nejako skĺbili. Napríklad vo Fed Cupe si vždy domáci tím môže vybrať povrch. Naproti tomu, WTA robí turnaje spôsobom, aby po sebe nasledovali v rámci nejakej geografickej oblasti. Teraz sa WTA nahnevalo a ide si robiť vlastný Fed Cup, to ešte len bude zaujímavé…”
Vzťahy medzi WTA a ITF nie sú ideálne.
“Sú hrozné. ITF má WTA v hrsti, lebo má olympijský turnaj a Fed Cup. WTA nás vypláca a zháňa sponzorov a pre nich je dôležité, aby hráčky boli fit. Vedia, že tie, ktoré sa vrátia z Fed Cupu, bývajú dosť rozbité.”
Aká by z vášho pohľadu bola ideálna tímová súťaž? Týždňový turnaj? Alebo by pomohla zmena pravidla o výbere povrchu?
“Aj ten povrch by určite pomohol. Napríklad keby sa dopredu plošne určil. Možno by pomohlo, keby mali fedcupové zápasy iný termín. Mohlo by sa hrať aj jeden celý týždeň, ale nie je ľahké také niečo zorganizovať. Veľa báb sa otvorene priznáva, že Fed Cup je pre ne záťaž. Napríklad ja som po ňom nepoužiteľná ďalší týždeň. Teraz ma však veľmi potešilo, že hráme doma so Švédskom.”
Čo pre vás ako hráčku znamená spolupráca s WTA?
“Organizujú turnaje, vyplácajú nás, starajú sa nám o poistenie. Na turnajoch nám zabezpečujú komfort.”
Máte voči nim nejaké povinnosti, napríklad promo akcie?
“Iba počas turnajov sú povinné akcie. Napríklad hráčska párty či fotenie, ale to sa robí pre ten-ktorý turnaj. Pre samotné WTA som spravila len jedno fotenie, bolo tam viacero báb.”
Dominika pôsobí pred novinármi uvoľnene. Foto: Ľubomíra Petrova
Ľudia z diskusií nemajú sebareflexiu
V jednom z rozhovorov ste spomínali, že minulý rok vás možno zbrzdilo, že ste o sebe čítali všetky články a diskusie...
“Nie, diskusie nečítam ja ani ľudia okolo mňa už pár rokov. Nemá to žiadnu výpovednú hodnotu. V diskusii si každý môže napísať, čo chce. Nebolo to o tom, že som si o sebe čítala články. Bola som však veľmi unavená z mediálnych povinností a všetkého, čo bolo okolo mňa. Od nového roka mám šetrný režim, skoro nič nerobím. Keby som nebola zranená, neviem, kedy by sme mohli robiť tento rozhovor. Čas, ktorý mám, trávim len regeneráciou a tréningom.”
Pred rokom ste sa verejne zastali mladého lyžiara Martina Bendika, ktorý sa v internetovej diskusii pustil do polemiky so svojimi kritikmi. Prečo?
“Aj ja som bola mladá, hlúpa a robila také chyby. Mala som osemnásť rokov a išla som si prečítať, čo o mne píšu. Chcela som ho podporiť, vedela som, ako sa cíti. Bolo mi ho ľúto, dostal sa do nepríjemnej situácie. Ako môžete vyvracať názor ľuďom, ktorí vás nepoznajú?”
Ventilujú si diskutéri frustráciu alebo môže ísť aj o nejakú konštruktívnu kritiku?
“Neriešim ich. Nepotrebujem rady niekoho, kto nemá šajnu o mne ani o tenise. Mám svoj tím, ktorý ma často kritizuje, ale ide o reálnu kritiku. Ako keby som ja vám teraz chcela povedať, že nie ste dobrý novinár. Ale nemám o tom ani šajnu. Niektorí ľudia nemajú sebareflexiu…”
Váš tréner Matej Lipták povedal, že okrem nahusteného kalendára vám minulú sezónu ublížila aj kritika, ktorá prišla po odrieknutí reprezentovania proti Kanade. Je to tak?
“Bola to zhoda viacerých okolností. Bolo to mojou veľkou únavou, bola som psychicky vyčerpaná. Potom si človek aj viac vecí pripúšťa. Keby sa mi to stalo napríklad teraz, až tak ma to neovplyvní.”